Kłapouchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kłapouchy
Eeyore
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Kubuś Puchatek (1926)

Twórca

A. A. Milne

Oryginalne zabawki stanowiące pierwowzór Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, Kłapouchy po prawej

Kłapouchy (ang. Eeyore) – osioł, postać fikcyjna ze świata książek dla dzieci o Kubusiu Puchatku.

Książki A.A. Milne’a[edytuj | edytuj kod]

Tak jak Puchatek, Tygrys, Prosiaczek i Kangurzyca z Maleństwem Kłapouchy opiera się na jednym z oryginalnych pluszaków Christophera Robina Milne’a (patrz: zdjęcie).

Cechuje się właściwie nieprzerwaną anhedonią, najczęściej melancholijnym nastrojem oraz pesymizmem. Nigdy nie jest zaskoczony, gdy stanie się coś złego. Jest jednak mądry i koleżeński. Mieszka w miejscu nazywanym Ponurym Zakątkiem Kłapouchego. Lubi jeść osty.

Kłapouchy pojawia się w rozdziałach IV, VI, VII i X Kubusia Puchatka i jest wspomniany w kilku innych. Pojawia się również we wszystkich rozdziałach Chatki Puchatka, z wyjątkiem rozdziału VII.

Adaptacje Disneya[edytuj | edytuj kod]

Kłapouchy pojawia się w kreskówkach spopularyzowanych przez The Walt Disney Company. Jest nieco mniej sarkastyczny w wersji Disneya niż w oryginalnych opowiadaniach Milne’a. Choć często jest postacią drugoplanową to film Kubuś Puchatek i Dzień Kłapouchego skupia się w całości na nim. Jest on fizycznie jednym z silniejszych zwierząt i często traktowany jest jak zwierzę juczne. Mieszka w szałasie, zbudowanym z paru patyków, który jest prawie ciągle burzony i trzeba go odbudowywać.

W towarach Disneya Kłapouchy często ma nietypowy uśmiech. Jego ogon zdobi różowa kokarda. Mimo że w animacji Kłapouchy ma kolor szary, to jego markowy design jest niebieski z fioletowym brzuchem i różowym pyskiem.

W disneyowskich adaptacjach głosu użyczyli mu m.in.: Ralph Wright, Thurl Ravenscroft, Hal Smith, Ron Feinberg, Peter Cullen, Bud Luckey, a w polskiej wersji Jan Prochyra, Jacek Czyż (audiobook "Urodziny Kłapouchego"), Jakub Szydłowski, Zbigniew Konopka (tylko w serialu Kubusiowe przygódki) i Mirosław Zbrojewicz.

Teorie[edytuj | edytuj kod]

Jedna z najpopularniejszych teorii mówi o tym że każda z postać z Stumilowego lasu cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne takie jak ADHD, stany lękowe, schizofrenie itd. Według tej teorii Kłapouchy cierpi na depresję[1]. Według innej każda z postaci reprezentuje jeden z 7 grzechów głównych, przy czym Kłapouchy reprezentuje zazdrość[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]