Latrodectus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Latrodectus
Walckenaer, 1805
Ilustracja
Karakurt, samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina omatnikowate
Rodzaj Latrodectus

Latrodectusrodzaj jadowitych pająków z rodziny omatnikowatych, liczący 31 gatunków. W języku polskim gatunki z tego rodzaju określane są nazwą wdowa[1].

Są to pająki o ciele osiągającym do 20 mm długości, kulistym odwłoku, zwykle czarno ubarwionym. Pająki te często osiedlają się w domach, gdzie dochodzi do większości ukąszeń. Jeśli mają taką możliwość, wolą się schować, niż zaatakować. Większość ukąszeń następuje w czasie ręcznego zbioru siana lub zboża, w wyniku przygniecenia pająka, a także przez samice strzegące kokonów.

Jad[edytuj | edytuj kod]

Jedynie 3[potrzebny przypis] gatunki z rodzaju Latrodectus stanowią realne zagrożenie dla życia, nieuczulonego na żaden ze składników jadu, człowieka. Są to: czarna wdowa (Latrodectus mactans), karakurt (Latrodectus tredecimguttatus) i katipo (Latrodectus katipo). Większość osób ukąszonych w żaden sposób nie odczuwa działania jadu[potrzebny przypis]. Najgorszym skutkiem ukąszenia jest latrodektyzm, którego objawami są: podwyższona temperatura, wymioty, skurcze mięśni oraz drgawki[potrzebny przypis].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mały słownik zoologiczny: bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.