Przejdź do zawartości

Kaplica przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica domkowa przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie
Kaplica
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowa Ruda
ul. Kasztanowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Nowej Rudy
Mapa konturowa Nowej Rudy, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kapliczka domkowa przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kapliczka domkowa przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kapliczka domkowa przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kapliczka domkowa przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie”
Ziemia50°32′46″N 16°33′06″E/50,546111 16,551667

Kaplica domkowa przy ul. Kasztanowej w Nowej Rudzie – kaplica wybudowana w 1826 r. przez Józefa Niesela w Nowej Rudzie - Słupcu przy ul. Kasztanowej. Przebudowana pod koniec XIX w. przez Niggla.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kaplica posadowiona jest bokiem do przebiegu ulicy. Obiekt kryty dachem dwuspadowym. Na tylnej ścianie znajduje się medalion z płaskorzeźbą twarzy Jezusa, poniżej kamienna ława z piaskowca. Na zapleczu kaplicy, odchodzi równoległy do jej bocznej ściany mur, również z czerwonego piaskowca, osłaniający od drogi płytę grobową.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Cybulski Nowa Ruda Neurode. Tajemnice, zagadki, historia. Cz. 1, Mróz Media Stanisław Mróz, Nowa Ruda 2018, ISBN 978-83-942498-1-6, s. 29-32

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]