SST Lasek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Studenckie Schronisko Turystyczne "Lasek"
Ilustracja
Schronisko Studenckie "Lasek"
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Makowski
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Studenckie Schronisko Turystyczne "Lasek"”
Ziemia49°38′53,00″N 19°22′38,00″E/49,648056 19,377222
Strona internetowa

Studenckie Schronisko Turystyczne "Lasek" (inaczej "Chatka Elektryków") – schronisko (określane również jako chatka studencka) położone tuż pod szczytem góry Łosek (Lasek, Łazek) (868 m n.p.m.), w Paśmie Laskowskim, zaliczanym do Pasma Jałowieckiego, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego[1]. Na mapach i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego.

Chatka znajduje się w pozostałościach przysiółka Łosek, pomiędzy wsiami Koszarawa i Pewel Wielka, na południe od szczytu przy żółtym szlaku w kierunku Koszarawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

SST "Lasek" funkcjonuje od prawie 40 lat, natomiast sam budynek liczy sobie ponad 100 lat. W 1971 członkowie klubu turystycznego "ELEKT" Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozyskali stara chałupę i rozpoczęli przystosowywanie jej do potrzeb ruchu turystycznego. Do końca lat 90. obiekt funkcjonuje jako chatka studencka zarządzana przez Politechnikę Śląską.

Obecnie chatka jest pod opieką firmy prywatnej, jest na stale zamieszkana przez gospodarza i dzięki temu przyjmuje turystów przez cały rok.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty – Żółty szlak PTTK z Przyborowa (1.45 h) do Koszarawy (1.15 h) i dalej na Lachów Groń.

Do chatki prowadzą również "szlaki chatkowe", oznaczone symbolem chatki:

niebieski – niebieski "szlak chatkowy" od Koszarawy (30 min), z przystanku PKS Koszarawa szkoła.
czerwony – czerwony "szlak chatkowy" z Pewli Wielkiej (1 h), początek na stacji PKP.
zielony – zielony "szlak chatkowy" z Jeleśni (1 h 30 min), początek na drodze nr 945, 300 metrów na północ od centrum miejscowości.

Dodatkowo do schroniska wytyczony został "szlak kuflowy" prowadzący z Koszarawy-Kuflówki, oznaczony żółtymi symbolami kufla.

Warunki pobytu[edytuj | edytuj kod]

Chatka jest otwarta cały rok i we wszystkie dni tygodnia, dobrze jest jednak zapowiedzieć swój przyjazd. W chatce znajdują się 3 pomieszczenia sypialne dla gości, z czego jedno bardzo duże zajmujące niemal całe poddasze. Turyści szukający noclegu powinni mieć ze sobą śpiwór. Ponadto w chatce znajduje się kuchnia, świetlica, toaleta i łazienka z prysznicem (po nagrzaniu dostępna jest ciepła woda). Nominalnie schronisko mieści 40 osób. Chatka jest zelektryfikowana oraz jest w niej dostęp do bieżącej wody. Obok chatki znajduje się miejsce, gdzie można zapalić ognisko, ponadto dwie huśtawki oraz boisko do siatkówki. Chatka nie prowadzi gastronomii ani sprzedaży produktów żywnościowych, jednak jest kuchenka gazowa na której można przyrządzić sobie posiłek.

Chatka jest dobrym miejscem wypadowym na sąsiednie szczyty Pasma Jałowieckiego Lachów Groń, Czerniawę Suchą oraz sam Jałowiec. Nietrudno stąd też dotrzeć w rejon Pilska a nawet Babiej Góry.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.