Ralph Fiennes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ralph Fiennes
Ralph Fiennes w 2006 roku
Ralph Fiennes w 2006 roku
Imię i nazwisko Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1962
Wielka Brytania Ipswich, Suffolk, Wielka Brytania
Współmałżonek Alex Kingston (1993-1997)
Lata aktywności od 1990

Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes (wym. reɪf ˈfaɪnz) (ur. 22 grudnia 1962 w Ipswich, Suffolk) – angielski aktor filmowy i teatralny, reżyser.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w katolickiej rodzinie jako najstarszy z sześciorga dzieci fotografa Marka Fiennesa i pejzażystki i pisarki Jennifer Lash, publikującej swoje książki pod pseudonimem Jini Fiennes. Zamiłowanie do sztuki wyniósł z domu. Jego siostra Martha (ur. 5 lutego 1965) została reżyserką teatralną, a w 1999 zadebiutowała na dużym ekranie realizując z Ralphem Oniegina. Muzykę do filmu skomponował ich brat Magnus Hubert (ur. 1965). Druga siostra, Sophia Victoria (ur. 1967), została producentką, a najmłodszy brat, Joseph (ur. 27 maja 1970 z bratem bliźniakiem Jacobem Markiem, który został leśniczym) także został aktorem. Ma także przybranego brata Michaela "Micka" Emery (ur. 31 grudnia 1952), z zawodu archeologa.

Uczęszczał do szkoły dla chłopców Bishop Wordsworth. Zamierzał zostać malarzem i rozpoczął naukę w Chelsea College of Art & Design. Po roku przeniósł się do Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych (Royal Academy of Dramatic Arts). W 1985 roku trafił do zespołu Regents Park Theatre, z którym występował przez kolejne dwa lata. Od roku 1987 grał z Royal National Theatre, a w 1988 został członkiem elitarnej grupy teatralnej Royal Shakespeare Company. W ciągu trzech lat zagrał m.in. Romea, Henryka VI, Troilusa w romansie Troilus i Kresyda, Klaudia w Wiele hałasu o nic i Edmunda w Królu Lirze. W roku 1995 występując na Broadwayu odebrał nagrodę teatralną Tony za tytułową rolę Hamleta w reżyserii Jonathana Kenta z Almeida Theatre Company.

W 1990 roku dostał pierwszą rolę T.E. Lawrence'a, awanturnika i poszukiwacza przygód w dramacie telewizyjnym Niebezpieczny człowiek – Lawrence po Arabii (A Dangerous Man: Lawrence After Arabia), a rok później pojawił się w miniserialu Główny podejrzany (Prime Suspect, 1991). Rola Heathcliffa, pełnego sprzeczności, porywczego buntownika o wrażliwości romantyka w melodramacie Wichrowe Wzgórza (Wuthering Heights, 1992) z Juliette Binoche sprawiła, że Steven Spielberg zaangażował go do biograficznego dramatu wojennego Lista Schindlera (Schindler's List, 1993), gdzie zagrał postać sadysty-oficera SS Amona Götha, zimnego i bezdusznego nazistowskiego komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, który dla zabawy strzela do ludzi. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę nowojorskich, chicagowskich, bostońskich i londyńskich krytyków filmowych i Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

W obsypanym nagrodami melodramacie wojennym Angielski pacjent (The English Patient, 1996) zagrał nominowaną do Oscara i Złotego Globu rolę ciężko rannego pilota László Almásy. W dramacie Kropla słońca (Sunshine, 1999) zagrał aż trzy postacie wcielając się w rolę dziadka, ojca i wnuka.

Nie przerywając pracy w londyńskim teatrze z klasycznym szekspirowskim repertuarem, pojawiał się w filmach science fiction, thrillerach i komediach romantycznych. Specjalizuje się w rolach rozdartych wewnętrznie, tajemniczych bohaterów miotanych skrajnymi namiętnościami.

Zajmuje się także dubbingiem. W 1998 użyczył głosu Ramzesowi w biblijnym filmie animowanym Książę Egiptu (The Prince of Egypt).

Ralph Fiennes jest również w ósmym pokoleniu kuzynem księcia Karola[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od września 1993 do 28 października 1997 roku był mężem aktorki Alex Kingston. Od 1995 do 2006 żył w nieformalnym związku z angielską aktorką Francescą Annis.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Ma 183 cm wzrostu.
 • Jest najstarszy ze swojego rodzeństwa.
 • Kuzyn brytyjskiego badacza Sir Ranulpha Fiennesa.
 • Jest ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2007: nagroda Spike's TV Scream Awards – najstraszniejsza postać filmowa (Lord Voldemort, Harry Potter)
 • 2005: nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego – całokształt pracy aktorskiej
 • 2001: nagroda im. Williama Shakespeare'a Teatru Szekspirowskiego w Waszyngtonie
 • 1999: nagroda Europejskiej Akademii Filmowej – najlepszy aktor (Kropla słońca)
 • 1995: nagroda Tony Award – najlepszy aktor (Hamlet)
 • 1994: nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) – najlepsza rola drugoplanowa (Lista Schindlera)
 • 1993: nagroda nowojorskich krytyków (NYFCC) – najlepsza rola drugoplanowa (Lista Schindlera)

Przypisy

 1. Dominic Wills: Ralph Fiennes − Biography (ang.). [dostęp 2009-10-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]