Jacques de Molay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacques de Molay
Ilustracja
Jacques de Molay (litografia z XIX wieku)
Data i miejsce urodzenia ok. 1243
Molay
Data i miejsce śmierci 18 marca 1314[a]
Paryż

Jacques de Molay (ur. ok. 1243 w Molay, zm. 18 marca 1314[b] w Paryżu) – ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy w latach 1298–1312[1][2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Do zakonu wstąpił ok. 1265[1][2]. Walczył w Syrii[2], odznaczył się w Palestynie w czasie krucjat[1]. Od 1291 przebywał na Cyprze[2]. Ok. 1298 został wybranym wielkim mistrzem[1][2]. W 1306 lub 1307 został wezwany przez papieża Klemensa V w sprawie omówienia nowej krucjaty. Molay poprosił go o śledztwo w sprawie aktów oskarżenia o bluźnierstwo i sodomię, które wystosowano przeciwko zakonowi[2].

Aresztowanie i śmierć[edytuj | edytuj kod]

W piątek, 13 października 1307 został aresztowany i przesłuchany, podobnie jak wszyscy templariusze we Francji, na rozkaz króla Filipa IV Pięknego[1][2], a następnie postawiony przed sądem. Filip IV zamierzał zniszczyć zakon i zagarnąć jego bogactwo[2], lecz Molay nie wskazał miejsca ukrycia skarbu templariuszy[1]. Oskarżony o herezje, stosowanie magii i czarów, homoseksualizm, dzieciobójstwo, wyrzeczenie się Chrystusa, bezczeszczenie krzyża, czczenie demona o imieniu Baphomet. Uwięziony w lochach twierdzy Temple i poddany torturom[1]. 24 października 1307 przyznał się części zarzucanych zbrodni, lecz odrzucił zarzut sodomii[2]. Pisał do członków zakonu w całej Francji, nakazując spowiedź. Kiedy papież wysłał swoich własnych delegatów do prowadzenia śledztwa Molay i wielu innych zakonników wycofało swoje wcześniejsze oświadczenia, argumentując, że zostały one wymuszone torturami[2]. W listopadzie 1309 i marcu 1310 złożył apelację o osobisty sąd papieża. W 1312 Klemens V zdecydował się zlikwidować zakon. 18 lub 19 marca (lub 11 marca) 1314 roku komisja trzech kardynałów skazała Molaya i innych templariuszy na wieczną karę więzienia[2]. Gdy po usłyszeniu tego wyroku Molay ponownie odwołał swoje zeznania, Filip IV Piękny nakazał spalić go na stosie[1] tego samego popołudnia. Wyrok został wykonany w Paryżu 18 marca 1314 (różne źródła wymieniają również datę 11[1] lub 19 marca[2]) przez oficerów króla. Molay spłonął na stosie jako nawrócony heretyk[2].

Przekleństwo templariuszy[edytuj | edytuj kod]

Na chwilę przed śmiercią w płomieniach odwołał swoje zeznania i jak głosi legenda rzucił przekleństwo na papieża Klemensa V, króla francuskiego Filipa IV Pięknego i jego ministra policji Wilhelma de Nogaret – głównego organizatora procesu templariuszy. Objęty płomieniami miał wówczas wypowiedzieć słowa:

Papieżu Klemensie, królu Filipie, rycerzu Wilhelmie! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym!

Przekleństwo miało spełnić się jeszcze szybciej. Papież zmarł miesiąc później z powodu dyzenterii[potrzebny przypis], a jego ciało zostało spopielone na katafalku przez piorun, który wpadł przez okno kościoła. Niektóre źródła podają, że przyczyną śmierci było otrucie przez mnicha, który dosypał trucizny do wina mszalnego Klemensa. Natomiast w kilka miesięcy po spaleniu de Molaya Filip IV zmarł 29 listopada 1314 roku, prawdopodobnie na skutek wylewu krwi do mózgu. Klątwa mistrza templariuszy miała dotyczyć również potomków Filipa IV, aż do 13. pokolenia.

Natomiast Wilhelm de Nogaret zmarł w rzeczywistości w 1313 roku. Z kolei w cyklu powieściowym Królowie przeklęci Maurice'a Druona znajduje się opowieść o otruciu Nogareta tzw. wężem faraona i jego śmierci po spaleniu de Molaya – trucizną miały być nasycone knoty świec, których Nogaret używał jako oświetlenia pracując w nocy. Opowieść ta to jednak licencja poetycka autora.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Molay Jacques, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-09-27].
  2. a b c d e f g h i j k l m Encyclopædia Britannica ↓, Jacques de Molay.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła podają też datę 11 lub 19 marca.
  2. Niektóre źródła podają też datę 11 lub 19 marca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]