Kościół św. Barbary w Nowej Rudzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Barbary
237/A/03 z dnia 16.12.2003[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Barbary w Nowej Rudzie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Nowa Ruda (Drogosław)

Adres

ul. Jana Pawła II

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Barbary

Wezwanie

św. Barbary

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia

Położenie na mapie Nowej Rudy
Mapa konturowa Nowej Rudy, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbary”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbary”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbary”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbary”
Ziemia50°36′04,04″N 16°30′08,08″E/50,601122 16,502244
Galeria: Wnętrze
Kościół Barbary w Nowej Rudzie
Kościół Barbary w Nowej Rudzie
Kościół Barbary. Obraz na ołtarzu z panoramą Drogosławia
Kościół Barbary. Kamień węgielny
Kościół Barbary w Nowej Rudzie
Kościół Barbary. Nuty z pieczątką parafii w Kunzendorf

Kościół świętej Barbaryrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Drogosław.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace budowlane zostały rozpoczęte w dniu 17 stycznia 1910 roku[2]. Nadzór budowlany został powierzony architektowi i projektodawcy Ludwigowi Schneiderowi, natomiast budowę prowadziła firma B. Tautz z Nowej Rudy. Kościół powstał dzięki zaangażowaniu powołanego Towarzystwa Budowy Kościoła, licznych mieszkańców Drogosławia oraz księdza Arnolda Wachsmanna – proboszcza z Nowej Rudy. Świątynia została konsekrowana w dniu 12 września 1911 roku przez arcybiskupa praskiego Lva Skrbenskýego z Hříště. Po wybudowaniu kościół spełniał rolę filialnego parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
W 1913 roku przy świątyni została powołana kuracja – placówka pośrednia między stacją duszpasterską a parafią. Samodzielną parafię św. Barbary utworzono dopiero w 1945 roku.
Po 1945 roku zostały wykonane kilkakrotnie prace zabezpieczające i remontowe. W 1967 roku w całości została odrestaurowana polichromia oraz została wymieniona instalacja elektryczna, w 1972 roku zostało wymienione łupkowe pokrycie wieży na blaszane i w 1976 roku zostały uzupełnione tynki i odmalowana została elewacja[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest okazałą budowlą o cechach neoromańskich[2]. Bryła kościoła jest rozczłonkowana, ma transept i półkoliście zamknięte prezbiterium[2]. Nawa i wieża nakryte są wysokimi dachami, na kalenicy dachu wieży jest sygnaturka z prześwitem[2]. Okna, portale i naroża ujęte są w kamienne ciosy[2].
Wystrój wnętrza świątyni tworzony jest przez: polichromię wykonaną w 1911 roku przez malarza Richarda Richtera z Kłodzka, witraże wykonane przez witrażystę z Wrocławia – M. Nierlego[3]. Kamieniarkę piaskowcową natomiast zaprojektował architekt Ludwig Schneider i wykonali ją kamieniarze z Lądka-Zdroju[3]. Wyposażenie świątyni poza wyjątkami pochodzi z czasu budowy. Należą do niego m.in.: ołtarz główny nazywany Altare Privilegiatum, figury wykonane w warsztatach rzemieślniczych w Lądku-Zdroju, nisza znajdująca się między bramami wejściowymi w której jest umieszczona figura Dobrego Pasterza, 31-głosowe organy wykonane przez Józefa i Franciszka Luxów z Lądka-Zdroju w 1912 roku, trzy dzwony wykonane w 1919 roku przez zakład Bochumer Verein w Bochum[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 82 [dostęp 2016-05-18].
  2. a b c d e Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-Bis, 1994, s. 111. ISBN 83-85773-12-6.
  3. a b c d Historia parafii. Parafia pw. św. Barbary w Nowej Rudzie. [dostęp 2016-05-18]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]