Katedra Kościoła Chrystusowego w Lisburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Kościoła Chrystusowego
Christ Church Cathedral
Distinctive emblem for cultural property.svg zabytek kategorii A
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Wielka Brytania
Prowincja  Irlandia Północna
Miejscowość Lisburn
Wyznanie protestanckie
Kościół Irlandii
Położenie na mapie Irlandii Północnej
Mapa lokalizacyjna Irlandii Północnej
Katedra Kościoła Chrystusowego
Katedra Kościoła Chrystusowego
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Katedra Kościoła Chrystusowego
Katedra Kościoła Chrystusowego
Ziemia54°30′40″N 6°02′30″W/54,511111 -6,041667

Katedra Kościoła Chrystusowego w Lisburn (ang. Christ Church Cathedral, Lisburn, znana również jako Katedra w Lisburn (ang. Lisburn Cathedral) – kościół katedralny diecezji Connor w Kościele Irlandii. Mieści się w Lisburn, w Irlandii Północnej, w prowincji kościelnej Armagh. Wcześniej kościół św. Tomasza, jest obecnie jedną z dwóch katedr w diecezji, drugą z nich jest katedra św. Anny w Belfaście. Dziekan i kapituła katedry w Lisburn są znani jako dziekan i kapituła św. Zbawiciela w Connor na cześć oryginalnej katedry w Connor.

Obecna budowla została rozpoczęta w 1708 roku po tym, jak jej poprzednik został spalony. Na uwagę zasługują galerie z siedzeniami w nawie głównej i ośmiokątna iglica, która jest najwyższym punktem w Lisburn.

Kamień węgielny pod budowę katedry został położony w 1708 roku, rok po spaleniu poprzedniej świątyni. Iglica została dodana w 1804 roku, a prezbiterium zostało wzniesione i poświęcone w 1889 roku. W 1662 roku król Karol II Stuart ustanowił świątynię kościołem katedralnym i siedzibą biskupa diecezji Down i Connor. W 2003 roku, drzwi frontowe z 1796 roku zostały wymienione i w 2004 roku zegar zaczął ponownie grać melodyjki kurantowe. W 2006 roku pomieszczenia zakrystii zostały gruntownie odnowione, dodano również sztuczne oświetlenie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lisburn Cathedral (ang.). Lisburn.com. [dostęp 2015-07-14].