Kask rowerowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kask rowerowy
Kask rowerowy
Uwe Raab w kasku podczas wyścigu kolarskiego
Kolarz torowy w aerodynamicznym kasku

Kask rowerowy – rodzaj kasku, ochronnego nakrycia głowy, używanego podczas jazdy na rowerze, zarówno rekreacyjnej jak i sportowej, celem zmniejszenia ryzyka uszkodzeń czaszki w razie wypadku[1]. W przypadku kasków do jazdy szybkiej służy również do poprawy aerodynamiki sylwetki kolarza.

Budowa[2][edytuj | edytuj kod]

Współczesny kask rowerowy zbudowany jest najczęściej z mocno sprasowanego styropianu pokrytego skorupą zewnętrzną z tworzywa sztucznego. W kaskach z wyższej półki jest to najczęściej włókno szklane lub węglowe. Celem zmniejszenia masy i zapewnienia dobrego przepływu powietrza, co za tym idzie poprawienia komfortu użytkowania, wyposażany jest w otwory wentylacyjne. Przednie otwory są zwykle zabezpieczone siatką, która zapobiega wpadaniu pod kask owadów. Dodatkowe wyposażenie może stanowić odpinany daszek, który ma na celu ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Kask rowerowy jest mocowany na brodzie rowerzysty (zapięcie na pasku), posiadają także regulację w (tylnej części), która dopasowuje kask do wielkości głowy.

Kaski rowerowe używane w większości odmian kolarstwa nie posiadają osłony czaszki twarzowej. W bardziej urazowych odmianach tego sportu, w których ryzyko uszkodzenia tych jest znacznie większe większe (np. downhill lub freeride) stosuje się kaski fullface przypominające wyglądem te stosowane przez żużlowców (choć jest od nich zdecydowanie lżejszy) w celu dodatkowej ochrony m.in. żuchwy. Zwykle z takimi kaskami stosuje się również specjalne ochronne gogle.

Działanie[edytuj | edytuj kod]

W wypadku mocnego uderzenia kask pochłania znaczną jego energię rozpadając się. Nawet gdy uderzenie było słabe i kask nie został uszkodzony, należy go wymienić na nowy.

Regulacje prawne[edytuj | edytuj kod]

Kaski rowerowe posiadają atesty bezpieczeństwa. Jednak żaden kask rowerowy nie spełnia wymogów stawianych kaskom motocyklowym czy motorowerowym.

W niektórych krajach kaski rowerowe są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty. W Polsce używanie tej ochrony nie jest obligatoryjne. Obowiązek używania kasków jest powszechny na wszystkich wyścigach rowerowych.

Inne zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Kaski rowerowe stosuje się też w innych sportach (np. jazda na rolkach). Zdarzały się wypadki, kiedy pacjenci przechodzący rehabilitację po ciężkich urazach głowy, wymagający specjalnej ochrony przed nawet delikatnymi urazami używali na co dzień kasków rowerowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]