Katedra św. Andrzeja w Aberdeen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Świętego Andrzeja
Cathedral Church of Saint Andrew
Distinctive emblem for cultural property.svg 19953
katedra
Ilustracja
elewacja frontowa
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Aberdeen
Wyznanie anglikanizm
Kościół Szkocki Kościół Episkopalny
Położenie na mapie Aberdeen
Mapa konturowa Aberdeen, po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra Świętego Andrzeja”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Świętego Andrzeja”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra Świętego Andrzeja”
Ziemia57°08′56,76″N 2°05′35,16″W/57,149100 -2,093100

Katedra świętego Andrzeja w Aberdeen (ang. Cathedral Church of Saint Andrew) – katedra diecezji Aberdeen i Orkney Szkockiego Kościoła Episkopalnego. Mieści się przy ulicy King Street.

Zaprojektowana przez Archibalda Simpsona i wzniesiona w latach 1816-1817 z prezbiterium zaprojektowanym przez G.E. Streeta (1880 rok) i kruchtą zaprojektowaną przez Sir R.S Lorimera (1911 rok). Wnętrze zaprojektowane przez Sir Niniana Compera w latach 1936-1943. Katedra w stylu neogotyckim Perpendicular Style obejmująca nawę główną i zamykające nawy boczne. Mur ciosowy z piaskowca od strony zachodniej (elewacja przy King Street), mur z gruzowanego granit u od tyłu. Sztukaterie, głęboko osadzone, spiczasto-łukowe, półokrągłe i wielodzielne okna maswerkowe, dominujące 3-stopniowe żabkowe i kwiatonowe sparowane sygnaturki. Zachodnia (elewacja wejściowa): symetryczna trzyprzęsłowa szczytowa elewacja z wyższym środkowym przęsłem z dużym skomplikowanym 4 - otworowym oknem maswerkowym. Niska kruchta wejściowa Lorimera z 1911 roku z oknem maswerkowym i wejściem we wklęsłym narożniku. Środkowe przęsło zamknięte przez parę sprzęgniętych sygnaturek, wznoszących się z ziemi, parę mniejszych sygnaturek w narożnikach zewnętrznych przęseł. Gzyms przebity na środkowym przęśle, blankowany na zewnętrznych przęsłach. Głównie 2, 3 i 4-otworowe okna maswerkowe, niektóre ozdobione witrażami. Szary łupek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]