Klitajmestra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klitajmestra
Klytaimnestra Erinyes Louvre Cp710.jpg
Klitajmestra i erynie, krater czerwonofigurowy z IV w. p.n.e.
mityczna królowa Amyklaj
Jako żona Tantala
mityczna królowa Argolidy
Jako żona Agamemnona
Dane biograficzne
Ojciec Tyndareos
Matka Leda
1. mąż Tantal
2. mąż Agamemnon
Dzieci z Agamemnonem:
Elektra,
Ifigenia,
Chrysotemis,
Orestes;
z Ajgistosem:
Erigone,
Aletes

Klitajmestra (także Klytajmestra, Klitemnestra, Klitemestra, gr. Κλυταιμήστρα Klytaimḗstra, łac. Clytaem(n)estra) – w mitologii greckiej królewna spartańska.

Uchodziła za córkę króla Sparty, Tyndareosa i jego żony Ledy oraz za siostrę Heleny, Dioskurów (Kastora i Polideukesa), Filonoe, Timandry i Fojbe. Jej pierwszym mężem był Tantal (syn Tiestesa). Agamemnon zabił jej męża i ożenił się z nią.

Z drugim mężem Klitajmestra miała czworo dzieci, Elektrę, Ifigenię, Chrysotemis oraz Orestesa. Elektra najprawdopodobniej była owocem gwałtu, jakiego dopuścił się Agamemnon na Klitajmestrze zaraz po tym, jak na jej oczach zabił Tantala, dlatego nigdy matka nie zdołała jej pokochać. Zamordowała (lub była tylko w zmowie – Homer oraz tragicy greccy podają różne wersje zdarzeń) wraz ze swoim kochankiem Ajgistosem wracającego z wojny trojańskiej męża. Najpewniej zrobiła to z zemsty, bowiem przed wyruszeniem na wojnę trojańską Agamemnon nie zawahał się poświęcić na ołtarzu bogini Artemidy swojej córki, Ifigenii. Artemida okazała się bardziej ludzka od ojca i w ostatniej chwili zamieniła dziewczynę na łanię. Klitajmestra nie zapomniała jednak o tym, że dla sławy jej mąż chciał poświęcić własne dziecko (by Klitajmestra wysłała mu Ifigenię, oszukał ją mówiąc, że chce ją wydać za mąż za Achillesa).

Z Ajgistosem miała dwoje dzieci, Erigone i Aletesa. Po ośmiu latach Orestes pomścił ojca mordując (w porozumieniu z Elektrą) Ajgistosa i matkę. Ten mit jest częstym tematem sztuki antycznej (Oresteja Ajschylosa, Elektra Sofoklesa oraz Elektra Eurypidesa) i współczesnej.

Śmierć Klitajmestry

Zobacz też[edytuj]