Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh
Catholic Cathedral of St Patrick in Armagh
Distinctive emblem for cultural property.svg zabytek kategorii A z dnia 25.06.1975
katedra
Ilustracja
Fasada katedry w Armagh
Państwo  Wielka Brytania
Prowincja  Irlandia Północna
Miejscowość Armagh
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Patryka
Położenie na mapie Irlandii Północnej
Mapa lokalizacyjna Irlandii Północnej
Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh
Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh
Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armagh
Ziemia54°21′08″N 6°39′37″W/54,352222 -6,660278
Strona internetowa

Katedra rzymskokatolicka św. Patryka w Armaghkatolicka katedra św. Patryka w mieście Armagh w Irlandii Północnej, zbudowana w latach 1840-1904 według projektu Thomasa Duffa i J.J. McCarthy’ego. Wzniesiona została aby zastąpić średniowieczną katedrę św. Patryka, która została przejęta przez anglikański Kościół Irlandii w czasie reformacji.

Jest siedzibą katolickiego arcybiskupa Armagh, Prymasa Całej Irlandii. Katedra stoi na wzgórzu, tak jak jej anglikański odpowiednik, i ma bliźniacze wieże.

Wymiana wyposażenia[edytuj | edytuj kod]

Około 1980 dokonano zmian przy ołtarzach głównych Cesare Aureliego, ambonie i lektorium Beakeya, chórze McDoreya i organach Telforda z 1875. Archidiecezja Armagh również usunęła marmurowy ołtarz główny, ołtarze boczne z ich nastawami ołtarzowymi, ambonę i balaski.

Jednakże, postanowiono zrekonstruować wyposażenie z oryginalnej budowli. Historyczka architektury Jeanne Sheehy napisała o wymianie wyposażenia jako „zastąpieniu (...) wspaniałego neogotyckiego prezbiterium kawałami granitu i tabernakulum wyglądającym jak mikrofala”.

Katedra została po raz kolejny odnowiona w latach 2002-2003, zamieniono miejscami tabernakulum z tronem arcybiskupa. Remont objął również przywrócenie mosiężnych krat usuniętych w 1980 które zostały zespawane razem z kratami z przodu nastaw ołtarzowych kaplicy maryjnej McCarthy’ego; ułożono nową posadzkę w całym sanktuarium i dodano nowe tabernakulum w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego zaprojektowanej przez Ashlina i Colemana w 1904.

Liturgia[edytuj | edytuj kod]

Msza jest odprawiana w katedrze codziennie. W dni powszednie msze są odprawiane od poniedziałku do soboty o 10:00. W sobotę wieczorem, odprawiana jest msza z niedzieli o 19:00. W niedziele, msze są odprawiane o 9:00, 11:00 i 17:30. W święta kościelne msza jest odprawiana o 9:00 i 11:00. Spowiedzi odbywa się zazwyczaj przed i po sobotniej mszy o 19:00.

Organy[edytuj | edytuj kod]

Organy katedry w Armagh zostały pierwotnie zbudowane przez znanego organmistrza Williama Telforda w 1875. W 1987, organy zostały przebudowane, powiększone i rozbudowane dźwiękowo przez firmę Irish Organ Company Ltd. która również dostarczyła nowy tarasowy organowy stół gry. Odbudowane organy zostały zaprojektowane przez Johna Holmesa razem z organistą katedralnym Baronem George’em Minne'm jako konsultantem. Wszystkie stare piszczałki zostały przywrócone i zachowane. Organy mają teraz elementy w stylu angielskim, francuskim Cavaille-Coll i europejskim, dominującym dźwiękiem jest francuski. Organy mają obecnie cztery manuały i 74 rejestry (w tym łączniki i poszerzenia).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]