Koszarawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie śląskim. Zobacz też: Koszarawa – rzeka, dopływ Soły.
Koszarawa
Herb
Herb Koszarawy
Kościół w Koszarawie
Kościół w Koszarawie
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat żywiecki
Gmina Koszarawa
Liczba ludności (2008) 2538
Strefa numeracyjna (+48) 33
Tablice rejestracyjne SZY
SIMC 0057610
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Koszarawa
Koszarawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koszarawa
Koszarawa
Ziemia49°38′58″N 19°24′13″E/49,649444 19,403611

Koszarawawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Koszarawa, ok. 20 kilometrów od Żywca. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Koszarawa.

Nazwa pochodzi z języka wołoskiego[1] (por. rum. coşar – "stodoła, obora"), na Podhalu i w Beskidach polskich koszar oznacza "przenośną zagrodę dla owiec".

Turystyka[edytuj]

Miejscowość położona jest w dolinie rzeki Koszarawy (prawy dopływ Soły) i na stokach gór tworzących zbocza tej doliny. Góry te należą do kilku pasm: Grupa Mędralowej, Pasmo Jałowieckie, Pasmo Solnisk i Pasmo Laskowskie. Wszystkie te pasma, według opracowanej przez Jerzego Kondrackiego podziału geograficznego Polski należą do Beskidu Makowskiego[2]. Jest kilka szlaków turystycznych, m.in. na Babią Górę. We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne.

Można z niej dostać się do Chatki na Lasku (Studenckie Schronisko Turystyczne "Lasek").

Przysiółki[edytuj]

Wieś rozdziela się na dwie doliny o nazwach: Koszarawa Cicha i Bystra, które dzielą się na kilkadziesiąt przysiółków o góralskich nazwach.

Przysiółki Koszarawy Cichej: Pustelniki, Duchałówka, Zimna Woda, Bielanka, Jurówki, Żłabne, Siurówki, Za Doliną, Dylówka, Majdakówka, Korea, Zagrapie, Lachówka, Jałowiec, Na Dolinie – Borcok (Janikówka), Czarna Góra, Polonki, Na Granicy, Kroisko, Tajch, Kuflówka, Za Doliną.

Przypisy

  1. Wymienione w publikacji w języku rumuńskim: dr. Simona Condurateanu "Istorie şi toponimie românească în Carpaţii situaţi în afara României", Dacia Magazin nr 58, maj 2008, [1]
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.