Sowa (Kubuś Puchatek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sowa (ang. Owl) – postać fikcyjna występująca w obu częściach przygód Kubusia Puchatka autorstwa A.A. Milne’a oraz filmach i książkach stworzonych na ich podstawie. W tłumaczeniu Ireny Tuwim Sowa ma przydomek Przemądrzała.

Sowa umie pisać i czytać, co wyróżnia ją spośród większości mieszkańców Stumilowego Lasu. Mieszka w drewnianym domku na gałęzi starego kasztanowca.

Charakteryzuje się inteligencją i wygadaniem. Ilekroć zauważy coś ciekawego, bardzo często wspomina o swoich krewnych i historiach związanych z nimi, zbliżonych do tego czego właśnie jest świadkiem. Królik wątpi, czy jego rodzina w ogóle istnieje, co było dla Sowy ciosem.

Pan Sowa[edytuj | edytuj kod]

W wersji filmowej oraz w angielskim oryginale książek A.A. Milne’a, a także w kolejnych książeczkach stworzonych na podstawie tych powieści Sowa występuje jako postać męska (po polsku - Pan Sowa), gdyż słowo sowa (owl) w języku angielskim jest rodzaju męskiego. Żeńską postać sowy, łatwiejszą do zrozumienia dla polskich dzieci, wprowadziła w swoich przekładach Irena Tuwim. W polskiej wersji filmowej głosu użycza mu Włodzimierz Bednarski w wersji oryginalnej Andre Stojka.