M&M's

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czekoladki M&M's

M&M's to kolorowe draże w kształcie guzików produkowane przez Mars Incorporated. Nadziewane cukierki, z których każdy ma wydrukowaną małą literkę "m" na jednej stronie, reprezentują różne smaki. M&M's powstało w Stanach Zjednoczonych w 1941, a teraz sprzedawane jest w ponad 100 krajach. Cukierki są produkowane w różnych kolorach, niektóre z nich zmieniały się od powstania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Forrest Mars Sr, syn założyciela Mars Company, Franka C. Marsa, wpadł na pomysł nowych słodyczy w latach 30. XX wieku, podczas hiszpańskiej wojny domowej, gdy ujrzał żołnierzy jedzących czekoladowe kulki z nadzieniem. Mars zarejestrował patent 3 marca 1941. Produkcja słodyczy rozpoczęła się w tym samym roku, w fabryce znajdującej się na Badger Avenue 285 w Clinton Hill (Newark, New Jersey). Dwa "M" reprezentowały nazwiska założycieli: Forresta E. Marsa Sr. (założyciela Newark Company) i Bruce'a Murriego (syna właściciela Hershey Chocolate's), posiadającego 20% udziałów w przedsięwzięciu. Współpraca obu mężczyzn pozwoliła na wykonanie cukierków z czekolady Hershey'a.

Smaki cukierków M&M's[edytuj | edytuj kod]

Świat M&M'sów
Kolorowe M&M's

Skład[edytuj | edytuj kod]

cukier, orzeszki ziemne, miazga kakaowa, pełne mleko w proszku, tłuszcz kakaowy, laktoza, serwatka w proszku, skrobia, tłuszcz roślinny, syrop glukozowy, substancja żelująca (guma arabska), emulgatory (lecytyna sojowa, E442), barwniki (E100, E120, E133, E160e, E171), dekstryny, substancja glazurująca (wosk carnauba), olej roślinny, sól, naturalny ekstrakt z wanilii, aromat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]