James D’Arcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z James D'Arcy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
James D’Arcy
Ilustracja
James D’Arcy (2012)
Imię i nazwisko Simon D’Arcy
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1975
Londyn

James D’Arcy, właściwie Simon D’Arcy (ur. 24 sierpnia 1975 w Londynie) – angielski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1995 roku ukończył London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) w Londynie, a w dniu ukończenia studiów zostawił swój dyplom w autobusie. Podczas tej trzyletniej nauki sztuki aktorskiej zdobywał doświadczenie sceniczne poprzez występowanie w takich spektaklach teatralnych jak Herakles (Heracles), Jak wam się podoba (As You Like It) Williama Szekspira, Dziki miód (Wild Honey), Wolność miasta (The Freedom of the City) i Sherlock Holmes.

Grał niewielkie role w angielskich serialach TV – Dalziel i Pascoe (1996), Taniec do muzyki czasu (A Dance to the Music of Time, 1997), Historia Toma Jonesa, podrzutka (The History of Tom Jones, a Foundling, 1997), Opalenizna (Sunburn, 1999) – oraz w roku 1997 w trzech dramatach telewizyjnych: Lodowy dom (The Ice House), Duch Canterville (The Canterville Ghost) na podstawie powieści Oscara Wilde’a jako lord Cheshire i Korupcja i korupcja (Bribery and Corruption). W 2001 roku zagrał główne role w serialu o walce Irlandczyków o niepodległość (Rebel Heart), w telewizyjnej ekranizacji powieści Dickensa The Life and Adventures of Nicholas Nickleby oraz w brytyjskim horrorze Klucz do Apoklalipsy (Revelation). W roku następnym zagrał młodego Sherlocka Holmesa w telewizyjnym filmie Sherlock Homes – Case of Evil oraz jedną z głównych ról w sześcioodcinkowym serialu P.O.W (Prisoners of War, 2003). Wystąpił także w romantycznej komedii Dobrana para (Come Together). Jego następne role telewizyjne to Derek Kettering w filmie Poirot: Tajemnica Błękitnego Ekspresu (Blue Train Mystery) oraz Jerry Burton w Marple: Zatrute pióro (Marple: The Moving Finger). W 2006 roku zagrał rolę Tyberiusza Gracchusa w Ancient Rome: The Rise and Fall of the Empire, a w 2007 wystąpił w miniserialu Fallen Angel oraz w adaptacji powieści Jane Austen Mansfield Park jako Tom Bertram.

Po raz pierwszy pojawił się na kinowym ekranie w dramacie biograficznym pt. Wilde (1997) o słynnym geniuszu Oscarze Wilde, poecie i dramatopisarzu, gdzie zagrali również: Vanessa Redgrave, Jude Law, Adam Garcia i Orlando Bloom. W 1999 pojawił się w dramacie wojennym Okop (The Trench), a w 2001 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie Klucz do Apokalipsy (Revelation). Uznanie krytyków zyskał jako Barnaby Caspian w Kropce nad i (2003), gdzie wystąpił u boku Gaela Bernala. W tym samym roku otrzymał jedną z ról drugoplanowych jako Tom Pullings w hollywoodzkim szlagierze Pan i władca: Na krańcu świata (Master and Commander. The Far Side of the World), gdzie zagrał obok Russella Crowe’a i Paula Bettany’ego. W 2004 roku został obsadzony u boku Izabelli Scorupco w przygodowym horrorze Egzorcysta: Początek (Exorcist: The Beginning), w którym wcielił się w postać ojca Francisa, a w roku następnym zagrał w kolejnym horrorze Demon: Historia prawdziwa (An American Haunting) wraz z Donaldem Sutherlandem i Sissy Spacek.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Ma 191 cm wzrostu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]