Kościół Chrześcijański „Słowo Wiary”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Chrześcijański „Słowo Wiary”
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Pentekostalizm
   └ Ruch charyzmatyczny

Kościół Chrześcijański „Słowo Wiary” – jedna z charyzmatycznych (zielonoświątkowych / neozielonoświątkowych) wspólnot chrześcijańskich. Jeden z reprezentantów Ruchu Wiary w Polsce. Wyznanie w 2016 roku liczyło 142 wiernych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół rozpoczął działalność w listopadzie 1998 roku w Gdyni, wpisany jest do rejestru kościołów i związków wyznaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP pod pozycją 156 (data wpisu 4 sierpnia 2003 roku)[2]. Był powiązany z Gdyńską Szkołą Biblijną DOMATA (od roku 1996 ponad stu absolwentów) i osobami pastorów Larry’ego i Angeli Keeton (wcześniej współpracujących ze służbą Kennetha E. Hagina, do roku 2009 byli głównymi pastorami Kościoła). Według stanu na styczeń 2013 posiada kilka społeczności na terenie Polski (Gdynia, Częstochowa, Ełk), a jego zwierzchnikiem był biskup Krzysztof Rompa.

Kościół w Gdyni to Organizator corocznych konferencji „Dni Chwały” w Gdyni, udział w których wielokrotnie wzięli zaproszeni goście zagraniczni, między innymi wychowanek znanego amerykańskiego kaznodziei Lestera Sumralla Buzzy Sutherlin oraz założyciel sieci szkół DomataMark Brazee (w kwietniu 2006).

Wyznanie wiary Kościoła Chrześcijańskiego „Słowo Wiary”[edytuj | edytuj kod]

Kościół Chrześcijański skupiający się na głoszeniu Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz nauczaniu życia chrześcijańskiego.

1. Nasz Bóg jest jeden (V Moj. 6:4), zamanifestowany w trzech osobach: osobie Ojca, osobie Syna, osobie Ducha Świętego, w Trójcy Jedyny (Izaj. 9:6, Jan 1:1, 14; 14:16)
2. Biblia jest inspirowanym, nieomylnym Słowem Bożym zapisanym przez proroków i świętych mężów, pod bezpośrednią inspiracją Ducha Świętego (2Tym.3:16)
3. Człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga (I Moj. 1:27), ale kiedy przez nieposłuszeństwo człowieka grzech wszedł na świat, Bóg zaoferował pojednanie przez ofiarę Jezusa Chrystusa, drugiej osoby Trójcy. Przez wiarę w Niego, w Jego śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie możemy mieć życie wieczne (Rzym.10:9-10). On wziął nasze grzechy na siebie i poniósł nasze przewinienia (Izaj. 53:5), tak abyśmy nigdy nie musieli doświadczyć wiecznej kary lub oddzielenia od Boga (Rzym. 4:25).
4. Chrzest wodny przez zanurzenie, jest bezpośrednim przykazaniem naszego Pana (Mat. 28:19) i jest symbolem chrześcijańskiego identyfikowania się ze śmiercią Chrystusa, pogrzebem i zmartwychwstaniem.
5. Chrzest w Duchu Świętym i ogniu, jest darem obiecanym przez Pana Jezusa dla wszystkich wierzących (Dz. 2:39). To doświadczenie jest potwierdzone przez dowód mówienia innymi językami, tak jak Duch Święty poddawał.
6. Uzdrowienie fizycznych chorób ludzkiego ciała, jest dostępne dla wszystkich wierzących, przez odkupieńcze dzieło Jezusa Chrystusa (Izaj. 53:5, Mat 8:17, 1P.2:24)
7. Jezus Chrystus powróci w chwale w taki sposób jak został On wzięty w górę do nieba (Dz. 1:11). Kiedy On przyjdzie, umarli w Chrystusie powstaną pierwsi, wtedy my, którzy pozostaniemy przy życiu razem z nimi pochwyceni będziemy w obłokach aby spotkać się z Panem w powietrzu (1Tes.4:16-17)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dominik Rozkrut i inni, Rocznik statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2017, t. LXXVII, Warszawa: GUS, 2016, s. 194, 195, ISSN 1506-0632.i inni
  2. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. [dostęp 2013-01-12].
  3. Wyznanie wiary Kościoła Chrześcijańskiego „Słowo Wiary”. [dostęp 2013-01-12].