Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 – zawody lekkoatletyczne rozgrywane podczas igrzysk w Moskwie. Odbywały się na Stadionie Łużniki od 24 lipca do 1 sierpnia. 960 sportowców (694 mężczyzn i 266 kobiet) z 70 krajów rywalizowało w sumie w 38 konkurencjach.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal olympic.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal olympic.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal olympic.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Allan Wells 10,25 Kuba Silvio Leonard 10,25 Ludowa Republika Bułgarii Petyr Petrow 10,39 [1][2]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Włochy Pietro Mennea 20,19 Wielka Brytania Allan Wells 20,21 Jamajka Don Quarrie 20,29 [3][4]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Markin 44,60 ER Australia Richard Mitchell 44,84 Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Schaffer 44,87 [5][6]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Steve Ovett 1:45,40 Wielka Brytania Sebastian Coe 1:45,85 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Kirow 1:46,00 [7][8]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Sebastian Coe 3:38,40 Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Straub 3:38,80 Wielka Brytania Steve Ovett 3:38,99 [9][10]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Derg Miruts Yifter 13:20,91 Tanzania Suleiman Nyambui 13:21,60 Finlandia Kaarlo Maaninka 13:22,00 [11][12]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Munkelt 27:42,69 Kuba Alejandro Casañas 27:44,28 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Puczkow 27:44,64 [13][14]
Maraton
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Waldemar Cierpinski 2:11:03 Holandia Gerard Nijboer 2:11:20 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Satymkuł Dżumanazarow 2:11:35 [15][16]
Bieg na 110 m przez płotki
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Munkelt 13,39 Kuba Alejandro Casañas 13,40 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Puczkow 13,44 [17][18]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Beck 48,70 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasyl Archypenko 48,76 Wielka Brytania Gary Oakes 49,11 [19][20]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Polska Bronisław Malinowski 8:09,70 Tanzania Filbert Bayi 8:12,48 Derg Eshetu Tura 8:13,57 [21][22]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 ZSRR
Władimir Murawjow
Nikołaj Sidorow
Aleksandr Aksinin
Andriej Prokofjew
38,26 WR  Polska
Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
38,33 NR  Francja
Antoine Richard
Pascal Barré
Patrick Barré
Hermann Panzo
38,53 [23][24]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 ZSRR
Remigijus Valiulis
Michaił Linge
Nikołaj Czerniecki
Wiktor Markin
3:01,08  NRD
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
3:01,26  Włochy
Stefano Malinverni
Mauro Zuliani
Roberto Tozzi
Pietro Mennea
3:04,54 [25][26]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Włochy Maurizio Damilano 1:23:35,5 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Piotr Poczinczuk 1:25:45,4 Niemiecka Republika Demokratyczna Roland Wieser 1:25:58,2 [27][28]
Chód na 50 km
(szczegóły)
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hartwig Gauder 3:49:24 Hiszpania Jordi Llopart 3:51,25 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Iwczenko 3:56,32 [29][30]
Skok w dal
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Dombrowski 8,54 ER Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Paschek 8,21 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wałerij Pidłużny 8,18 [31][32]
Trójskok
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jaak Uudmäe 17,35 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Saniejew 17,24 Brazylia João Carlos de Oliveira 17,22 [33][34]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Gerd Wessig 2,36 WR Polska Jacek Wszoła 2,31 Niemiecka Republika Demokratyczna Jörg Freimuth 2,31 [35][36]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Polska Władysław Kozakiewicz 5,78 WR Polska Tadeusz Ślusarski
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Wołkow
5,65 [37][38]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wołodymyr Kyselow 21,35 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Barysznikow 21,08 Niemiecka Republika Demokratyczna Udo Beyer 21,06 [39][40]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Raszczupkin 66,64 Czechosłowacja Imrich Bugár 66,38 Kuba Luis Delís 66,32 [41][42]
Rzut młotem
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Siedych 81,80 WR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Litwinow 80,64 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jüri Tamm 78,96 [43][44]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dainis Kūla 91,20 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Makarow 89,64 Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Hanisch 86,72 [45][46]
Dziesięciobój
(szczegóły)
Wielka Brytania Daley Thompson 8495 pkt. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kucenko 8331 pkt. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Żełanow 8135 pkt. [47][48]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal olympic.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal olympic.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal olympic.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ludmiła Kondratjewa 11,06 Niemiecka Republika Demokratyczna Marlies Göhr 11,07 Niemiecka Republika Demokratyczna Ingrid Auerswald-Lange 11,14 [49][50]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Bärbel Wöckel 22,03 OR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Bärbel Wöckel 22,19 Jamajka Merlene Ottey 22,20 [51][52]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Marita Koch 48,88 OR Czechosłowacja Jarmila Kratochvílová 49,46 Niemiecka Republika Demokratyczna Christina Lathan 59,66 [53][54]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Olizarenko 1:53,43 WR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Minejewa 1:54,81 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Prowidochina 1:55,46 [55][56]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Kazankina 3:56,56 OR Niemiecka Republika Demokratyczna Christiane Wartenberg 3:57,71 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Olizarenko 3:59,52 [57][58]
Bieg na 100 m przez płotki
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Wiera Komisowa 12,56 OR Niemiecka Republika Demokratyczna Johanna Klier 12,63 Polska Lucyna Langer 12,65 [59][60]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 NRD
Romy Müller
Bärbel Wöckel
Ingrid Auerswald-Lange
Marlies Göhr
41,60 WR  ZSRR
Wiera Komisowa
Ludmiła Masłakowa
Wiera Anisimowa
Natalja Boczina
42,10  Wielka Brytania
Heather Oakes
Kathy Smallwood
Beverley Goddard
Sonia Lannaman
42,43 [61][62]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 ZSRR
Tetiana Proroczenko
Tatjana Gojszczik
Nina Ziuśkowa
Irina Nazarowa
3:20,12  NRD
Gabriele Löwe
Barbara Krug
Christina Lathan
Marita Koch
3:20,35  Wielka Brytania
Linsey MacDonald
Michelle Scutt
Joslyn Hoyte-Smith
Donna Hartley
3:27,74 [63][64]
Skok w dal
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Kołpakowa 7,06 Niemiecka Republika Demokratyczna Brigitte Wujak 7,04 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tetiana Skaczko 7,01 [65][66]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Włochy Sara Simeoni 1,97 Polska Urszula Kielan 1,94 Niemiecka Republika Demokratyczna Jutta Kirst 1,94 [67][68]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Ilona Slupianek 22,41 OR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Kraczewska 21,42 Niemiecka Republika Demokratyczna Margitta Pufe 21,20 [69][70]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Niemiecka Republika Demokratyczna Evelin Jahl 69,96 Ludowa Republika Bułgarii Marija Petkowa 67,90 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Lesowa 67,40 [71][72]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Kuba María Colón 68,40 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Saida Gunba 67,76 Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Hommola 66,56 [73][74]
Pięciobój
(szczegóły)
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Tkaczenko 5083 pkt. WR Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Rukawisznikowa 4937 pkt. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Kuragina 4875 pkt. [75][76]

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 15 14 12 41
2. Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 11 8 10 29
3.  Wielka Brytania 4 2 4 10
4.  Włochy 3 0 1 4
5.  Polska 2 4 1 7
6.  Etiopia 2 0 2 4
7.  Kuba 1 1 2 4
8.  Czechosłowacja 0 2 0 2
 Tanzania 0 2 0 2
10.  Bułgaria 0 1 1 2
 Finlandia 0 1 1 2
12.  Australia 0 1 0 1
 Holandia 0 1 0 1
 Hiszpania 0 1 0 1
15.  Jamajka 0 0 2 2
16.  Brazylia 0 0 1 1
 Francja 0 0 1 1
Razem 38 39 37 114

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 100 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  2. Men 100m Olympic Games Moscow 1980 - Friday 25.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  3. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 200 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  4. Men 200m Olympic Games Moscow 1980 - Monday 28.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  5. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 400 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  6. Men 400m Olympic Games Moscow 1980 - Wednesday 30.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  7. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 800 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  8. Men 800m Olympic Games Moscow 1980 - Saturday 26.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  9. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 1500 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  10. Men 1500m Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  11. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 5000 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  12. Men 5000m Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 31.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  13. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 10 000 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  14. Men 10000m Olympic Games Moscow 1980 - Sunady 27.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  15. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Marathon (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  16. Men Marathon Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  17. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 110 metres Hurdles (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  18. Men 110m Hurdles Olympic Games Moscow 1980 - Sunday 27.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  19. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 400 metres Hurdles (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  20. Men 400m Hurdles Olympic Games Moscow 1980 - Saturday 26.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  21. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 3,000 metres Steeplechase (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  22. Men 300m Steeplechse Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 31.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  23. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 4 x 100 metres Relay (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  24. Men 4x100m Relay Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  25. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 4 x 400 metres Relay (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  26. Men 4x400m Relay Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  27. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 20 kilometres Walk (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  28. Men 20km race walk Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 24.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  29. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's 50 kilometres Walk (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  30. Men 50km race walk Olympic Games Moscow 1980 - Wednesday 30.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  31. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Long Jump (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  32. Men Long Jump Olympic Games Moscow 1980 - Monday 28.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  33. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Triple Jump (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  34. Men Triple Jump Olympic Games Moscow 1980 - Friday 25.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  35. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's High Jump (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  36. Men High Jump Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  37. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Pole Vault (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  38. Men Pole Vault Olympic Games Moscow 1980 - Wednesday 30.079 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  39. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Shot Put (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  40. Men Shot Put Olympic Games Moscow 1980 - Wednesday 30.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  41. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Discus Throw (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  42. Men Discus Throw Olympic Games Moscow 1980 - Monday 28.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  43. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Hammer Throw (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  44. Men Hammer Throw Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 31.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  45. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Javelin Throw (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  46. Men Javelin Throw Olympic Games Moscow 1980 - Sunday 27.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  47. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Men's Decathlon (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  48. Men Decathlon Olympic Games Moscow 1980 - 25,26.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  49. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 100 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  50. Women 100m Olympic Games Moscow 1980 - Saturday 26.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  51. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 200 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  52. Women 200m Olympic Games Moscow 1980 - Wednesday 30.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  53. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 400 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  54. Women 400m Olympic Games Moscow 1980 - Monday 28.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  55. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 800 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  56. Women 800m Olympic Games Moscow 1980 - Sunday 27.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  57. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 1500 metres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  58. Women 1500m Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  59. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 100 metres Hurdles (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  60. Women 100m Hurdles Olympic Games Moscow 1980 - Monday 28.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  61. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 4 x 100 metres Relay (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  62. Women 4x100m Relay Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  63. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's 4 x 400 metres Relay (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  64. Women 4x400m Relay Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  65. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's Long Jump (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  66. Women Long Jump Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 31.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  67. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's High Jump (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  68. Women High Jump Olympic Games Moscow 1980 - Saturday 26.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  69. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's Shot Put (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  70. Women Shot Put Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 24.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  71. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's Discus Throw (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  72. Women Discus Throw Olympic Games Moscow 1980 - Friday 01.08 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  73. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's Javelin Throw (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  74. Women Javelin Throw Olympic Games Moscow 1980 - Friday 25.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].
  75. Athletics at the 1980 Moskva Summer Games:Women's Pentathlon (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2018-09-24].
  76. Women Pentathlon Olympic Games Moscow 1980 - Thursday 24.07 (ang.). todor66.com. [dostęp 2018-09-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]