Katedra w Sheffield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra śś. Piotra i Pawła w Sheffield
Cathedral Church of St Peter and St Paul
Distinctive emblem for cultural property.svg 1247080
katedra
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Sheffield
Wyznanie anglikanizm
Kościół Kościół Anglii
Położenie na mapie Sheffield
Mapa konturowa Sheffield, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra śś. Piotra i Pawła w Sheffield”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra śś. Piotra i Pawła w Sheffield”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra śś. Piotra i Pawła w Sheffield”
Położenie na mapie South Yorkshire
Mapa konturowa South Yorkshire, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra śś. Piotra i Pawła w Sheffield”
Ziemia53°22′59″N 1°28′10″W/53,383056 -1,469444

Katedra w Sheffield (ang. Sheffield Cathedral, lub Cathedral Church of St Peter and St Paul) – katedra Kościoła Anglii znajdująca się w Sheffield. Pierwotnie był to kościół parafialny, godność katedry uzyskał w 1914 roku, gdy utworzono diecezję Sheffield.

Wieża przy skrzyżowaniu naw, iglica, prezbiterium i kaplice prezbiterium powstały około 1430 roku. Shrewsbury prezbiterium kaplicy 1520. Północna kaplica prezbiterium przebudowana na zakrystię w 1777 roku przez Thomasa Atkinsona i zamieniona na kaplicę w 1914 roku. Nawa główna i na wschodni kraniec przebudowane w latach 1790-1805, zapewne przez Johna Carra. Nawa główna została przedłużona i zostały dodane transepty w 1810 roku. Świątynia została odrestaurowana w 1841 roku przez Roberta Pottera. Transepty, arkady w nawie głównej, zachodni kraniec, oraz wschodnie okna przebudowane i odrestaurowane w 1880 roku przez Williama Flocktona. Kapitularz, biuro parafialne, i kaplica Ducha Świętego wybudowane w latach 1936-48 przez Sir Charlesa Nicholsona. Kruchta, łącznik i zachodni kraniec wzniesione w latach 1960-66 przez GG Pace i Ansell & Bailey. Mur ciosowy, dach ołowiany. Elementy sprzed 1880 roku zostały wykonane w stylu Perpendicular Style. Elementy dodane przez Nicholsona zostały wykonane w stylu Decorated Style. Elementy dodane w latach 60. XX wieku zostały wykonane w stylu Free Gothic.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]