Love on Top

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Love on Top
Singel Beyoncé
z albumu 4
Wydany 7 grudnia 2011
Nagrywany MSR Studios (Nowy Jork)
Real World Studios (Box, Anglia)
Gatunek funkdiscoR&Bsoul
Długość 4:28
Wydawnictwo Columbia
Producent Knowles, Taylor
Format digital download
Twórca tekstu Beyoncé Knowles, Terius Nash, Shea Taylor
Singel po singlu

Love on Top” – piosenka amerykańskiej wokalistki Beyoncé Knowles, pochodząca z jej czwartego albumu studyjnego, 4 (2011). Utwór został napisany przez Knowles, Teriusa Nasha i Shea Taylora, a za jego produkcję odpowiadali Knowles i Taylor. Beyoncé przyznała, że inspirację do stworzenia piosenki stanowiła dla niej rola Etty James, którą zagrała w filmie Cadillac Records. Stylistyka lat 80. i szybkie tempo sprawiają, że „Love on Top” przywodzi porównania do twórczości charakterystycznej dla Steviego Wondera, Luthera Vandrossa, Whitney Houston, Diany Ross i The Jackson 5. Poza sześcioma zmianami klucza, Beyoncé wykorzystuje pod koniec utworu wyjątkowo wysoką skalę głosu.

Kompozycja muzyczna „Love on Top”, a także wokal i wszechstronność Knowles zaskoczyły większość krytyków muzycznych. Beyoncé wykonała utwór podczas gali MTV Video Music Awards 2011, wykorzystując tę sytuację do oficjalnego ogłoszenia informacji o tym, że spodziewa się swojego pierwszego dziecka. To spowodowało, iż piosenka zadebiutowała na listach przebojów w kilku państwach świata. „Love on Top” była jednym z elementów set listy rewii 4 Intimate Nights with Beyoncé; recenzenci uznali, że jej koncertowa wersja robiła większe wrażenie, niż nagranie studyjne, chwaląc jednocześnie cztery zmiany klucza muzycznego przez Knowles, co w ich opinii nie jest łatwym zadaniem podczas występów na żywo.

Wideoklip do „Love on Top”, inspirowany przede wszystkim dokonaniami amerykańskiej grupy New Edition, ukazuje Beyoncé w towarzystwie pięciu tancerzy, śpiewających i wykonujących choreografię w nowojorskim studio, z widokiem na rzekę Hudson i New Jersey. Krytycy pozytywnie przyjęli prostotę teledysku, a także różnorodność stylizacji, które towarzyszyły zmianom klucza, i młodzieńczy entuzjazm, jaki prezentowała Knowles.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Rola Etty James (na zdjęciu) zmotywowała Beyoncé do stworzenia „Love on Top”

"Love on Top” została napisana przez Beyoncé Knowles, Teriusa Nasha i Shea Taylora, zaś za jej produkcję odpowiadali Knowles oraz Taylor[1]. W okresie od 16 do 27 czerwca 2011 roku, każdego dnia na oficjalnej stronie internetowej wokalistki publikowany był nowy utwór z albumu 4, któremu towarzyszył cytat autorstwa Beyoncé oraz fotografie[2]. 26 czerwca „Love on Top” była ósmą udostępnioną w ten sposób piosenką; osobista myśl od Beyoncé dotyczyła tego, co zainspirowało ją do stworzenia tegoż utworu[3]:

"Rola Etty James sprawiła, że poznałam siebie w największym dotychczas stopniu. [...] Kiedy wkroczyłam do studia wykorzystywałam tę samą pasję, szczerość i podejście do wokalu, które przekazywałam jako Etta. Dlatego nie brzmi to jak wokal z moich wcześniejszych albumów. Ma zdecydowanie surowszy charakter. Wywodzi się z mojego wnętrza."

Knowles wcieliła się w postać Etty James w musicalu biograficznym Cadillac Records, zyskując pochwały krytyków za swoją kreację[4]. Wokalistka wypowiedziała się na ten temat szerzej w rozmowie z magazynem Billboard: „Zdałam sobie sprawę, że Etta James była tak odważna, silna i nieskłonna do przeprosin, iż rola ta stanowi dla mnie duże ryzyko. To z kolei dodało mi pewności siebie i sprawiło, że postawiłam przed moją muzyką trochę większe wymagania.”[5] „Love on Top” zadebiutował w amerykańskich stacjach radiowych 10 stycznia 2012 roku jako czwarty singel Beyoncé z 4 w Stanach Zjednoczonych[6].

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

"Love on Top” to klasyczny utwór R&B o szybkim tempie, postrzegany jako nowoczesne podejście do old schoolowej muzyki[7][8][9]. Jak zauważyli Joanne Dorken z MTV UK i Cameron Adams z Herald Sun, piosenka zawiera elementy retro soulu, popu lat 80., funku oraz disco lat 70.[10][11]. Z kolei Eric Henderson z magazynu internetowego Slant uznał „Love on Top” za „jasny, żwawy hołd dla świeżości muzyki połowy lat 80., stanowiący spuściznę dokonań Whitney Houston i Anity Baker[7]. Henderson uznał ponadto „Love on Top” za „perfekcyjnego i jednocześnie zupełnie odmiennego brata bliźniaka” innego utworu z 4, „Rather Die Young”[7]. Wykorzystane w „Love on Top” elementy retro obejmują między innymi efekt „pstrykania” palcami, „zniekształcony” groove bassowy, a także połączenie dźwięków rogów i harmonijek, zwłaszcza podczas muzycznych mostów i refrenu piosenki[10][12][13]. Struktury te są instrumentalnie kompletne z linią bassową, syntezatorami, odgłosami bębnów, żywiołowego saksofonu, gitary i fortepianu charakterystycznych dla rocka stadionowego, a także wokalu wspierającego[14][15][16][17]. Rich Juzwiak z The Village Voice porównał „Love on Top” z utworami „You Can't Change That” (1979) Raydio oraz „Mr. Telephone Man” (1984) New Edition[18]. Priya Elan z NME uznała, że „Love on Top” jest echem „Whoops Now/What'll I Do” (1995) Janet Jackson, „Dancing on the Ceiling” (1986) Lionela Ritchie i muzyki przewodniej serialu komediowego z lat 80. My Two Dads[14].

Według EMI Music Publishing, „Love on Top” napisana jest w kluczu C-dur z metronomem 94 uderzeń na minutę[19]. Wokal Knowles rozciąga się natomiast od niskiej nuty A♭3 do nuty wysokiej C6[19]. Georgette Cline z AOL Music stwierdził, że „Love on Top” jest jednocześnie „słodką piosenką miłosną, jak i pokazem siły kobiet”[13]. Genevieve Koski z The A.V. Club i David Amidon z PopMatters napisali, że „Love on Top” zawiera „dojrzały tekst”, który Beyoncé „przekazuje w agresyny sposób za sprawą przyprawiającego o zawrót głowy wokalu”[20][17]. Lirycznie, utwór przedstawia Knowles jako kobiecą protagonistkę, która wyraża szczęście spowodowane obecnością w swoim życiu osoby, którą kocha[8][16].

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

Oceny[edytuj | edytuj kod]

„'Love on Top' brzmi niczym zagubiony hit z ery Reagana, przypominając twórczość Whitney Houston [z lewej], Michaela Jacksona [w śrdoku] i Steviego Wondera [z prawej] z ich najlepszych lat.” – Ryan Dombal, Pitchfork Media[21]

"Love on Top” został dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych, którzy docenili zawarty w niej klimat lat 80. i porównali piosenkę do twórczości artystów z tamtego okresu, a w tym Steviego Wondera i Whitney Houston. Rich Juzwiak z The Village Voice określił piosenkę mianem „przyjemnej do słuchania i jeszcze lepszej do tańca”[18]. Genevieve Koski z The A.V. Club wyróżniła „Love on Top” jako wyjątek w zbiorze utworów z 4, opisując go słowami: „pozostający w głowie od pierwszego przesłuchania, dzięki nonszalanckiemu retro-soulowemu stylowi”[17]. Matthew Horton z BBC żartobliwie skomentował, że nazwa albumu 4 „wzięła się od czterech zmian klucza muzycznego pod koniec 'Love in Top'”[22]. Matthew Perpetua z magazynu Rolling Stone stwierdził, że „Love on Top” to kamień milowy w dorobku Beyoncé, która kreuje nowoczesne podejście do old schoolowej twórczości Whitney Houston[9]. Hamish MacBain z NME pochwalił szybkie tempo utworu, dodając, że taki typ kompozycji był bardzo potrzebny na pierwszej połowie płyty, wypełnionej przede wszystkim balladami[8]. Priya Elan z tej samej publikacji napisała, że tekst „Love on Top” wywołuje 100-watowy uśmiech[14]. Uznając „Love on Top” za przykład klasycznego R&B lat 80., Erika Ramirez z Billboardu opisała ją jako „cudowną piosenkę miłosną”[23]. Spence D. z IGN skomentował, że „radosne usposobienie” i „zuchwałe dźwięki” utworu przypomną słuchaczom, jak „cholernie dobre” było R&B połowy lat 80.[10]. Uznając go za jeden z najlepszych utworów na 4, Andy Gill z The Independent określił „Love on Top” jako „małe odniesie do innowacyjnego geniuszu Steviego Wondera”[16].

Eric Henderson z magazynu internetowego Slant również ocenił pozytywnie „Love on Top”, chwaląc „zakaźnego, optymistycznego ducha” piosenki oraz liczne zmiany klucza muzycznego, porównując utwór do stylu Steviego Wondera, Anity Baker i Whitney Houston[7]. Podobną opinię wyraził Joey Guerra z The Houston Chronicle, pisząc, że „Love on Top” to „skoczny jam”, który ukazuje to, co najlepsze z Knowles. Następnie stwierdził, że kompozycja ta pasowałaby idealnie na wczesne albumy Natalie Cole, Whitney Houston lub Mariah Carey, podsumowując, iż Beyoncé „dotychczas rzadko brzmiała tak uroczo, jak w 'Love on Top'”[24]. Ricky Schweitzer z One Thirty BPM uznał, że „Love on Top” przywodzi na myśl podobieństwa do twórczości Michaela Jacksona, Janet Jackson i Steviego Wondera, pisząc[25]:

"'Love on Top' ma podobny klimat, [co 'Party'], choć tonalnie przypomina bardziej Michaela i Janet Jackson, a także Steviego Wondera. Ten tryskający życiem powrót do tamtych czasów wolny jest od banalności za sprawą czystej radości, jaką niesie, i dzięki temu stał się jednym z najważniejszych punktów albumu. Liczba zmian klucza muzycznego, która zalewa końcówkę utworu, może wydawać się czymś masturbacyjnym, ale Beyoncé nie stara się przez to udowodnić nam, że potrafi śpiewać tak wysoko, jak Mariah [Carey] lub Whitney, bo w to akurat wierzymy. To energia, a nie wielkie ego kieruje stopniowym progresem."

Becky Bain ze strony internetowej Idolator uznała „Love on Top” za „radosną melodię, która może służyć za powrót do prostszych, łatwiejszych czasów”, a także dodała, że energia Knowles jest „zaraźliwa”[26]. Conrad Tao ze Sputnikmusic wyraził się o „Love on Top” w bardzo pozytywny sposób, charakteryzując utwór jako „absolutnie wspaniały”[27]. Melinda Newman z HitFix skomentowała, że „pochodzący z głębi duszy, żywiołowy 'Love on Top' jest cudownie słoneczny i słodki”[15]. James Reed z The Boston Globe stwierdził, że „Love on Top” brzmi tak, jakby „śliczna młoda istota z 'P.Y.T.' Michaela Jacksona dorosła, by stworzyć sequel dla tego hitu z 1983 roku”[28]. Podobną opinię wyraziła Joanne Dorken z MTV UK, która uznała, że „Love on Top” „ukazuje wszechstronność Knowles” i „jest bardzo Jackson 5-owski”[29]. Ben Cardew z Music Week pochwalił wielokrotne zmiany klucza muzycznego w „Love on Top”, a także skomplementował wokal Beyoncé, opisując go jako „imponujący”[30]. Zróżnicowaną recenzję o piosence wystawił Adam Markovitz z Entertainment Weekly, który uznał, że inspiracja dźwiękami Luthera Vandrossa i Diany Ross przyćmiła własny styl Knowles, która „zagubiła się w cieniu swoich idoli”[31].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

James Montgomery z MTV News umieścił „Love on Top” na 9. miejscu listy najlepszych piosenek 2011 roku, określając ją jako „radosne przypomnienie” starszego materiału R&B Beyoncé, a także uznał, że utwór „reprezentuje wszystko, co B[eyoncé] zmierzała osiągnąć za pośrednictwem 4[32]. Magazyn internetowy Slant wyróżnił „Love on Top” na 24. pozycji najlepszych piosenek 2011 roku, a Eric Henderson podsumował: „gdzieś pomiędzy łudząco podobnymi balladami i nielicznymi utworami tanecznymi [na 4], Beyoncé znajduje doskonałą równowagę za sprawą tego żywiołowego hołdu wobec lat 80.”[33]. Piosenka została uhonorowana nagrodą Grammy 2013 w kategorii Najlepsze wykonanie tradycyjnego R&B[34].

Wideoklip[edytuj | edytuj kod]

Tło[edytuj | edytuj kod]

Zwiastun wiedeoklipu „Love on Top” został wyemitowany 9 października 2011 roku w australijskim programie telewizyjnym Sunday Night[35][36]. Trailer ukazywał Knowles w czarnym trykocie, kabaretkach, wysokich tenisówkach i czapce wojskowej, i inspirowany był teledyskiem amerykańskiej grupy New Edition do utworu „If It Isn't Love”[37]. Premiera pełnej wersji wideoklipu miała według planów odbyć się 17 października 2011 roku w innym australijskim programie, Today Show, jednak została przyspieszona do 16 października[38]. Tego samego dnia Beyoncé zamieściła na swojej stronie internetowej następujące oświadczenie[39]:

"Jestem bardzo podekscytowana tym, że mogę zaprezentować moim australijskim fanom światową premierę 'Love on Top'! Dziękuję wam za niesamowity odzew radiowy na tę piosenkę. ['Love on Top'] ma dla mnie specjalne znaczenie; pracowałam bardzo ciężko nad tym wideoklipem, opierając jego motyw przewodni na części moich ulubionych męskich zespołów muzycznych. Pamiętam teledyski New Edition, The Jackson 5 i The Temptations – grup, które uwielbiam za ich piękną harmonię i precyzyjną choreografię. Zawsze chciałam nakręcić taki wideoklip, zresztą od dziecka marzyłam o tym, by należeć do któregoś z tych zespołów. To była świetna zabawa. Włożyłam w 'Love on Top' serce i duszę, i mam nadzieję, że go pokochacie."

Po publikacji zwiastuna wideoklipu, Michael Bivins z New Edition powiedział: „Kiedy zobaczyłem Beyoncé na gali MTV w cekinowej marynarce i z tancerzami ustawionymi na pozycjach typowych dla grupy R&B, byłem pewien, że chciała przez to pokazać swoją miłość do NE! Zapowiedź wideoklipu stanowiła kolejne odniesienie do 'If It Isn't Love'.”[40] Z kolei inny członek New Edition, Johnny Gill przyznał po premierze teledysku do „Love on Top”, że stanowi on hołd wobec grupy, a następnie stwierdził, iż Knowles i towarzyszący jej tancerze „wykonali świetną robotę, oddając esencję New Edition”. W jego opinii, wideoklip jest „po prostu świetny”, zaś sama Beyoncé „jest jednym z najlepszych żyjących artystów”[41].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mimo że utwór trwa 4 minuty i 27 sekund, powstały do niego wideoklip ma 3 minuty i 17 sekund; w teledysku pominięto bowiem drugą zwrotkę piosenki[42]. Erika Ramirez z magazynu Billboard i Melissa Maerz z Entertainment Weekly naświetliły fakt, że Knowles pojawia się w wideoklipie w kilku różnych stylizacjach, włączając w to strój, w którym wystąpiła na gali MTV Video Music Awards 2011[43][44]. Teledysk rozpoczyna się widokiem wokalistki (ubranej tak, jak w jego zwiastunie), w towarzystwie pięciu tancerzy (mających na sobie codzienne, sportowe ciuchy i buty Nike Dunks), w pustym pomieszczeniu nowojorskiego budynku, z widokiem na rzekę Hudson oraz New Jersey. Beyoncé wykonuje ruchy skoordynowane z towarzyszącymi jej tancerzami, by następnie odwrócić się przodem do kamery, odtańczy część choreografii powiązaną z pracą stóp i zacząć śpiewać. Mniej więcej w połowie wideoklipu dochodzi do nagłej zmiany grafiki; za oknami panuje noc, a salę wypełnia kilka jasnych świateł. Jednocześnie zmienia się również wizerunek tancerzy i samej Knowles, która prezentuje się w bardziej formalnych strojach, włączając w to kolejno: złote i białe spodnium, a także finałową stylizację – czarny smoking, kapelusz oraz laskę. Zmiana stroju odpowiada każdej, z wyjątkiem ostatniej, zmianie klucza muzycznego utworu. W ostatnich sekundach wokalistka kończy piosenkę i zarazem choreografię, zatrzymując się w jednej pozie – wówczas następuje powrót do prób, pierwszego stroju wokalistki i dziennej scenerii. Beyoncé wykrzykuje słowo „cięcie!” i schodzi z planu.

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

Alex Young z Consequence of Sound pochwalił prostotę koncepcji wideoklipu do „Love on Top”[45]; tę samą opinię wyraził Andrew Martin z magazynu Prefix, który określił go mianem „super-prostego, aczkolwiek efektywnego”[46]. Sarah Fitzmaurice z Daily Mail również pozytywnie oceniła teledysk, chwaląc jego prostą i żywiołową koncepcję, której towarzyszyły „szalone stroje”[47]. Magazyn OK! porównał wideoklip do tego, co w serialu Bajer z Bel-Air prezentował Will Smith, a także uznał, że Beyoncé „powróciła do podstaw”[48]. The Huffington Post opisał teledysk jako „świeże spojrzenie na klasykę New Edition” i zakończył słowami, że „[klip] jest znacznie bardziej prosty, niż się wydaje”[49]. Jenna Hally Rubenstein z MTV Buzzworthy stwierdziła, że wideoklip do „Love on Top” wpisuje się w klimat ery Dangerous Michaela Jacksona, dodając: „Podczas gdy niektórzy mogą powiedzieć, że koncepcja 'Love on Top' jest zbyt prosta, my uważamy, że w rzeczywistości jest niesamowita – po prostu pozwólcie Beyoncé śpiewać, tańczyć, wyglądać nieskazitelnie i nosić słodką czapkę! Czego jeszcze chcecie?!”[50]

Porównując teledysk do „Love on Top” z dorobkiem Steviego Wondera, Matthew Perpetua z magazynu Rolling Stone podobnie jak wielu innych recenzentów docenił jego prostotę, a także podkreślił zmiany wizerunku Knowles w klipie[51]. Leah Collins z Dose także zwróciła uwagę na różnorodność strojów, podkreślając ponadto, że wokalistka przedstawiła w teledysku ruchy taneczne new jack swing[52]. Z kolei Georgette Cline z The Boombox doszukała się podobieństwa pomiędzy „Love on Top” a wczesnymi wideoklipami Destiny’s Child[53], podczas gdy Sarah Anne Hughes z The Washington Post uznała teledysk do „Love on Top” za „oczywisty ukłon w stronę 'If It Isn’t Love' New Edition”[54]. Amanda Dobbins z magazynu New York przyznała teledyskowi bardziej zróżnicowaną ocenę, pisząc: „Ten klip nie uciszy oskarżeń o plagiactwo ani teorii konspiracyjnych nt. ciąży [Beyoncé]; jego pierwsza połowa czerpie ze starego teledysku New Edition, zaś całość widea została niewątpliwie nakręcona zanim ciążowy brzuszek [Beyoncé] zaczął rosnąć.”[55]

Wykoniania na żywo[edytuj | edytuj kod]

Knowles podczas jednego z koncertów w ramach rewii 4 Intimate Nights with Beyoncé

Knowles wykonała „Love on Top” po raz pierwszy na żywo 14 sierpnia 2011 roku, podczas rewii 4 Intimate Nights with Beyoncé, która odbywała się w nowjorskiej Roseland Ballroom[56]. Beyoncé zaśpiewała „Love on Top” na gali MTV Video Music Awards 2011; wcześniej, na czerwonym dywanie, ogłosiła oficjalnie informację o tym, iż spodziewa się swojego pierwszego dziecka[57]. Tuż przed tym występem, wokalistka powiedziała do publiczności: „Chcę, abyście wszyscy wstali z miejsc. Chcę, byście poczuli miłość, która we mne narasta.”[57] Kończąc utwór, Knowles rzuciła mikrofon na ziemię, rozpięła cekinową marynarkę i pogładziła się po ciążowym brzuszku, dzieląc się ze światem nowiną o swojej ciąży[57].

Opisując Beyoncé jako „weterana sceny VMA”, Gil Kaufman z MTV News stwierdził, że „publiczność również wyraźnie poczuła miłość”[57]. AOL skomentował, że tekst piosenki „był szczególnie znaczący” w obliczu ogłoszenia przez wokalistkę wiadomości o tym, że oczekuje dziecka[58]. Rolling Stone określił występ Knowles mianem „spektakularnego”[59], zaś Todd Martens z Los Angeles Times nazwał go „porywającym”[60]. Claire Suddath z magazynu Time skomentowała, że „ta propozycja od panującej królowej popu jest stosunkowo stonowana, jednak wciąż wyglądająca i brzmiąca lepiej, niż niemalże wszystkie inne występy podczas ceremonii”[61]. Podobną opinię wyraził Darren Franich z Entertainment Weekly, pisząc: „Jeśli miałbym wybrać najważniejszy moment gali, byłoby to ujawnienie przez Beyoncé informacji o jej ciąży. 'Love on Top' nie było może najlepszym wykonaniem diwy w historii jej występów na VMA, jednak nie ma wątpliwości, że udało jej się wypełnić salę czystą energią, kiedy kończąc utwór dumnie zaprezentowała swój brzuszek.”[62] Z kolei magazyn Essence podsumował: „Wykonanie [przez Knowles] 'Love on Top' na VMA 2011 [...] z pewnością było jednym z najważniejszych wydarzeń popkultury tego roku.”[63]

MTV News wyróżnił wykonanie „Love on Top” z gali VMA na 4. miejscu listy najlepszych koncertowych występów na antenie MTV w 2011 roku[64].

Personel[edytuj | edytuj kod]

Lista osób zaangażowanych w produkcję utworu zaczerpnięta z notek albumowych 4[1].

 • Beyoncé Knowles – wokal, produkcja, tekst
 • Alex Asher – puzon
 • Nikki Gallespi – perkusja
 • Serban Ghenea – miks
 • John Hanes – miks
 • Cole Kamen-Green – trąbka
 • Terius „The-Dream” Nash – tekst
 • Drew Sayers – tenor, saksofon barytnowowy
 • Phil Seaford – inżynieria dźwięku, miks
 • Robert „R.T.” Taylor – gitara
 • Shea Taylor – produkacja, tekst, saksofon altowy
 • Pat Thrall – gitara
 • Nick Videen – tenor, saksofon altowy
 • Pete Wolford – inżynieria dźwięku
 • Scott Barnett – inżynieria dźwięku
 • Josiah Woodson – trąbka
 • Jordan „DJ Swivel” Young – nagrywanie

Pozycje na listach i certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Listy cotygodniowe[edytuj | edytuj kod]

Lista (2011–12) Najwyższa
pozycja
Australian Singles Chart[65] 20
Australian Urban Singles Chart 4
Belgian Tip Chart (Flandria)[65] 3
Belgian Tip Chart (Walonia)[65] 2
Canadian Hot 100 65
Dutch Top 40[66] 23
Single (track) Top 20 lista[67] 3
Irish Singles Chart[68] 21
Italian Singles Chart[69] 18
Japan Hot 100[70] 85
New Zealand Singles Chart[71] 14
Slovak Airplay Chart[72] 72
Portuguese Ringtone Chart[73] 21
South Korea International Singles Chart 3
UK Singles Chart[74] 13
UK R&B Chart[75] 6
U.S. Billboard Hot 100[76] 20
U.S. Hot R&B/Hip-Hop Songs[76] 1
U.S. Hot Dance Club Songs[77] 1
U.S. Rhythmic Top 40[78] 23

Listy podsumowujące całoroczną sprzedaż singli[edytuj | edytuj kod]

Lista (2011) Pozycja
Australian Singles Chart[79] 98
Australian Urban Singles Chart[80] 37
South Korea Gaon International Chart[81] 45

Certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Państwo Certyfikat
Australia (ARIA) 2× Platyna[82]
Stany Zjednoczone (RIAA) Złoto[83]
Włochy (FIMI) Złoto[84]

Daty wydania[edytuj | edytuj kod]

Region Data Format
Australia[85] 12 września 2011 Contemporary hit radio
Włochy[86] 28 października 2011
Wielka Brytania 9 listopada 2011[87] Mainstream radio
10 listopada 2011[88] Urban radio
Belgia[89] 7 grudnia 2011 Digital download
Stany Zjednoczone[6] 10 stycznia 2012 Urban contemporary

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Notki albumowe: 4, Beyoncé Knowles, 2011, Columbia Records.
 2. Join Us As We Count Down To '4'
 3. Beyoncé's New Album Out Now & Streaming In Full | The Official Beyoncé Site
 4. Beyonce Slammed By Etta James For Singing 'At Last' At Inaugural Ball
 5. Beyonce Belts It Out On 'Cadillac' Soundtrack
 6. a b Future releases - January 10, 2012
 7. a b c d Beyoncé: 4 | Music Review
 8. a b c Beyonce – Album Review: Beyonce – '4' – Album Reviews
 9. a b Beyonce's '4': A Track-by-Track Breakdown | Rolling Stone Music
 10. a b c Beyonce: 4 Review – Jay-Z's wife returns with something new and something old on latest
 11. Album review: 4 by Beyonce
 12. Beyonce, 'Love on Top' – Song Review
 13. a b Beyonce Releases 'Love on Top' From Upcoming Album '4' – Exclusive Listen + Photo
 14. a b c Beyonce, ‘4’ – First Listen
 15. a b Listen: Beyonce kicks it old style with delicious Love On Top
 16. a b c Album: Beyonce, 4 (Columbia) – Reviews, Music – The Independent
 17. a b c Beyoncé: 4 Music Review
 18. a b Beyonce's Odes to Joy
 19. a b Love on Top – Beyonce – Digital Music Sheet
 20. Beyoncé: 4 < PopMatters
 21. Album Reviews: Beyoncé: 4
 22. BBC – Music – Review of Beyoncé – 4
 23. Beyonce's '4:' Track-by-Track Review
 24. Review: It figures Beyoncé's 4 is another jewel | Life | Chron.com – Houston Chronicle
 25. Album Review: Beyoncé – 4
 26. Beyonce Wants Your 'Love On Top' In New Song | Music News, Reviews, and Gossip on
 27. Review of Beyoncé – 4
 28. CD review: Beyoncé shows a softer side on '4'
 29. Beyoncé '4' Track By Track Review
 30. First Listen: Beyonce's eclectic album 4 is much better than its first singles
 31. 4 review – Beyoncé Review | Music Reviews and News
 32. Beyonce, Britney Spears And More: 25 Best Songs Of 2011
 33. The 25 Best Singles of 2011
 34. Grammy 2013
 35. Sneak Peak: Beyoncé – 'Love on Top'
 36. Beyonce Puts 'Love On Top' In New Video Tease
 37. Beyonce Teases 'Love on Top' Video
 38. Video: Beyoncé – 'Love on Top'
 39. Beyoncé World Premieres 'Love on Top' in Australia
 40. Video: Beyoncé – 'Love on Top'
 41. Johnny Gill flattered by Beyoncé
 42. Beyonce ‘Love on Top’ Video Released (Video)
 43. Beyonce Shows Off Moves in 'Love on Top': Watch
 44. Beyoncé Leads the Bé-Boys in 'Love On Top': Watch it Here
 45. Video: Beyoncé – 'Love on Top'
 46. Beyonce: "Love On Top" (Video)
 47. It's not just about the baby bump! Pregnant Beyonce shows off her other voluptuous curves in Love On Top video
 48. Beyonce, the nineties called, they want their backing dancers back
 49. Beyonce's 'Love On Top' Video Debuts (WATCH)
 50. Video Preview: Beyonce, 'Love On Top'
 51. Video: 'Love on Top'
 52. Beyonce Debuts 'Love on Top' Video, Pays Tribute to New Edition
 53. Beyonce Dreams of Boy Band Stardom in 'Love on Top'
 54. Watch Beyonce’s ‘Love On Top’ video
 55. ‘Love on Top’ Video: Beyoncé’s Boy Band Is Here
 56. Beyonce’s Intimate Night At Roseland Ballroom: Idolator Review | Music News, Reviews, and Gossip on
 57. a b c d Beyonce Puts 'Love On Top' At VMAs, Reveals Pregnancy
 58. Beyonce Puts 'Love On Top' At VMAs, Reveals Pregnancy
 59. Beyonce Rocks 'Love on Top' at the VMAs
 60. MTV VMAs: Tyler, the Creator best new artist; Beyonce pregnant
 61. Beyoncé, 'Love on Top'
 62. MTV 2011 VMAs: Beyonce's baby bump, the moving Amy Winehouse tribute, and other memorable moments |work=Entertainment Weekly
 63. Must-See: Beyonce's VMA Performance of 'Love on Top'
 64. Best Live MTV Performances Of 2011
 65. a b c Beyonce – Love on Top (song)
 66. Nederlandse Tip Parade – 8 October 2011 Week 40
 67. "Hungarian Top 10 Singles Chart", w: Mahasz, 2012-02-27. [dostęp: 201-03-09]
 68. Irish Singles Chart (January 19, 2012)
 69. "Classifica italian FIMI del 18 Aprile 2011", w: Federation of the Italian Music Industry. Sony BMG Italy. [dostęp: 2012-05-11]
 70. Billboard Japan Hot 100
 71. Beyonce – Love On Top
 72. Beyoncé – Love on Top
 73. Top 30 Ring Tones – Semana 49 De 2011
 74. Chart Archive > UK Singles > 21st January 2012
 75. Chart Archive > R&B Singles > 26th November 2011
 76. a b Beyonce Album & Song Chart History
 77. "Chart Highlights: Beyonce 'On Top' of Dance/Club Play Songs", w: Billboard, Prometheus Global Media. [dostęp: 2012-04-02]
 78. "Rhythmic Top 40 - 2012-04-14", w: Billboard, Prometheus Global Media. [dostęp: 2012-04-02]
 79. ARIA End of Year Charts - Top 100 Singles
 80. ARIA Charts - End Of Year Charts - Top 50 Urban Singles 2011
 81. "Annual South Korea International Chart", w: Gaon Chart. [dostęp: 2012-03-30]
 82. Top 50 Singles Chart
 83. "Searchable Database >> Beyonce", w: Recording Industry Association of America. [dostęp: 2012-03-08]
 84. "Certificazioni Download FIMI", w: Federation of the Italian Music Industry. [dostęp: 2012-03-06]
 85. Beyonce – Love On Top – Issue 853
 86. RADIO DATE – Le novità musicali della settimana – Venerdì 28 Ottobre 2011
 87. BBC – Radio 1 – Playlist
 88. BBC – Radio 1Xtra – Playlist
 89. Love On Top - Single by Beyoncé

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]