Lichwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lichwa – forma wyzysku dłużnika przez wierzyciela, charakterystyczna dla niekapitalistycznej i kapitalistycznej gospodarki pieniężnej, polegająca współcześnie na pobieraniu wygórowanego oprocentowania za pożyczone pieniądze[1].

Znana od starożytności. W Polsce znana od wczesnego średniowiecza. Potępiana w ciągu wieków przez tekst Biblii i Kościół[2], występował przeciw niej m.in. Bazyli Wielki, Ambroży z Mediolanu[3], Tomasz z Akwinu i inni. Lichwę potępia także islam[4] i Tora[5].

W rozumieniu potocznym i wielu systemach prawnych lichwa jest rozumiana jako pobieranie wygórowanych odsetek za pożyczone pieniądze. Wysokość maksymalnych odsetek jest regulowana ustawowo. W tradycji Biblijnej jest rozumiana jako pobieranie jakichkolwiek odsetek od pożyczonych pieniędzy.

Regulacje prawne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wysokość odsetek maksymalnych określona jest w art. 359 § 21 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. Nr , poz. 121) do czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Jednak instytucje finansowe mogą legalnie zawyżać koszty pożyczek i kredytów poprzez obciążanie klienta dodatkowymi kosztami pozaodsetkowymi, np. prowizją przygotowawczą, marżą lub opłatą za ustanowienie zabezpieczenia. Niekiedy koszty te mogą spowodować, że stopa rzeczywista pożyczki znacznie przekroczy czterokrotność stopy lombardowej NBP, co jest szczególnie często spotykane w ofertach instytucji parabankowych przy udzielaniu tzw. „chwilówek”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Wielka Encyklopedia PWN: '. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1965, s. 498.
  2. Wieczernik. Nr 91.
  3. Por. O Tobiaszu (De Tobia – CSEL 32/2,519-573 wyd. C. Schenkl), w: Tenże, Wybór pism. J. Jundziłł, ks. P. Libera, ks. K. Obrycki, R. Pankiewicz, ks. W. Szołdrski (przekład), J. Jundziłł, ks. P. Libera, Ks. K. Obrycki, R. Pankiewicz (Wstęp i opracowanie), Warszawa: ATK 1986, s. 80-121, PSP 35 cz. 2.; zob. też Wstęp omawiający to zagadnienie w epoce patrystycznej, tamże, s. 57-79.
  4. Account Suspended.
  5. Hebr.-en. [1].