Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych
Cathedral of the Dormition of the Mother of God and All Saints
Distinctive emblem for cultural property.svg 1066842
katedra
Ilustracja
Elewacja zachodnia soboru
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Arms of the Greater London Council.svg Londyn (City of Westminster)
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia suroska
Wezwanie Zaśnięcia Bogurodzicy
Wszystkich Świętych
Wspomnienie liturgiczne 15/28 sierpnia;
1. niedziela po Pięćdziesiątnicy
Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych”
Ziemia51°30′02,2″N 0°10′09,5″W/51,500611 -0,169306

Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy i Wszystkich Świętych (ang. Cathedral of the Dormition of the Mother of God and All Saints) – katedra eparchii suroskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się w dzielnicy Londynu, Knightsbridge, przy ulicy Ennismore Gardens.

Początkowo świątynia anglikańska (pod wezwaniem Wszystkich Świętych); w 1955 przekazana prawosławnym i w grudniu 1956 wyświęcona pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy[1].

Sobór został zbudowany w latach 1848–1849 i zaprojektowany przez Lewisa Villiamy'ego, restauracje i dodatki w latach 1887–1897 według projektu Townsenda. Świątynia wybudowana z cegły z kamienną zachodnią fasadą. Budowla reprezentuje styl włosko-romański. Kościół bazylikowy z dobudowanymi nawami bocznymi, apsydą, balkonami z trzech stron, kampanilą przy południowo-zachodnim narożniku. Fasada zachodnia mieszcząca szczytową kruchtę z marmurowymi kolumnami pośrodku; nad nią okno rozetowe, pozostałe okna łukowe. Wnętrze z bardzo wysokimi kolumnami korynckimi, małe clerestorium; dekoracje obejmujące murale, itd., wykonane przez Heywooda Sumnera[2].

W latach 2014–2016 świątynię gruntownie wyremontowano. Po zakończeniu prac, sobór został poświęcony 16 października 2016 przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii w związku z obchodami 300-lecia obecności rosyjskiego prawosławia w tym państwie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]