Sowa (Kubuś Puchatek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sowa (ang. Owl) – postać fikcyjna występująca w obu częściach przygód Kubusia Puchatka autorstwa A.A. Milne’a oraz filmach i książkach stworzonych na ich podstawie. W tłumaczeniu Ireny Tuwim Sowa ma przydomek Przemądrzała. W powieści pojawiła się w rozdziale czwartym, gdzie Puchatek szukał ogona Kłapouchego, który znalazł u Sowy jako sznurek do dzwonka. W produkcjach Disneya pojawiła się po raz pierwszy w filmie Kubuś Puchatek i miododajne drzewo[potrzebny przypis].

Sowa umie pisać i czytać, co wyróżnia ją spośród większości mieszkańców Stumilowego Lasu. Mieszka w drewnianym domku na gałęzi starego kasztanowca. Pewnego razu jej domek zniszczyła wielka wichura. Kłapouchy znalazł jej nową chatkę, którą nazwał ''Sowjófka'', ale okazało się że to był domek Prosiaczka. Tak więc Sowa zamieszkała w domku Prosiaczka, a Prosiaczek zamieszkał z Puchatkiem. Jednak w większości filmów Disneya nadal Prosiaczek i Sowa mieszkają w swoich poprzednich domach[potrzebny przypis].

Charakteryzuje się inteligencją i wygadaniem. Ilekroć zauważy coś ciekawego, bardzo często wspomina o swoich krewnych i historiach związanych z nimi, zbliżonych do tego czego właśnie jest świadkiem. Królik wątpi, czy jego rodzina w ogóle istnieje, co było dla Sowy ciosem. W serialu Nowe przygody Kubusia Puchatka w odcinku Zjazd rodzinny okazuje się, że rodzina Sowy naprawdę istnieje[potrzebny przypis].

Pan Sowa[edytuj | edytuj kod]

W wersji filmowej oraz części książeczek stworzonych na podstawie powieści A. A. Milne'a Sowa występuje jako postać męska (w polskim tłumaczeniu Pan Sowa), gdyż angielskie słowo ''owl'' czyli sowa to rodzaj męski. W polskiej wersji filmowej głosu użycza mu Włodzimierz Bednarski (w filmie Krzysiu, gdzie jesteś? Jerzy Bralczyk) w wersji oryginalnej Andre Stojka[potrzebny przypis].