Przejdź do zawartości

Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys
Winnie the Pooh and Tigger Too!
Gatunek

familijny
animowany

Data premiery

świat: 20 grudnia 1974

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

25 min

Reżyseria

John Lounsbery

Scenariusz

Larry Clemmons
Ted Berman
Eric Cleworth

Główne role

Sterling Holloway
Paul Winchell
Junius Matthews
John Fiedler

Muzyka

Buddy Baker

Scenografia

Bill Layne
Ann Guenther

Produkcja

Wolfgang Reitherman

Wytwórnia

Walt Disney Productions

Dystrybucja

Buena Vista Distribution Company

Poprzednik

Wiatrodzień Kubusia Puchatka (1968)

Kontynuacja

Kubuś poznaje pory roku (1981)

Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys (ang. Winnie the Pooh and Tigger Too!) – amerykański krótkometrażowy film animowany z 1974 roku w reżyserii Johna Lounsbery’ego i produkcji Wolfganga Reithermana na podst. rozdziałów 4. i 7. powieści dla dzieci Chatka Puchatka A.A. Milne’a z elementami rozdziału 3. Kubusia Puchatka tego samego autora[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Brykanie Tygrysa na innych irytuje Królika, więc wraz z Kubusiem i Prosiaczkiem planuje dać mu nauczkę. Zaprowadzają Tygrysa w nieznany mu rejon Stumilowego Lasu, by tam zostawić go na jakiś czas i przyjść jak stanie się potulny. Po zgubieniu go jednak sami się gubią z powodu mgły. W końcu Królik zamierza szukać drogi na własną rękę. Ostatecznie Kubuś i Prosiaczek sami znajdują wyjście z lasu, gdy zagubiony Królik wpada w panikę. Niczego nie podejrzewający Tygrys odnajduje Królika i wyjaśnia mu, że tygrysy nigdy się nie gubią. Królik, załamany niepowodzeniem swego planu, wedle słów narratora to on stał się potulny po wyjściu z lasu[2].

Zimą Tygrys i Maleństwo podczas wspólnego brykania wskakują na najwyższe drzewo. Maleństwo dobrze się bawi, lecz Tygrys boi się zejść. Tymczasem Kubuś i Prosiaczek badają nieznane ślady, nie wiedząc że należą do nich samych. Dostrzegają Tygrysa na drzewie biorąc go początkowo za Jagulara. Wkrótce przybywa Krzyś z Kangurzycą i Królikiem. Maleństwo bez problemu schodzi, ale Tygrysa wciąż paraliżuje strach i przyrzeka, że nigdy więcej nie bryknie. Używając swych zdolności narrator pomaga mu zejść. Królik z radością przypomina Tygrysowi o jego obietnicy i ten z żalem ją spełnia. Widząc smutek u innych Królik zdaje sprawę ze swego egoizmu i oznajmia Tygrysowi, że woli go brykającego, ale szczęśliwego. Rozradowany Tygrys bryka i wszyscy się dołączają do niego, w tym Królik[2].

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys miał premierę 20 grudnia 1974 roku jako krótkometrażowy dodatek do filmu The Island at the Top of the World[3]. Film wydano ponowne jako część pełnometrażowych Przygód Kubusia Puchatka 11 marca 1977 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Finch 2000 ↓, s. 58.
  2. a b Grant 1987 ↓, s. 126.
  3. Hollis i Ehrbar 2006 ↓, s. 141.
  4. Messina 2012 ↓, s. 105.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]