Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyniki zawodów lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie.

Mężczyźni[edytuj]

100 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Wielka Brytania Allan Wells 10,25 s
2  Kuba Silvio Leonard 10,25 s
3  Bułgaria Petyr Petrow 10,39 s
4  ZSRR Aleksandr Aksinin 10,42 s
5  Kuba Osvaldo Lara 10,43 s
6  ZSRR Władimir Murawjow 10,44 s
7  Polska Marian Woronin 10,46 s
8  Francja Hermann Panzo 10,49 s

200 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Włochy Pietro Mennea 20,19 s
2  Wielka Brytania Allan Wells 20,21 s
3  Jamajka Don Quarrie 20,29 s
4  Kuba Silvio Leonard 20,30 s
5  NRD Bernhard Hoff 20,50 s
6  Polska Leszek Dunecki 20,68 s
7  Polska Marian Woronin 20,81 s
8  Kuba Osvaldo Lara 21,19 s

400 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  ZSRR Wiktor Markin 44,60 s RE
2  Australia Richard Mitchell 44,84 s
3  NRD Frank Schaffer 44,87 s
4  Kuba Alberto Juantorena 45,09 s
5  Belgia Alfons Brijdenbach 45,10 s
6  Trynidad i Tobago Michael Solomon 45,55 s
7  Wielka Brytania David Jenkins 45,56 s
8  Trynidad i Tobago Joseph Coombs 46,33 s

800 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Wielka Brytania Steve Ovett 1:45,4 min
2  Wielka Brytania Sebastian Coe 1:45,9 min
3  ZSRR Nikołaj Kirow 1:46,0 min
4  Brazylia Agberto Conceição Guimarães 1:46,2 min
5  NRD Andreas Busse 1:46,9 min
6  NRD Detlef Wagenknecht 1:47,0 min
7  Francja José Marajo 1:47,3 min
8  Wielka Brytania David Warren 1:49,3 min

1500 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Wielka Brytania Sebastian Coe 3:38,4 min
2  NRD Jürgen Straub 3:38,8 min
3  Wielka Brytania Steve Ovett 3;39,0 min
4  NRD Andreas Busse 3:40,2 min
5  Włochy Vittorio Fontanella 3:40,4 min
6  Czechosłowacja Jozef Plachý 3:40,7 min
7  Francja José Marajo 3:41,5 min
8  Wielka Brytania Steve Cram 3:42,0 min
9  Jugosławia Dragan Zdravković 3:43,1 min

5000 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Etiopia Miruts Yifter 13:21,0 min
2  Tanzania Suleiman Nyambui 13:21,6 min
3  Finlandia Kaarlo Maaninka 13:22,0 min
4  Irlandia Eamonn Coghlan 13:22,8 min
5  Szwajcaria Markus Ryffel 13:23,1 min
6  Austria Dietmar Millonig 13:23,3 min
7  Irlandia John Treacy 13:23,7 min
8  ZSRR Aleksander Fiedotkin 13:24,1 min

10000 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Etiopia Miruts Yifter 27:42,7 min
2  Finlandia Kaarlo Maaninka 27:44,3 min
3  Etiopia Mohamed Kedir 27:44,7 min
4  Etiopia Tolossa Kotu 27:46,5 min
5  Finlandia Lasse Virén 27:50,5 min
6  NRD Jörg Peter 28:05,6 min
7  NRD Werner Schildhauer 28:11,0 min
8  ZSRR Enn Selik 28:13,8 min

110 m przez płotki[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  NRD Thomas Munkelt 13,39 s
2  Kuba Alejandro Casañas 13,40 s
3  ZSRR Aleksandr Puczkow 13,44 s
4  ZSRR Andriej Prokofjew 13,49 s
5  Polska Jan Pusty 13,68 s
6  Finlandia Arto Bryggare 13,76 s
7  Hiszpania Javier Moracho 13,78 s
8  ZSRR Jurij Czerwanew 15,80 s

400 m przez płotki[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  NRD Volker Beck 48,70 s
2  ZSRR Wasyl Archypenko 48,86 s
3  Wielka Brytania Gary Oakes 49,11 s
4  ZSRR Nikołaj Wasiliew 49,34 s
5  Jugosławia Rok Kopitar 49,67 s
6  Rumunia Horia Toboc 49,84 s
7  Szwajcaria Franz Meier 50,00 s
8  Bułgaria Janko Bratanow 56,35 s

3000 m z przeszkodami[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  Polska Bronisław Malinowski 8:09,7 min
2  Tanzania Filbert Bayi 8:12,5 min
3  Etiopia Eshetu Tura 8:13,6 min
4  Hiszpania Domingo Ramón 8:15,8 min
5  Hiszpania Francisco Sánchez 8:18,0 min
6  Włochy Giuseppe Gerbi 8:18,5 min
7  Polska Bogusław Mamiński 8:19,5 min
8  ZSRR Anatolij Dimow 8:19,8 min

4 × 100 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  ZSRR Władimir Murawjow
Nikołaj Sidorow
Aleksandr Aksinin
Andriej Prokofjew
38,26 s
RE
2  Polska Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
38,33 s
RP
3  Francja Antoine Richard
Pascal Barré
Patrick Barré
Hermann Panzo
38,53 s
4  Wielka Brytania Mike McFarlane
Allan Wells
Cameron Sharp
Andrew McMaster
38,62 s
5  NRD Sören Schlegel
Eugen Ray
Bernhard Hoff
Thomas Munkelt
38,73 s
6  Bułgaria Paweł Pawłow
Władimir Iwanow
Iwajło Karaniotow
Petyr Petrow
38,99 s
 Nigeria Hammed Adio
Kayode Elegbede
Samson Oyeledun
Peter Okodogbe
39,12 s
 Brazylia Milton Costa de Castro
Nelson dos Santos
Katsuhiko Nakaya
Altevir de Araújo Filho
39,54 s

Uwaga: w tabeli uwzględniono tylko zawodników biegnących w finale.

4 × 400 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  ZSRR Remigijus Valiulis
Michaił Linge
Nikołaj Czerniecki
Wiktor Markin
3:01,1 min
2  NRD Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
3:01,3 min
3  Włochy Stefano Malinverni
Mauro Zuliani
Roberto Tozzi
Pietro Mennea
3:04,3 min
4  Francja Jacques Fellice
Robert Froissart
Didier Dubois
Francis Demarthon
3:04,8
5  Brazylia Paulo Roberto Correia
Antônio Ferreira
Agberto Guimarães
Geraldo José Pegado
3:05,9 min
6  Trynidad i Tobago Joseph Coombs
Charles Joseph
Rafee Mohammed
Michael Solomon
3:06,6 min
7  Czechosłowacja Josef Lomický
Dušan Malovec
František Břečka
Karel Kolář
3:07,0 min
8  Wielka Brytania Alan Bell
Terry Whitehead
Roderic Milne
Glendon Cohen
nie ukończyli
biegu

Uwaga: w tabeli uwzględniono tylko zawodników biegnących w finale.

Skok wzwyż[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Gerd Wessig 2,36 m RŚ
2  Polska Jacek Wszoła 2,31 m
3  NRD Jörg Freimuth 2,31 m
4  NRD Henry Lauterbach 2,29 m
5  Szwajcaria Roland Dalhäuser 2,24 m
6  Jugosławia Vaso Komnenić 2,24 m
7  Rumunia Adrian Proteasa 2,21 m
8  ZSRR Aleksandr Grigoriew 2,21 m

Skok o tyczce[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Polska Władysław Kozakiewicz 5,78 m RŚ
2  Polska Tadeusz Ślusarski 5,65 m
 ZSRR Konstantin Wołkow 5,65 m
4  Francja Philippe Houvion 5,65 m
5  Francja Jean-Michel Bellot 5,60 m
6  Polska Mariusz Klimczyk 5,55 m
7  Francja Thierry Vigneron 5,45 m
8  ZSRR Sergiej Kulibaba 5,45 m

Skok w dal[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Lutz Dombrowski 8,54 m RE
2  NRD Frank Paschek 8,21 m
3  ZSRR Walery Podłużny 8,18 m
4  Węgry László Szalma 8,13 m
5  Polska Stanisław Jaskułka 8,13 m
6  ZSRR Wiktor Bielski 8,10 m
7  Hiszpania Antonio Corgos 8,09 m
8  Bułgaria Jordan Janew 8,02 m

Trójskok[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Jaak Uudmäe 17,35 m
2  ZSRR Wiktor Saniejew 17,24 m
3  Brazylia João Carlos de Oliveira 17,22 m
4  Wielka Brytania Keith Connor 16,87 m
5  Australia Ian Campbell 16,72 m
6  Bułgaria Atanas Czoczew 16,56 m
7  Węgry Béla Bakosi 16,47 m
8  Australia Kenneth Lorraway 16,44 m

Rzut młotem[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Jurij Siedych 81,80 m RŚ
2  ZSRR Siergiej Litwinow 80,64 m
3  ZSRR Jüri Tamm 78,96 m
4  NRD Roland Steuk 77,54 m
5  NRD Detlef Garstenberg 74,60 m
6  Bułgaria Emanuel Dułgerow 74,04 m
7  Włochy Giampaolo Urlando 73,90 m
8  Polska Ireneusz Golda 73,74 m

Pchnięcie kulą[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Wołodymyr Kisielow 21,35 m
2  ZSRR Aleksander Barysznikow 21,08 m
3  NRD Udo Beyer 21,06 m
4  Finlandia Reijo Ståhlberg 20,82 m
5  Wielka Brytania Geoff Capes 20,50 m
6  NRD Hans-Jürgen Jacobi 20,32 m
7  Czechosłowacja Jaromír Vlk 20,24 m
8  Jugosławia Vladimir Milić 20,07 m

Rzut dyskiem[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Wiktor Raszczupkin 66,64 m
2  Czechosłowacja Imrich Bugár 66,38 m
3  Kuba Luis Delís 66,32 m
4  NRD Wolfgang Schmidt 65,64 m
5  ZSRR Jurij Dumczew 65,58 m
6  ZSRR Igor Duginiec 64,04 m
7  Bułgaria Emil Władimirow 63,18 m
8  Bułgaria Wełko Welew 63,04 m

Rzut oszczepem[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Dainis Kūla 91,20 m
2  ZSRR Aleksandr Makarow 89,64 m
3  NRD Wolfgang Hanisch 86,72 m
4  ZSRR Heino Puuste 86,10 m
5  Finlandia Antero Puranen 85,12 m
6  Finlandia Pentti Sinersaari 84,34 m
7  NRD Detlef Fuhrmann 83,50 m
8  Węgry Miklós Németh 82,40 m

Dziesięciobój[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Wielka Brytania Daley Thompson 8495 pkt
2  ZSRR Jurij Kucenko 8331 pkt
3  ZSRR Siergiej Żełanow 8135 pkt
4  Austria Georg Werthner 8050 pkt
5  Austria Sepp Zeilbauer 8007 pkt
6  Polska Dariusz Ludwig 7978 pkt
7  Bułgaria Atanas Andonow 7927 pkt
8  NRD Steffen Grummt 7892 pkt

chód 20 km[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  Włochy Maurizio Damilano 1:23:35,5 h Olympic record icon.svg
2.  ZSRR Piotr Poczinczuk 1:24:45,4 h
3.  NRD Roland Wieser 1:25:58,2 h
4.  ZSRR Jewgienij Jewsiukow 1:26:28,3 h
5.  Hiszpania Josep Marín 1:26:45,6 h
6.  Meksyk Raúl González 1:27:48,6 h
7.  Polska Bohdan Bułakowski 1:28:36,3 h
8.  NRD Karl-Heinz Stadtmüller 1:29:21,7 h

chód 50 km[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  NRD Hartwig Gauder 3:49:24 h Olympic record icon.svg
2.  Hiszpania Jordi Llopart 3:51:25 h
3.  ZSRR Jewgienij Iwczenko 3:56:32 h
4.  Szwecja Bengt Simonsen 3:57:08 h
5.  ZSRR Wiaczesław Fursow 3:58:32 h
6.  Hiszpania Josep Marín 4:03:08 h
7.  Polska Stanisław Rola 4:07:07 h
8.  Australia Willi Sawall 4:08:25 h

maraton[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1.  NRD Waldemar Cierpinski 2:11:03 h
2.  Holandia Gerard Nijboer 2:11:20 h
3.  ZSRR Satymkuł Dżumanazarow 2:11:35 h
4.  ZSRR Władimir Kotow 2:12:05 h
5.  ZSRR Leonid Mosiejew 2:12:14 h
6.  Meksyk Rodolfo Gómez 2:12:39 h
7.  Etiopia Dereje Nedi 2:12:44 h
8.  Włochy Massimo Magnani 2:13:12 h

Kobiety[edytuj]

100 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Ludmiła Kondratjewa 11,06 s
2  NRD Marlies Göhr 11,07 s
3  NRD Ingrid Auerswald-Lange 11,14 s
4  Szwecja Linda Haglund 11,16 s
5  NRD Romy Müller 11,16 s
6  Wielka Brytania Kathy Smallwood 11,28 s
7  Francja Chantal Réga 11,32 s
8  Wielka Brytania Heather Hunte 11,34 s

200 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Bärbel Wöckel 22,03 s
2  ZSRR Natalja Boczina 22,19 s
3  Jamajka Merlene Ottey 22,20 s
4  NRD Romy Müller 22,47 s
5  Wielka Brytania Kathy Smallwood 22,61 s
6  Wielka Brytania Beverley Goddard 22,72 s
7  Australia Denise Boyd 22,76 s
8  Wielka Brytania Sonia Lannaman 22,80 s

400 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Marita Koch 48,88 s
2  Czechosłowacja Jarmila Kratochvílová 49,46 s
3  NRD Christina Lathan 49,66 s
4  ZSRR Irina Nazarowa 50,07 s
5  ZSRR Nina Ziuskowa 50,17 s
6  NRD Gabriele Löwe 51,33 s
7  Finlandia Pirjo Häggman 51,35 s
8  Wielka Brytania Linsey MacDonald 52,40 s

800 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Nadieżda Olizarenko 1:53,5 min RŚ
2  ZSRR Olga Minejewa 1:54,9 min
3  ZSRR Tatiana Prowidochina 1:55,5 min
4  NRD Martina Kämpfert 1:56,3 min
5  NRD Hildegard Ullrich 1:57,2 min
6  Polska Jolanta Januchta 1:58,3 min
7  Bułgaria Nikolina Szterewa 1:58,8 min
8  Włochy Gabriella Dorio 1:59,2 min

1500 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Tatiana Kazankina 3:56,6 min
2  NRD Christiane Wartenberg 3:57,8 min
3  ZSRR Nadieżda Olizarenko 3:59,6 min
4  Włochy Gabriella Dorio 4:00,3 min
5  NRD Ulrike Bruns 4:00,7 min
6  ZSRR Lubow Smołka 4:01,3 min
7  Rumunia Maricica Puică 4:01,3 min
8  Rumunia Ileana Silai 4:03,0 min
9  Rumunia Natalia Mărăşescu 4:04,8 min

100 m przez płotki[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Wiera Komisowa 12,56 s
2  NRD Johanna Klier 12,63 s
3  Polska Lucyna Langer 12,65 s
4  NRD Kerstin Claus 12,66 s
5  Polska Grażyna Rabsztyn 12,74 s
6  ZSRR Irina Litowczenko 12,84 s
7  NRD Bettine Gärtz 12,93 s
8  Polska Zofia Bielczyk 13,08 s

4 × 100 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  NRD Romy Müller
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald-Lange
Marlies Göhr
41,60 s RŚ
2  ZSRR Wiera Komisowa
Ludmiła Masłakowa
Wiera Anisimowa
Natalja Boczina
42,10 s
3  Wielka Brytania Heather Hunte
Kathy Smallwood
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
42,43 s
4  Bułgaria Sofka Popowa
Lilijana Panajotowa
Marija Sziszkowa
Galina Penkowa
42,67 s
5  Francja Véronique Grandrieux
Chantal Réga
Raymonde Naigre
Emma Sulter
42,84 s
6  Jamajka Leleith Hodges
Jackie Pusey
Rosie Allwood
Merlene Ottey
43,19 s
7  Polska Lucyna Langer
Elżbieta Stachurska
Zofia Bielczyk
Grażyna Rabsztyn
43,59 s
8  Szwecja Linda Haglund
Lena Möller
Ann-Louise Skoglund
Helena Pihl
nie ukończyły

4 × 400 m[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Czas
1  ZSRR Tetiana Proroczenko
Tatjana Gojszczik
Nina Ziuskowa
Irina Nazarowa
3:20,2 min
2  NRD Gabriele Löwe
Barbara Krug
Christina Lathan
Marita Koch
3:20,4 min
3  Wielka Brytania Linsey MacDonald
Michelle Probert
Joslyn Hoyte-Smith
Donna Hartley
3:27,5 min
4  Rumunia Iboia Korodi
Niculina Lazarciuc
Maria Samungi
Elena Tărîţă
3:27,7 min
5  Węgry Irén Orosz
Judit Forgács
Éva Tóth
Ilona Pál
3:27,9 min
6  Polska Grażyna Oliszewska
Elżbieta Katolik
Jolanta Januchta
Małgorzata Dunecka
3:31,6 min
7  Belgia Lea Alaerts
Régine Berg
Anne Michel
Rosine Wallez
min
 Bułgaria Swobodka Damianowa
Rosica Stamenowa
Milena Andonowa
Bonka Dimowa
nie ukończyły

Uwaga: w tabeli uwzględniono tylko zawodniczki biegnące w finale.

Skok wzwyż[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Włochy Sara Simeoni 1,97 m
2  Polska Urszula Kielan 1,94 m
3  NRD Jutta Kirst 1,94 m
4  NRD Rosemarie Ackermann 1,91 m
5  ZSRR Marina Sysojewa 1,91 m
6 =  NRD Andrea Reichstein 1,91 m
6 =  Australia Christine Stanton 1,91 m
8  Rumunia Cornelia Popa 1,88 m

Skok w dal[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Tatjana Kołpakowa 7,06 m
2  NRD Brigitte Wujak 7,04 m
3  ZSRR Tetiana Skaczko 7,01 m
4  Polska Anna Włodarczyk 6,95 m
5  NRD Siegrun Siegl 6,87 m
6  Czechosłowacja Jarmila Nygrýnová 6,83 m
7  NRD Siegrid Heimann 6,71 m
8  ZSRR Lidija Ałfiejewa 6,71 m

Pchnięcie kulą[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Ilona Slupianek 22,41 m
2  ZSRR Swietłana Kraczewska 21,42 m
3  NRD Margitta Pufe 21,20 m
4  ZSRR Nunu Abaszydze 21,15 m
5  Bułgaria Werżinia Weselinowa 20,72 m
6  Bułgaria Elena Stojanowa 20,22 m
7  ZSRR Natalia Achrimenko 19,74 m
8  NRD Ines Reichenbach 19,66 m

Rzut dyskiem[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Evelin Jahl 69,96 m
2  Bułgaria Marija Petkowa 67,90 m
3  ZSRR Tatiana Lesowa 67,40 m
4  NRD Gisela Beyer 67,08 m
5  NRD Margitta Pufe 66,12 m
6  Rumunia Florenţa Ţacu 64,38 m
7  ZSRR Galina Murašova 63,84 m
8  Bułgaria Swietła Bojkowa 63,14 m

Rzut oszczepem[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Kuba María Colón 68,40 m
2  ZSRR Saida Gunba 67,76 m
3  NRD Ute Hommola 66,56 m
4  NRD Ute Richter 66,54 m
5  Bułgaria Iwanka Wanczewa 65,38 m
6  ZSRR Tatiana Birjulina 65,08 m
7  Rumunia Ileana Raduly 64,08 m
8  NRD Ruth Fuchs 63,94 m

Pięciobój[edytuj]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Nadieżda Tkaczenko 5083 pkt RŚ
2  ZSRR Olga Rukawisznikowa 4937 pkt
3  ZSRR Olga Kuragina 4875 pkt
4  NRD Ramona Neubert 4698 pkt
5  Węgry Margit Papp 4562 pkt
6  NRD Burglinde Pollak 4553 pkt
7  Bułgaria Walentyna Dimitrowa 4458 pkt
8  Bułgaria Emilia Kułnowa 4431 pkt

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]