Marshall Stone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Marshall Harvey Stone)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marshall Harvey Stone (ur. 8 kwietnia 1903 w Nowym Jorku, zm. 9 stycznia 1989 w Madrasie w Indiach) – amerykański matematyk, wniósł ważny wkład w rozwój analizy matematycznej, analizy funkcjonalnej, topologii i algebry. Wiele istotnych twierdzeń w tych dziedzinach nosi dziś jego imię.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Stone był synem prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1941–1946, Harlana Stone’a. Zgodnie z oczekiwaniami rodziny, Marshall powinien był pójść w ślady ojca, jednak studia na Uniwersytecie Harvarda sprawiły, że zainteresował się matematyką. W roku 1926 uzyskał doktorat na podstawie dysertacji o równaniach różniczkowych (promotorem był George Birkhoff). W latach 19251937 wykładał na Harvardzie, w Yale i na uniwersytecie Columbia. Tytuł profesora Uniwersytetu Harwarda uzyskał w roku 1937.

Podczas II wojny światowej pracował dla rządu USA prowadząc ściśle tajne badania w Biurze Operacji Morskich oraz Biurze Sztabów Połączonych Departamentu Wojny. Po zakończeniu wojny pracował na uniwersytecie w Chicago, pełniąc w latach 19461952 funkcję dziekana wydziału matematycznego. Ściągając do Chicago takich matematyków jak Paul Halmos, André Weil, Saunders Mac Lane, Antoni Zygmund i Shiing-Shen Chern, Stone walnie przyczynił się do odbudowy prestiżu Chicago jako jednego z najsilniejszych ośrodków matematycznych w Stanach. Po odejściu z Chicago do roku 1980 pracował na uniwersytecie w Massachusetts.

Dzieło[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej twórczym okresem działalności Stone’a były lata 30. XX wieku. Oto krótka lista najważniejszych wyników uzyskanych wówczas przez Stone’a.

W roku 1938 Stone został wybrany do Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. W latach 1943-1944 był również przewodniczącym Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego, a w latach 1952-1954 przewodniczył Międzynarodowej Unii Matematycznej.

Przypisy

  1. Stone, Marshall H., Applications of the theory of Boolean rings to general topology. Transactions of the American Mathematical Society 41 (1937), no. 3, 375-481.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]