Single Ladies (Put a Ring on It)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Single Ladies (Put a Ring on It)
ilustracja
Wykonawca singla
z albumu I Am... Sasha Fierce
Beyoncé
Wydany

13 października 2008

Gatunek

R&B

Długość

3:18

Wydawnictwo

Columbia

Producent

Christopher Stewart, The-Dream, Beyoncé Knowles

Twórca tekstu

Beyoncé Knowles, Terius Nash, Thaddis Harrell, Christopher Stewart

Singel po singlu
If I Were a Boy
(2008)
„Single Ladies (Put a Ring on It)”
(2008)
At Last
(2008)

Single Ladies (Put a Ring on It) – piosenka amerykańskiej wokalistki rhythm and bluesowej Beyoncé Knowles, pochodząca z jej trzeciego albumu solowego, I Am... Sasha Fierce. Utwór zyskał dużą popularność głównie ze względu na chwytliwy refren oraz tematykę związaną z empowermentem kobiet.

Wśród wielu nagród, jakie zdobył "Single Ladies (Put a Ring on It)" znajdują się m.in. trzy statuetki Grammy dla piosenki roku, najlepszej piosenki R&B oraz najlepszego kobiecego wykonania R&B[1]. "Single Ladies (Put a Ring on It)" uplasował się na szczycie listy Billboard Hot 100, zaś RIAA przyznała jej status czterokrotnej platyny, za sprzedaż 4.7 milionów kopii na terenie Stanów Zjednoczonych[2].

"Single Ladies (Put a Ring on It)" umieszczona została na 1. miejscu listy najlepszych piosenek 2008 roku według magazynu Rolling Stone, a także na 2. pozycji tej samej listy sporządzonej przez MTV[3]. "Single Ladies (Put a Ring on It)" zajął również 2. miejsce na liście najlepszych utworów dekady, skompletowanej na podstawie ankiety, którą wśród czytelników zorganizował Rolling Stone[4]. Z kolei krytycy współpracujący z magazynem stworzyli własne zestawienie, w którym piosenka zajęła 50. pozycję[5]. Josh Tyrangiel z magazynu Time wybrał "Single Ladies (Put a Ring on It)" jako 7. najlepszy utwór 2008 roku[6].

Równie duży sukces, co sama piosenka, odniósł nakręcony do niej wideoklip, opierający się wyłącznie na tańcu. Teledysk był wielokrotnie imitowany oraz parodiowany i, według Toronto Star, rozpoczął pierwsze "taneczne szaleństwo" w nowym millenium oraz w historii Internetu[7]. Wideoklip do "Single Ladies (Put a Ring on It)" otrzymał dziewięć nominacji do nagród MTV Video Music Awards 2009, wygrywając trzy, w tym najważniejszą, dla teledysku roku. Poza tym otrzymał statuetkę w tej samej kategorii na BET Awards, MOBO Awards oraz MTV Europe Music Awards.

Wydanie i promocja[edytuj | edytuj kod]

"Single Ladies (Put a Ring on It)", wraz z "If I Were a Boy", miały pierwotnie zadebiutować w stacjach radiowych 7 października 2008 roku[8][9]. Jednakże ich premiera odbyła się dzień później na antenie Power 105.1[10][11].

9 listopada 2008 roku Beyoncé wykonała piosenkę na gali World Music Awards, a 15 listopada w programie Saturday Night Live. Tego wieczora wystąpiła również w parodii teledysku "Single Ladies (Put a Ring on It)", w której zamiast dwóch tancerek z wideoklipu, pojawiło się trzech mężczyzn. Był wśród nich wokalista Justin Timberlake oraz dwóch członków obsady SNL, Andy Samberg i Bobby Moynihan[12]. 16 listopada Knowles zaśpiewała utwór podczas finałowego odcinka Total Request Live, a 18 listopada w programie 106 & Park BET. 23 listopada wokalistka wykonała "Single Ladies (Put a Ring on It)" na gali American Music Awards. 25 listopada zaśpiewała go również w The Ellen DeGeneres Show. 26 listopada Knowles wykonała utwór w Rockefeller Center podczas programu The Today Show. Poza tym zaśpiewała piosenkę w ramach wizyty w programie The Tyra Banks Show.

"Single Ladies (Put a Ring on It)" wykorzystana została w wielu serialach telewizyjnych, w tym m.in.: Fringe, Cougar Town: Miasto kocic oraz co najmniej trzykrotnie w Glee.

Sukces komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Knowles wykonująca "Single Ladies (Put a Ring on It)" podczas trasy koncertowej I Am... Tour.

"Single Ladies (Put a Ring on It)" zadebiutował na 78. miejscu Billboard Hot 100. 29 listopada singel dotarł na 28. pozycję, a w kolejnym tygodniu awansował na 2. miejsce listy. Ze sprzedażą 204 000 kopii, piosenka uplasowała się na szczycie Hot Digital Songs, spychając na 2. pozycję inny utwór Knowles, "If I Were a Boy", którego tygodniowa sprzedaż wyniosła wtedy 160 000 kopii[13]. Tydzień później sprzedaż "Single Ladies (Put a Ring on It)" wzrosła o 12% i wyniosła 228 000 egzemplarzy, co pozwoliło na pozostanie na 1. miejscu Hot Digital Songs[14]. W czwartym tygodniu siedmiodniowa sprzedaż wyniosła 382 000 kopii, co stanowiło wzrost o 157%.[15] "Single Ladies (Put a Ring on It)" przez cztery tygodnie zajmował 1. pozycję Hot 100, a także przez pięć tygodni pozostawał na szczycie Hot 100 Airplay. Utwór był piątym singlem numer jeden na Hot 100 w solowej karierze wokalistki. "Single Ladies (Put a Ring on It)" uzyskał w Stanach Zjednoczonych status poczwórnej platyny za sprzedaż powyżej 4 000 000 kopii[16][17].

Knowles oraz Rihanna są artystkami z największą liczbą singli na szczycie Hot 100 w dekadzie. "Single Ladies (Put a Ring on It)" był również 2. utworem artystki, który zajmował 1. miejsce listy w trakcie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku (wcześniej, na przełomie 2006/2007 roku, dokonał tego "Irreplaceable"). Poza Hot 100, piosenka zajęła szczyty innych notowań Billboardu, Hot Dance Club Play, Hot R&B/Hip-Hop Songs, Pop 100 oraz Hot Dance Airplay[18].

Na arenie międzynarodowej piosenka odniosła nieco mniejszy sukces niż w Stanach Zjednoczonych. W Kanadzie zadebiutowała na 81. miejscu Canadian Hot 100, jednak w następnym tygodniu awansowała na 17. pozycję, ostatecznie docierając do 2. miejsca[19]. W Wielkiej Brytanii "Single Ladies (Put a Ring on It)" nie został wydany jako singel, tylko b-side "If I Were a Boy". Jednakże utwór odniósł duży sukces, debiutując 23 listopada na 67. pozycji UK Singles Chart, w oparciu wyłącznie o sprzedaż w formie digital download. Następnie singel zaczął przesuwać się w górę, po czym dotarł do 7. miejsca listy, a także na szczyt UK R&B Chart, na którym pozostawał przez trzy tygodnie[20]. "Single Ladies (Put a Ring on It)" spędził 60 tygodni na UK Singles Chart, najwięcej ze wszystkich utworów Knowles. Singel uzyskał złoty status w Wielkiej Brytanii za sprzedaż powyżej 400.000 kopii.

24 listopada "Single Ladies (Put a Ring on It)" zadebiutował na 15. miejscu australijskiego zestawienia ARIA Singles Chart, docierając ostatecznie na 5. pozycję. Za sprzedaż powyżej 210 000 kopii singel uzyskał w tym kraju status trzykrotnej platyny[21]. 16 listopada 2009 roku minął rok, w trakcie którego utwór obecny był w każdym wydaniu listy. W Nowej Zelandii utwór uplasował się na 2. miejscu, na którym pozostawał przez trzy tygodnie, a także pokrył się platyną. Jest również jednym z dwóch singli, które nieprzerwanie pozostają w notowaniu od co najmniej 3 lat. Na początku 2010 roku zajmował bowiem 36. pozycję listy[22].

Wideoklip[edytuj | edytuj kod]

Teledysk do "Single Ladies (Put a Ring on It)" został nakręcony niemal równocześnie z "If I Were a Boy", gdyż oba single wydane zostały jednocześnie, aby podkreślić dualizm wokalistki oraz jej bardziej agresywne alter ego, Sashę Fierce. Knowles przyznała, że budżet został praktycznie w całości wykorzystany na "If I Were a Boy", a producenci musieli obniżyć koszt "Single Ladies (Put a Ring on It)"[23]. Podobnie jak "If I Were a Boy", "Single Ladies (Put a Ring on It)" nakręcony został w monochromatycznym formacie oraz wyreżyserowany przez Jake'a Navę. Według Navy stylizacja inspirowana była sesją fotograficzną do magazynu Vogue[24].

Autorami choreografii, którą Knowles wykonuje jako Sasha Fierce, byli Frank Gatson oraz JaQuel Knight[25]. Wokalistka ma na sobie asymetryczny trykot oraz buty na wysokich obcasach. Na planie towarzyszą jej dwie tancerki, Ebony Williams i Ashley Everett, ubrane w podobne stroje. Beyoncé tańczy w tzw. infinity cove, czyli wyłącznie białej przestrzeni, w której nie ma np. rogów ścian, zaprojektowanej, aby sprawiać wrażenie, że tło zmierza ku nieskończoności. Infinity cove miała skupić widza na kompleksowej choreografii, najważniejszym elemencie teledysku. Taneczny układ składa się z wielu stylów, a wśród nich: jazzu, hip hopu oraz stepowania. Ponadto wideoklip wymieniany jest jako popularyzator J-Setting, tańca, w którym jedna osoba prowadzi inne. Styl ten jest popularny w wielu afroamerykańskich klubach gejowskich w Atlancie[26][27]. Pod koniec wideoklipu na dłoni Beyoncé widoczny jest jej wart 5 milionów dolarów pierścionek zaręczynowy zaprojektowany przez Lorraine Schwartz, ukryty pod charakterystyczną rękawiczką, również projektu Schwartz.

Premiera teledysku odbyła się w programie Total Request Live MTV[28]. Po jego wydaniu wielu blogerów internetowych zauważyło podobieństwa między choreografią w "Single Ladies (Put a Ring on It)" a tańcem Gwena Verdona w programie The Ed Sullivan Show w 1969 roku[29]. Autorem choreografii Verdona był słynny broadwayowski reżyser Bob Fosse. Podczas promowania wideoklipu w programie 106 & Park BET, Knowles potwierdziła, że była zainspirowana choreografią Fosse'a po tym jak zobaczyła występ Gwena na YouTube i chciała przekonać się, czy sama potrafiłaby to zatańczyć[30]. W wywiadzie dla Entertainment Weekly wokalistka powiedziała również, że posiada starą kasetę Verdona i używała jej jako inspiracji podczas kręcenia teledysku[31]. Choreografia "Single Ladies (Put a Ring on It)" czerpie także z układu "There's Gotta Be Something Better Than This" Fosse'a z musicalu Sweet Charity.

Reakcje i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Beyoncé na gali MTV Video Music Awards 2009 z nagrodą za wideoklip roku

Mimo że "Single Ladies" był najmniej kosztownym i jednocześnie najszybciej wyprodukowanym wideoklipem Beyoncé, sama wokalistka przyznała po zakończeniu prac, że będzie to "najbardziej ikoniczny" teledysk w jej twórczości, charakteryzując go jako "coś specjalnego". Wideoklip wywołał taneczne szaleństwo w Internecie, inspirując ludzi z całego świata do nagrywania jego własnych wersji[32]. Knowles wypowiedziała się na temat internetowej popularności teledysku w wywiadzie dla MTV: "To cudowne uczucie wiedzieć, że poruszyłeś ludzi i dzięki wideoklipowi nadałeś piosence nowe życie."[32]. Beyoncé przyznała ponadto, że spędziła dużo czasu na oglądaniu amatorskich filmików wykonań choreografii z "Single Ladies (Put a Ring on It)"[32]. Jake Nava wyraził zaskoczenie tak pozytywnym przyjęciem klipu, przypisując jego sukces zasadzie "mniej znaczy więcej"[32]. W wywiadzie dla Eye Weekly, reżyser Scott Cudmore stwierdził, że era Internetu wpłynęła na to, w jaki sposób kręci się wideoklipy, a także na to, w jaki sposób są one postrzegane przez odbiorców. Cudmore uznał, że mimo iż rola teledysków jako medium "zanika z mainstreamu", wyróżnił "Single Ladies" za "pewnego rodzaju odrodzenie", a także dodał, że po tym, jak wideoklip pojawił się w Internecie, ludzie zaczęli "świadomie poszukiwać wideoklipów ze względu na ich artystyczny przekaz"[33].

Wideoklip zdobył szereg wyróżnień i nagród. Czytelnicy witryny Popjustice przyznali mu tytuł najlepszego układu tanecznego 2008 roku[34]. "Single Ladies (Put a Ring on It)" zdobył trzy statuetki na gali MTV Video Music Awards 2009, w kategoriach: wideoklip roku, najlepsza choreografia oraz najlepszy montaż[35]. "Single Ladies (Put a Ring on It)" wygrał również nagrody dla najlepszego wideoklipu na galach MTV Europe Music Awards 2009 i BET Awards[36][37][38]. Teledysk otrzymał ponadto wiele nominacji: dla najlepszego wideoklipu 2009 roku według czytelników Popjustice (zajął 4. miejsce)[39]; dziewięć nominacji (w tym trzy wygrane) do MTV Video Music Awards 2009[32], nominację do nagrody MuchMusic Video Award w kategorii najlepszy międzynarodowy wideoklip[40], a także nominację dla najlepszego wideoklipu na gali NAACP Image Awards.

Teledysk do "Single Ladies (Put a Ring on It)" znalazł się na 4. miejscu listy 100 najlepszych wideoklipów 2008 roku według BET[41], a także na 3. pozycji zestawienia 40 najlepszych teledysków 2009 roku według VH1[42]. Czytelnicy strony internetowej MUZU TV wybrali "Single Ladies (Put a Ring on It)" najlepszym wideoklipem dekady 2000-2009[43]; z kolei czytelnicy Billboardu uznali teledysk Knowles za 5. najlepszy wideoklip tego samego okresu[44]. Entertainment Weekly również umieścił wideoklip na liście najlepszych teledysków dekady, pisząc: "Przykro nam, Taylor. Kanye miał rację. Z choreografią, która sprawiła, że każdy świecił swoimi pozbawionymi pierścionków palcami, dziki, kobiecy hymn Beyoncé jest naprawdę jednym z najlepszych teledysków wszech czasów."[45] Claire Suddath z Time wyróżniła "Single Ladies (Put a Ring on It)" w swoim zestawieniu 30 najlepszych wideoklipów wszech czasów, pisząc: "Czasami najlepsze kreacje są jednocześnie tymi najprostszymi."[46].

"Kanyegate"[edytuj | edytuj kod]

"Single Ladies (Put a Ring on It)" wygrał nagrodę dla najlepszego teledysku roku na gali BET Awards. Otrzymał również dziewięć nominacji do MTV Video Music Awards 2009, ostatecznie zdobywając trzy statuetki, w tym najważniejszą, dla wideoklipu roku. Wśród nominacji była m.in. kategoria najlepszy żeński teledysk, w której wygrała Taylor Swift z "You Belong with Me", co doprowadziło do kontrowersyjnej sytuacji; przemówienie Swift zostało przerwane przez rapera Kanye Westa. Wkroczył on na scenę i odebrał wokalistce mikrofon, po czym zadeklarował, że to Beyoncé zasłużyła na wygraną, a "Single Ladies" to "jeden z najlepszych wideoklipów w historii". Po tym, jak Knowles otrzymała statuetkę dla teledysku roku, powiedziała: "pamiętam, jak mając 17 lat zdobyłam pierwszą nagrodę MTV z Destiny's Child i był to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w moim życiu", a następnie zwróciła się do Swift, aby ta "wróciła na scenę i miała swój moment"[47][48][49][50].

Wpływ na kulturę[edytuj | edytuj kod]

Jest wersja gospelowa oraz akustyczna. Szkraby je opanowały. Podobnie jak uczestnicy zajęć tanecznych w centrach rekreacyjnych, studentki w swoich pokojach akademickich, nastolatkowie z przedmieść w piwnicach oraz licealne cheerleaderki... Są również męskie hołdy, improwizowane występy w poczekalniach na lotniskach i nawet widea grup tanecznych, które tworzą własne wersje teledysku lub imitują oryginał. Podobnie jak z każdym trendem internetowym, na Facebooku są oczywiście grupy mu [teledyskowi] poświęcone;... kilka lat temu Soulja Boy wywołał taneczne szaleństwo, które jednak miało krótki żywot i przetrwało wyłącznie wśród męskiego tańca hip hopowego, podczas gdy "Single Ladies" opanował wszystkie grupy wiekowe oraz płcie.

Piosenka zdobyła szeroką popularność ze względu na chwytliwy refren oraz tematykę empowermentu kobiet, przez co krytycy porównywali ją do "Respect" Arethy Franklin i "I Will Survive" Glorii Gaynor[7][51]. Z kolei wideoklip stał się słynny poprzez swoją skomplikowaną choreografię, opisaną jako "pierwsze prawdziwe taneczne szaleństwo w nowym millenium oraz w historii Internetu"[7][52]. Billy Johnson z Yahoo! Music napisał, że wideoklip do "Single Ladies" był największym muzycznym hitem Internetu 2009 roku[53]. Z kolei James Montgomery z MTV News stwierdził: "Wydaje się, że [ten teledysk] został stworzony dla generacji YouTube, co prawdopodobnie tłumaczy, dlaczego kręcenie własnych filmików stało się światowym fenomenem."[32] Teledysk pobudził ponadto zainteresowanie J-Setting, czyli stylem tańca, który choreograf JaQuel Knight naświetlił w wideoklipie; z tego powodu uznaje się, że Knowles miała duży wpływ na wprowadzenie J-Setting do mainstreamu[23]. W jednym z wywiadów Knight wyraził ekscytację, że popularność "Single Ladies (Put a Ring on It)" sprawiła, iż coraz więcej osób zaczęło uczyć się tańca[54].

Parodie i domowe wykonania[edytuj | edytuj kod]

Drag show inspirowany wideoklipem do "Single Ladies (Put a Ring on It)"

Teledysk został sparodiowany po raz pierwszy 15 listopada 2008 roku w programie Saturday Night Live, a udział w niej, oprócz Knowles, wziął Justin Timberlake oraz Andy Samberg i Bobby Moynihan[12]. Pierwotnie wokalistka nie miała w planach pojawić się na scenie, jednak zgodziła się na udział w parodii za namową Timberlake'a[12]. 3 czerwca 2009 roku Joe Jonas z Jonas Brothers zamieścił na oficjalnym profilu grupy na YouTube film, jak wykonuje układ taneczny z "Single Ladies"[55]. Irlandzki duet Jedward sparodiował kroki z "Single Ladies" w swoim wideoklipie do coveru utworu "All the Small Things"[56]. 20 listopada 2009 roku prezenterki BBC News, a w tym Fiona Bruce, Sophie Raworth, Kate Silverton i Susanna Reid, wykonały "Single Ladies" w czarnych, militarnych strojach; następnie na scenie pojawili się również ich męscy współpracownicy[57]. Występ ten miał na celu zebranie środków na kampanię charytatywną Children in Need[57].

Wideoklip zainspirował wielu amatorskich imitatorów, którzy publikowali widea z własnymi wykonaniami choreografii na YouTube[58]. Autorem jednego z najpopularniejszych był Shane Mercado, który zatańczył w programie The Bonnie Hunt Show, a także osobiście poznał Beyoncé. Wokalistka wykorzystała popularność wideoklipu podczas trasy koncertowej I Am... Tour; w trakcie wykonywania "Single Ladies (Put a Ring on It)" na ekranach w tle pokazywane były fragmenty choreografii w wersjach fanów[23]. W serwisie YouTube znalazł się szereg filmików, na których dzieci w różnym wieku imitowały układ taneczny z "Single Ladies"[59]. Uwagę mediów przyciągnął zwłaszcza klip, na którym Cory Elliott, mały chłopiec z Nowej Zelandii, ogląda w telewizji teledysk Knowles, próbując naśladować jej ruchy[60]. Dan Fletcher z magazynu Time określił ten filmik mianem 4. najlepszego internetowego klipu 2009 roku, komentując: "Małe dzieci uwielbiają piosenki z dobrym rytmem i dużą liczbą powtórzeń, a 'Single Ladies' z pewnością ma obie te cechy."[60].

Wokalista John Legend nagrał film, na którym widać, jak Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama tańczy wraz ze swoją żoną Michelle część choreografii "Single Ladies"[61]. Obama wykonał ponadto charakterystyczny gest kręcenia dłonią zaczerpnięty z wideoklipu podczas swojej prezydenckiej inauguracji[12]. Amerykański aktor Tom Hanks wymienił "Single Ladies" jako swoją ulubioną piosenkę 2009 roku, a także podjął się próby odtworzenia układu z teledysku[62]. Z kolei Tom Cruise zatańczył z Knowles do "Single Ladies" podczas występu wokalistki w Los Angeles, 16 lipca 2009 roku[63].

W Londynie, 20 kwietnia 2009 roku, 100 tancerzy ubranych w trykoty podobne do tych z teledysku Knowles, promowało Trident Unwrapped, producenta gum do żucia[64]. Katy Brand, ubrana w czarny trykot i złotą rękawiczkę, w towarzystwie dwóch pobocznych tancerek, wykonała choreografię "Single Ladies" podczas finału akcji charytatywnej BBC One, Let's Dance for Comic Relief, 12 marca 2010 roku[65]. Jenna Ushkowitz, Chris Colfer i Heather Morris regularnie wykonywali "Single Ladies" w ramach trasy koncertowej Glee Live! w czerwcu 2011 roku[66]. Odpowiedzialni za aspekt muzyczny w kościele Baptystów Geyer Springs First Baptist Church w Little Rock, w stanie Arkansas, uznali, że "doskonałym pomysłem", by zachęcić ludzi do aktywności w chórze będzie odśpiewanie remiksu "Single Ladies", wraz z pełną choreografią taneczną. 29 sierpnia 2011 roku wideo z tego występu zostało zamieszczone w Internecie; filmik ukazuje członków chóru, którzy śpiewają: "All the singing ladies, all the singing fellas... If you like the choir, then won't you come and sing in it."[67]

Wykorzystanie w mediach[edytuj | edytuj kod]

W wydaniu magazynu People zawierającym podsumowanie wydarzeń z 2009 roku, siostry Khloé, Kim i Kourtney Kardashian zajęły 9. miejsce na liście 25 najbardziej intrygujących postaci show-biznesu; w przeprowadzonej z tej okazji sesji zdjęciowej wzięły udział w trykotowych strojach, imitujących charakteryzacje z wideoklipu do "Single Ladies"[68]. Piosenka wykorzystana została w kilku serialach telewizyjnych, wśród których były: Fringe, CSI: Kryminalne zagadki Miami, Cougar Town: Miasto kocic oraz Glee[69][70][71][72]. "Single Ladies" oraz jego choreografia wykonywane są przez The Chipettes w filmie animowanym Alvin i wiewiórki 2. Wersja ta zdołała zająć miejsca na niektórych listach przebojów, a także została wydana na ścieżce dźwiękowej obrazu, Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel: Original Motion Picture Soundtrack[73]. Tytuł utworu stanowił inspirację dla nazwy serialu z Queen Latifah w roli głównej, Single Ladies[74]. W jednym z wydań komiksu Stone Soup, Val Stone ogląda na YouTube wideo mające nauczyć ją kroków "Single Ladies (Put a Ring on It)". W reakcji na to jej córka Holly mówi, że "nigdy więcej nie pokaże jej nic na YouTube". Cover piosenki na ścieżkę dźwiękową filmu Seks w wielkim mieście 2 nagrała amerykańska aktorka i wokalistka Liza Minnelli[75]. Motyw "Single Ladies" pojawił się również w grze komputerowej World of Warcraft: Cataclysm, w której goblinki wykonują układ taneczny z wideoklipu utworu[76]. Wers "Put a Ring on It" był hasłem przewodnim kampanii w ramach Wspólnego Programy Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS, mającej podnieść świadomość kobiet w kwestii używania kondomów[77].

Covery[edytuj | edytuj kod]

Artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne tworzyli covery "Single Ladies (Put a Ring on It)" w ich własnych stylach. Szkocki zespół Marmaduke Duke wykonał swoją wersję piosenki podczas programu Live Lounge na antenie BBC Radio 1, w kwietniu 2009 roku[78]. W październiku tego samego roku utwór ten został wydany na albumie kompilacyjnym Radio 1's Live Lounge – Volume 4[79]. Australijski wokalista Stan Walker zaśpiewał "Single Ladies" w jazzowej aranżacji podczas jednego z odcinków 7. serii programu Australian Idol, w październiku 2009 roku[80]. W trakcie broadwayowskiej rewii All About Me, w marcu 2010 roku, Dame Edna Everage wykonywała "Single Ladies" i jego choreografię ze wsparciem dwóch pobocznych tancerzy: Gregory'ego Butlera oraz Jon-Paula Mateo[81]. Covery utworu stworzyli ponadto Jeff Tweedy, a także Alan Pownall[82][83]. Według Simona Vozick-Levinsona z Entertainment Weekly, Tweedy zaśpiewał zaledwie kilka wersów oryginalnej wersji; zamiast tego, nadał utworowi charakter akustyczny, pomijając resztę tekstu. Jednocześnie Tweedy wykonał charakterystyczne ruchy dłoni, które towarzyszyły Knowles w wideoklipie[82].

Jenna Ushkowitz, Chris Colfer i Heather Morris w trakcie wykonywania "Single Ladies" podczas trasy koncertowej Glee Live! In Concert! w 2011 roku

Podczas koncertu w nowojorskim Madison Square Garden, Prince wykonał miks swoich piosenek z 1984 roku: "Pop Life" i "I Would Die For You", włączając w to sample "Single Ladies"[84]. W trakcie występu w Melbourne, 13 sierpnia 2010 roku, Katy Perry zaśpiewała "Single Ladies" i podjęła próbę odtańczenia oryginalnej choreografii[85]. Sara Bareilles stworzyła cover "Single Ladies" w ramach sekcji Mashup Mondays magazynu Billboard, a następnie wykonywała go regularnie podczas swojej trasy koncertowej Lilith Fair Tour w 2010 roku[86]. Jej wersja określona została mianem piano popu i scharakteryzowana jako "wolna, jazzowa ścieżka"[86]. Amerykański zespół rockowy A Rocket to the Moon wydał cover "Single Ladies" na swoim minialbumie The Rainy Day Sessions w październiku 2010 roku[87].

26 września 2010 roku grupa Kharizma zaśpiewała "Single Ladies" w drugiej serii australijskiej wersji programu X Factor, zaś 31 maja 2011 roku Matthew Raymond-Barker wykonał utwór w drugiej edycji francuskiego X Factora[88]. Podczas finałowego odcinka dziesiątego sezonu American Idol, 25 maja 2011 roku, wszystkie żeńskie uczestniczki wykonały wspólnie "Single Ladies" oraz część choreografii z wideoklipu do piosenki[89]. 18 października 2011 roku grupa Young Men Society zaśpiewała "Single Ladies" w trzeciej serii australijskiej wersji programu X Factor[90].

"Single Ladies" oraz choreografia wykonywane są przez The Chipettes w filmie animowanym Alvin i wiewiórki 2. Wersja ta zdołała zająć miejsca na niektórych listach przebojów, a także została wydana na ścieżce dźwiękowej obrazu, Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel: Original Motion Picture Soundtrack[73]. Billy Johnson z Yahoo! Music skomentował, że "film po raz pierwszy zawierał występ, jaki chciał obejrzeć", a także dodał: "to zdecydowanie jedna z najlepszych parodii 'Single Ladies'. Warto jest zobaczyć chociażby śpiewające ten utwór wiewiórki."[91]. Cover piosenki na ścieżkę dźwiękową filmu Seks w wielkim mieście 2 nagrała amerykańska aktorka i wokalistka Liza Minnelli[75].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Najlepsza piosenka roku 2008 według Rolling Stone.
 • 2. najlepsza piosenka roku 2008 według MTV.
 • 2. najlepszy utwór dekady według czytelników Rolling Stone oraz 50. według redaktorów tegoż magazynu.
 • 3. najlepszy teledysk roku 2009 według VH1.
 • 7. najlepsza piosenka roku 2008 według Josha Tyrangiela z Time'a.
Gala Kategoria Wynik
FUSE TV Piosenka roku Wygrana
Kids' Choice Awards Ulubiona piosenka Wygrana
MTV Video Music Awards Wideoklip roku Wygrana
Najlepsza choreografia Wygrana
Najlepszy montaż Wygrana
Teen Choice Awards Najlepsza piosenka R&B Wygrana
BET Awards Wideoklip roku Wygrana
MOBO Awards Wideoklip roku Wygrana
Soul Train Awards Piosenka roku Wygrana
MTV Europe Music Awards Wideoklip roku Wygrana
Grammy Awards Piosenka roku Wygrana
Najlepsze kobiece wokalne wykonanie R&B Wygrana
Najlepsza piosenka R&B Wygrana

Pozycje na listach[edytuj | edytuj kod]

Lista (2008) Pozycja
pozycja
Australian ARIA Singles Chart 5
Belgian Singles Chart (Flandria)[92] 11
Belgian Singles Chart (Walonia)[92] 34
Brazilian Hot Songs & Tracks 1
Canadian Hot 100[19] 2
Danish Singles Chart 21
Dutch Mega Single Top 100[93] 12
French Digital Chart[94] 43
Irish Singles Chart[95] 4
Italian Singles Chart 10
New Zealand RIANZ Singles Chart[96] 2
Norwegian Singles Chart[19] 19
Spanish Singles Chart[97] 10
Swedish Singles Chart[19] 40
Swiss Singles Chart[98] 40
Turkey Top 20 Chart[99] 2
UK Singles Chart[100] 7
UK R&B Chart[101] 1
U.S. Billboard Hot 100[102] 1
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[102] 1
U.S. Billboard Hot Dance Club Play[102] 1
U.S. Billboard Pop 100[102] 1
Lista (2010) Najwyższa
pozycja
Japan Hot 100 25
Listy podsumowujące cały rok
Lista (2008) Najwyższa
pozycja
Australian ARIA Singles Chart[103] 74
UK Singles Chart[104] 175
Lista (2009) Najwyższa
pozycja
Australian Singles Chart[105] 14
Australian Urban Singles Chart[105] 6
Belgian Singles Chart (Flandria)[106] 59
Canadian Hot 100[107] 19
Dutch Top 40[108] 43
Hungarian Airplay Chart[109] 73
Irish Singles Chart[110] 17
Italian Singles Chart[111] 99
New Zealand Singles Chart[112] 31
Spanish Singles Chart[113] 38
Swedish Singles Chart[114] 95
UK Singles Chart[115] 34
U.S. Billboard Hot 100[116] 8
U.S. Hot R&B/Hip Hop Songs[117] 6
U.S. Hot Dance Club Play Songs[118] 30
U.S. Rhythmic Songs[119] 22
Listy podsumowujące dekadę
Lista (2000-2009) Najwyższa
pozycja
Australian ARIA Singles Chart[120] 39
U.S. Billboard Hot 100[121] 99
U.S. Hot R&B/Hip Hop Songs[122] 16

Sprzedaż i certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Kraj Certyfikat Sprzedaż
Australia 3× Platyna 210.000+
Nowa Zelandia Platyna 15.000+[123]
Kanada 2× Platyna 80.000+
Hiszpania Platyna 40.000+
Wielka Brytania Złoto 400.000+
Stany Zjednoczone 4× Platyna[16] 4.000.000+[17]

Historia notowań[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Grammy Awards: Winners & Nominees
 2. Ask Billboard: Who Has the Most Million-Selling Downloads?
 3. Singles of the Year. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-13)].
 4. "The Decade-End Readers' Poll
 5. "Songs of the Decade
 6. Top Ten Songs - 7. Beyoncé's Single Ladies (Put a Ring on It). [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-02)].
 7. a b c d Beyonce's single an anthem for women
 8. Beyonce's New LP, Featuring Justin Timberlake, Due November 18
 9. Split personality for new Beyoncé album. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-18)].
 10. Beyonce Releases Two Tracks From I Am ... , Inspired By Jay-Z And Etta James
 11. Beyoncé's Double Debut. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-08)].
 12. a b c d VIDEO: Justin Timberlake Out of Sync in Heels and Leotard. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-01)].
 13. Billboard Hot Digital Songs
 14. Yahoo! Music: Week Ending Nov. 30, 2008. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-29)].
 15. Beyonce starts 2009 atop the Hot 100
 16. a b RIAA - Gold and Platinum Search
 17. a b Week Ending Sept. 20, 2009: Bring On 'The Blueprint 4'. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-30)].
 18. Beyonce's eighth single atop the Hot Dance Club Play. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-29)].
 19. a b c d aCharts: "Single Ladies (Put a Ring on It)"
 20. Beyonce Knowles Single Ladies (Put a Ring on It) UK 5" CD Single (459975)
 21. ARIA Charts Singles Certifications
 22. New Zealand Chart Facts. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-26)].
 23. a b c YouTube plays part in Beyoncé Knowles' life
 24. Beyonce's VMA-Nominated 'Single Ladies' Video Began As An Afterthought
 25. Is one of the ladies in Beyonce's 'Single Ladies' video actually a man?. [dostęp 2009-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-17)].
 26. Lee, Ryan Beyoncé's borrowed moves: New video brings black gay dance style to the mainstream
 27. Beyonce's Very Different New Videos: One Has Dancing, One Has Relationship Problems
 28. Beyonce 'Gained Almost 15 Pounds' To Play Etta James In 'Cadillac Records'
 29. TV.com: The Ed Sullivan Show, June 1, 1969. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (czerwca 4, 2011)].
 30. Beyonce confirmed that her "Single Ladies" video was indeed inspired by the famed Broadway choreographer Bob Fosse
 31. Beyonce talks world tour, new videos. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-25)].
 32. a b c d e f Beyonce And Lady Gaga Lead 2009 MTV VMA Nominees
 33. Living on in video – Music clip installation series looks behind the camera. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-20)].
 34. Readers' Poll Results 2008
 35. 2009 Video Music Awards Summary
 36. Beyonce wows in racy red costume at MTV Europe Music Awards. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-29)].
 37. Mobo Awards 2009 nominations unveiled
 38. 2009 BET Awards
 39. Readers' Poll Results 2009
 40. Nickelback golden at MMVAs
 41. BET Unveils the Best 100 Music Videos of 2009 – Notarized
 42. "Top 40 Videos of the Year", VH1 Top 20 Video Countdown, VH1, 2009-12-18.
 43. Beyonce's Single Ladies voted best video of the decade
 44. The 10 Best '00s Music Videos: Poll Results
 45. Geier, Thom; Jensen, Jeff; Jordan, Tina; Lyons, Margaret; Markovitz, Adam; Nashawaty, Chris; Pastorek, Whitney; Rice, Lynette; Rottenberg, Josh; Schwartz, Missy; Slezak, Michael; Snierson, Dan; Stack, Tim; Stroup, Kate; Tucker, Ken; Vary, Adam B.; Vozick-Levinson, Simon; Ward, Kate (11 grudnia 2009), "THE 100 Greatest MOVIES, TV SHOWS, ALBUMS, BOOKS, CHARACTERS, SCENES, EPISODES, SONGS, DRESSES, MUSIC VIDEOS, AND TRENDS THAT ENTERTAINED US OVER THE PAST 10 YEARS". Entertainment Weekly. (1079/1080):74-84
 46. The 30 All-Time Best Music Videos – Beyoncé, 'Single Ladies (Put a Ring on It)'. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-26)].
 47. Kanye West Storms the VMAs Stage During Taylor Swift's Speech. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-22)].
 48. Beyonce and Taylor Swift: Sisterhood is powerful, especially when male-directed
 49. Anger over West's disruption at MTV awards
 50. Adam Lambert, Donald Trump, Joe Jackson Slam Kanye West's VMA Stunt
 51. First Listen: Beyoncé's 'If I Were a Boy' and 'Single Ladies'
 52. Forget Beyoncé's new dance – I'm crazy in love with these routines
 53. Beyoncé, Lady Gaga Or Shakira: Who Has The Best Dance Video?
 54. Beyoncé's Infectious Moves
 55. Joe Jonas puts a ring on it. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-02)].
 56. Brand New Jedward Video
 57. a b Children In Need: Newsreaders take on Beyonce and challenge Diversity to a hilarious dance-off
 58. Forget Beyoncé's new dance
 59. All the Single Babies: Why Do Tots Love Beyoncé?. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-08)].
 60. a b Top 10 Viral Videos. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-06)].
 61. Watch President Barack Obama Do The 'Single Ladies' Dance
 62. TOM HANKS does 'Single Ladies'. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-17)].
 63. Tom Cruise Joins 'Single Ladies' at Beyonce Show
 64. Beyonce lookalikes unwrapped in London
 65. Beyonce and Cheryl - NOT: Stars taken off in hilarious comedy dances for Sport Relief
 66. 'Glee' Live 2011: The shrieks shall inherit
 67. Beyonce's 'Single Ladies' Used by Church Choir for Recruitment Drive. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-02)].
 68. Khloé, Kim, & Kourtney Kardashian as Beyoncé's Single Ladies. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-08)].
 69. 'Cougar Town' recap: Paying homage to 'The Hangover' with...a hangover
 70. Preggers
 71. Divorce Party
 72. Fringe Fumble Round-up. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-13)].
 73. a b The Chipettes Cover 'Single Ladies' for 'The Squeakquel'. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-29)].
 74. OW, MY BRAIN!; OR, THE ABSOLUTE FAILURE OF THE BRAVE AND THE BOLD #33
 75. a b "Sex and the City 2": Ladies and gentlemen, THIS is why they hate us
 76. World of Warcraft Cataclysm Dance Inspired by Beyoncé?. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-15)].
 77. UNAIDS Outlook Report July 2010
 78. Live Lounge – Marmaduke Duke
 79. Radio 1's Live Lounge, Vol. 4
 80. Review – Australian Idol's Stan Walker's debut Album, Introducing Stan Walker
 81. Two on a Seesaw
 82. a b Wilco's Jeff Tweedy covers Beyonce's 'Single Ladies'
 83. Alan Pownall – Single Ladies (Put a Ring on It) (2:23)
 84. Prince Rules At Madison Square Garden, Boots Kim Kardashian
 85. Katy Perry Crashes Prom, Teacher Calls Her 'Idiot'
 86. a b Sara Bareilles Switches Up 'Single Ladies'
 87. The Rainy Day Sessions
 88. Matthew R. Barker : Single ladies. [dostęp 2012-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-06)].
 89. Beyonce Dons Her Diva Crown On 'American Idol' Finale
 90. Jason Derulo and Altiyan Childs on the show!
 91. The Chipettes Take on Beyoncé's 'Single Ladies' for New Chipmunks Film
 92. a b Beyoncé - Single Ladies (Put a Ring on It) - Chart positions
 93. Beyoncé > Single Ladies (Put a Ring on It) Hoogste Positie
 94. Download Single Top 50
 95. Discography Beyoncé - Éire
 96. Single Ladies (Put a Ring on It) worldwide Chart Positions
 97. TOP 50 CANCIONES > SEMANA 21 (2009). [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-11)].
 98. Single Ladies (Put a Ring on It) Swiss Chart position
 99. Turkey Top 20 Chart
 100. Single Ladies (Put a Ring on It) UK Chart Position and Trajectory. [dostęp 2009-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-06)].
 101. UK R&B Chart
 102. a b c d Artist Chart History - Beyoncé (singles). [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-23)].
 103. ARIA Charts - End Of Year Charts - Top 100 Singles 2008
 104. Charts Plus YE 2008
 105. a b Pandora Archive Year End Charts 2009
 106. Ultratop Belgian Charts 2009
 107. Canadian Hot 100 Year End Chart - 2009
 108. Dutch Top 40 Year End
 109. Éves összesített listák - MAHASZ Rádiós TOP 100 (súlyozott)
 110. 2009 Year End Charts
 111. The best-selling single of 2009 in Italy
 112. Annual Top 50 Singles Chart 2009. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-22)].
 113. Chart: PROMUSICAE Year end Singles Chart - 2009. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-26)].
 114. Swedish Year End Singles Chart
 115. Charts Plus Year end 2009
 116. Top 100 Music Hits, Top 100 Music Charts, Top 100 Songs & The Hot 100
 117. Top Hip-Hop and R&B Songs & Singles Charts
 118. Club Music, Hot Dance Songs, Club Songs, Dance Club Music Charts
 119. Top 100 Music Hits, Top 100 Music Charts, Top 100 Songs & The Hot 100
 120. Top 100 singles of the noughties. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-13)].
 121. Top 100 Music Hits, Top 100 Music Charts, Top 100 Songs & The Hot 100
 122. Top Hip-Hop and R&B Songs & Singles Charts
 123. RIANZ Chart Facts. [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-26)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]