Larry Hagman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Larry Hagman
Larry Hagman (2006)
Larry Hagman (2006)
Imię i nazwisko Larry Martin Hagman
Data i miejsce urodzenia 21 września 1931
Fort Worth, w stanie Teksas, USA
Data i miejsce śmierci 23 listopada 2012
Dallas, USA
Zawód aktor
Strona internetowa

Larry Martin Hagman (ur. 21 września 1931 roku w Fort Worth, w stanie Teksas; zm. 23 listopada 2012 w Dallas) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, najbardziej znany z roli Anthony'ego Majora Nelsona, pana, a później męża tytułowej bohaterki w sitcomie fantasy NBC Marzę o Jeannie (I Dream of Jeannie, 1965-70) z Barbarą Eden oraz jako J. R. Ewing w operze mydlanej CBS Dallas.

Życiorys[edytuj]

Syn prokuratora rejonowego Benjamina Jacka Hagmana (ur. 3 kwietnia 1905) i popularnej broadwayowskiej aktorki Mary Martin (ur. 1 grudnia 1913, zm. 3 listopada 1990 na raka jelita grubego). Kiedy miał pięć lat, jego rodzice rozwiedli się. Mieszkał ze swoją babcią w Teksasie i Kalifornii. Matka w 1940 roku ponownie wyszła za mąż za Richarda Halliday'a.

Uczęszczał do Black Fox Military Institute. W 1945 roku, w wieku czternastu lat, uzależnił się od alkoholu, co doprowadziło do poważnych problemów zdrowotnych w jego późniejszym okresie życia. W 1946 roku przeniósł się z powrotem do jego rodzinnych stron w Weatherford, w stanie Teksas, gdzie pracował na ranczo u znajomego ojca. W 1949 roku ukończył szkołę średnią Weatherford High School w Weatherford, w stanie Teksas, gdy jego matka zasugerowała, by spróbował swoich umiejętności jako aktor. Rozpoczął swoją karierę występując w mieście Dallas, pracując jako asystent produkcji i grając małe role w Theater'50 Margo Jones, a następnie w musicalach z St. John Terrell's Music Circus w St. Petersburg na Florydzie i Lambertville, w stanie New Jersey. Przez rok uczęszczał do Bard College w Annandale-on-Hudson w Nowym Jorku.

W 1951 roku zadebiutował na Broadwayu w komedii szekspirowskiej Poskromienie złośnicy. W 1952 roku podczas wojny koreańskiej odbył służbę wojskową Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, stacjonujących w Londynie, spędził większość służby w Wielkiej Brytanii oraz w bazach wojskowych w Europie. Po opuszczeniu w 1956 roku Sił Powietrznych, powrócił do Nowego Jorku, gdzie pojawiły się na scenie Off-Broadwayu w sztuce Jeden raz wokół bloku (Once Around The Block) i otrzymała znakomite recenzje. Później przez prawie rok grał w innym Off-Broadwayowskim spektaklu Jamesa Lee Kariera (Career). Jego rola Rory'ego Murphy w broadwayowskiej sztuce Bóg i Kate Murphy (God and Kate Murphy, 1959) została uhonorowana nagrodą Theatre World. Pojawił się jeszcze w czterech innych producjach broadwayowskich: Przybywa dzień (Comes a Day, 1958), Nerwowa ustawa (The Nervous Set, 1959), Ogrzewany półwysep (The Warm Peninsula, 1960) i Piękno części (The Beauty Part, 1962/63). Larry Hagman pogodził się ze swoją matkę w 1973 roku, wkrótce po śmierci ojczyma, i stał się bliski aż do jej śmierci, siedemnaście lat później.

Występy na małym ekranem zapoczątkował gościnnymi rolami w serialach: Decoy (1957), NBC Goodyear Television Playhouse (1957) i operze mydlanej CBS W poszukiwaniu jutra (Search for Tomorrow, 1957). Przełomem w karierze telewizyjnej stała się postać Anthony'ego Majora Nelsona, chłopaka i podczas ostatniego sezonu męża tytułowej bohaterki w sitcomie fantasy NBC Marzę o Jeannie (I Dream of Jeannie, 1965-70) z Barbarą Eden. Największą popularność przyniosła mu kreacja biznesmena Johna Rossa 'J.R.' Ewinga, Jr. w operze mydlanej CBS Dallas (1978-91), za którą odebrał pięciokrotnie nagrodę Soap Opera Digest, był czterokrotnie nominowany do nagrody Złotego Globu i dwukrotnie do nagrody Emmy. Jest laureatem szwedzkiej nagrody TV Prize, niemieckiej Bambi i Złotej Kamery. Za rolę Johna Rossa 'J.R.' Ewinga, Jr. w telefilmie CBS Dallas: J.R. powraca (Dallas: J.R. Returns, 1996) otrzymał nagrodę Lone Star Film & Television.

Można go było zobaczyć także w jednym z odcinków serialu NBC Sierżant Anderson (Police Woman, 1974) z Angie Dickinson, filmie fantasy/sci-fi Superman (1978), komediodramacie Mike'a Nicholsa Barwy kampanii (Primary Colors, 1998) z Johnem Travoltą, Emmą Thompson, Billy Bobem Thorntonem i Kathy Bates i serialu Bez skazy (Nip/Tuck, 2006) w roli Burta Landau. Użyczył swojego głosu Wallace Brady w serialu animowanym Simpsonowie (The Simpsons, 2006). Natomiast w roku 2011 wcielił się w postać Franka Kaminsky'ego w serialu "Gotowe na wszystko".

W dniu 18 grudnia 1954 roku poślubił urodzoną w Szwecji Maj Axelsson. Mają dwoje dzieci – córkę Kristinę "Heidi" Marie (ur. 17 lutego 1958) i syna Prestona (ur. 2 maja 1962). Podczas pobytu w Anglii, spotykał się z Joan Collins (1970). W 1967 roku, Peter Fonda dostarczył mu LSD. W sierpniu 1995 roku przeszedł przeszczepienie wątroby. Jest wegetarianinem. Ma swoją gwiazdę w sekcji "Telewizja" na hollywoodzkiej Walk of Fame pod numerem 1502.

Aktor zmarł 23 listopada 2012 w szpitalu w Dallas wskutek komplikacji będących rezultatem choroby nowotworowej. Cierpiał też na marskość wątroby. Miał 81 lat.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]