Jamboree

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy międzynarodowych zlotów skautowych. Zobacz też: Jazz Jamboree - festiwal jazzowy.

Jamboree, Jambo – termin odnoszący się do międzynarodowych zlotów skautowych, stosowany od 1920 roku.

Wyróżnia się:

  • światowe jamboree skautowe – World Scout Jamboree,
  • jamboree regionów skautowych (kontynentów),
  • jamboree kilku państw,
  • jamboree narodowe.

Światowe Jamboree Skautowe - World Scout Jamboree[edytuj]

W Birkenhead spotkało się 55 000 skautów z 69 krajów. Z tej okazji król Jerzy VI nadał Baden-Powellowi tytuł „lord of Gilwell”. W rok później Olave Baden-Powell otrzymała tytuł Chief Guide of the World, naczelnej Skautki Świata.

Mimo swych 76 lat, Baden-Powell nadal wydawał się być krzepkim i przedsiębiorczym u boku swej 44 letniej żony.

Film z Jamboree w Vogelenzang w 1937

Baden-Powell przeczuwał, że znowu wybuchnie wojna. Przeczuwał także coś jeszcze: „Pora już - wołał przez głośniki do uczestników międzynarodowego spotkania skautów - żebym wam powiedział 'good bye'. Wiecie, że wielu z nas nie spotka się więcej na tym świecie. Mam 81 rok życia i mój koniec jest bliski. Jednakże dla większości z was życie dopiero się zaczyna”.

W dwa lata po zakończeniu wojny - w roku 1947, gdy miasta zwaśnionych krajów leżały jeszcze w gruzach, odbyło się szóste Jamboree. Odwiedzającym go w jego kenijskim domu skautkom i skautom Baden-Powell wpajał, że ich zadaniem jest zatroszczyć się o pojednanie narodów zaraz po zakończeniu wojny i tak szybko, jak to będzie możliwe, zorganizować VI Jamboree. Szóste Jamboree, wielkie międzynarodowe spotkanie skautów, wielkie pojednanie młodych - jakże często o nim mówił w ostatnich latach życia...Sam go jednak nie doczekał. Robert Baden-Powell, lord of Gilwell, Naczelny Skaut Świata, odszedł 8 stycznia 1941 roku.

XX Światowe Jamboree

Europejskie Jamboree - European Jamboree[edytuj]

Rover Moot - w 1996 roku - zlot Wędrowników

m.in.:

Jamboree Skautów Europy Środkowej - Central European Jamboree[edytuj]

zobacz artykuł: Zloty Skautów Europy Środkowej

Narodowe Jamboree - National Jamboree[edytuj]

m.in.:

Bibliografia[edytuj]

  • Walter Hansen: Wilk, który nigdy nie śpi. Pełne przygód życie lorda Baden-Powella. tłum. Danuta Borkowska. Warszawa: Horyzonty, 2004. ISBN 8389037882.
  • Zjazdy, zloty ZHP - najważniejsze wydarzenia. „Rocznik Historii Harcerstwa”. 6, 2010. Warszawa: Związek Harcerstwa Polskiego, Ogólnopolski Klub Autorów i Dokumentalistów Historii Harcerstwa „Gniezno 2000". ISSN 1895-1201. 
  • Danuta Pniewska. Polonez na 340 par - czyli wrażenia z Dnia Polskiego na 21 Jamboree. „Skaut”. 3 (11), s. 11-13, listopad 2007. [dostęp 2013-02-05]. 

Linki zewnętrzne[edytuj]