Zielonoświątkowy Kościół Świętości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zielonoświątkowy Kościół Świętości
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ protestantyzm
   └ pentekostalizm
Zasięg geograficzny ogólnoświatowy
Strona internetowa
Pentekostalizm
PhoenixFirst3.jpg
 PortalKategoria

Zielonoświątkowy Kościół Świętości (ang. Pentecostal Holiness Church - PHC), lub Międzynarodowy Zielonoświątkowy Kościół Świętości (International Pentecostal Holiness Church - IPHC) – wyznanie chrześcijańskie o charakterze zielonoświątkowym, które zostało założone w 1911 roku z połączenia dwóch starszych wyznań: Baptystyczny Kościół Świętości, oraz Kościół Zielonoświątkowy „Świętość”. W 1915 roku dołączył również Kościół Zielonoświątkowy „Tabernakulum”. Kościół ma swoje teologiczne korzenie w naukach Jana Wesleya o uświęceniu[1].

Według danych z 2002 roku kościół posiada 3 743 400 wiernych w 18 096 zborach na całym świecie[2], w tym 330 050 członków w USA, w 2024 kościołach (2008)[3].

Teologia[edytuj]

Doktryna Zielonoświątkowego Kościoła Świętości wyrażona jest w Apostolskim Credo i artykułach wiary. Artykuły zostały umieszczone w ich obecnej formie w 1945 roku, zawarta jest w nich m.in.: wspólna ewangeliczna wiara, wiara w Trójcę Świętą, podwójna natura Chrystusa, jego ukrzyżowanie dla wybaczenia grzechów, jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie do nieba, bezbłędność Biblii, dosłowna wiara w niebo i piekło, odpowiedzialność każdego wierzącego do wykonywania nakazu misyjnego: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16,15). Kościół praktykuje chrzest przez zanurzenie i Wieczerzę Pańską. Niektóre kościoły również praktykują umywanie nóg. Poza tym Kościół głosi:

Przypisy