Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh
Catholic Cathedral of St Patrick in Armagh
Distinctive emblem for cultural property.svg zabytek kategorii A z dnia 25.06.1975
katedra
Ilustracja
Fasada katedry w Armagh
Państwo  Wielka Brytania
Prowincja  Irlandia Północna
Miejscowość Armagh
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Patryka
Położenie na mapie Irlandii Północnej
Mapa konturowa Irlandii Północnej, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh”
Ziemia54°21′08″N 6°39′37″W/54,352222 -6,660278
Strona internetowa

Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armaghkatolicka katedra św. Patryka w mieście Armagh w Irlandii Północnej, zbudowana w latach 1840-1904 według projektu Thomasa Duffa i J.J. McCarthy’ego. Wzniesiona została aby zastąpić średniowieczną katedrę św. Patryka, która została przejęta przez anglikański Kościół Irlandii w czasie reformacji.

Jest siedzibą katolickiego arcybiskupa Armagh, Prymasa Całej Irlandii. Katedra stoi na wzgórzu, tak jak jej anglikański odpowiednik, i ma bliźniacze wieże.

Wymiana wyposażenia[edytuj | edytuj kod]

Około 1980 dokonano zmian przy ołtarzach głównych Cesare Aureliego, ambonie i lektorium Beakeya, chórze McDoreya i organach Telforda z 1875. Archidiecezja Armagh również usunęła marmurowy ołtarz główny, ołtarze boczne z ich nastawami ołtarzowymi, ambonę i balaski.

Jednakże, postanowiono zrekonstruować wyposażenie z oryginalnej budowli. Historyczka architektury Jeanne Sheehy napisała o wymianie wyposażenia jako „zastąpieniu (...) wspaniałego neogotyckiego prezbiterium kawałami granitu i tabernakulum wyglądającym jak mikrofala”.

Katedra została po raz kolejny odnowiona w latach 2002-2003, zamieniono miejscami tabernakulum z tronem arcybiskupa. Remont objął również przywrócenie mosiężnych krat usuniętych w 1980 które zostały zespawane razem z kratami z przodu nastaw ołtarzowych kaplicy maryjnej McCarthy’ego; ułożono nową posadzkę w całym sanktuarium i dodano nowe tabernakulum w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego zaprojektowanej przez Ashlina i Colemana w 1904.

Liturgia[edytuj | edytuj kod]

Msza jest odprawiana w katedrze codziennie. W dni powszednie msze są odprawiane od poniedziałku do soboty o 10:00. W sobotę wieczorem, odprawiana jest msza z niedzieli o 19:00. W niedziele, msze są odprawiane o 9:00, 11:00 i 17:30. W święta kościelne msza jest odprawiana o 9:00 i 11:00. Spowiedzi odbywa się zazwyczaj przed i po sobotniej mszy o 19:00.

Organy[edytuj | edytuj kod]

Organy katedry w Armagh zostały pierwotnie zbudowane przez znanego organmistrza Williama Telforda w 1875. W 1987, organy zostały przebudowane, powiększone i rozbudowane dźwiękowo przez firmę Irish Organ Company Ltd. która również dostarczyła nowy tarasowy organowy stół gry. Odbudowane organy zostały zaprojektowane przez Johna Holmesa razem z organistą katedralnym Baronem George’em Minne'm jako konsultantem. Wszystkie stare piszczałki zostały przywrócone i zachowane. Organy mają teraz elementy w stylu angielskim, francuskim Cavaille-Coll i europejskim, dominującym dźwiękiem jest francuski. Organy mają obecnie cztery manuały i 74 rejestry (w tym łączniki i poszerzenia).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]