Roald Hoffmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roald Hoffmann
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1937
Złoczów
Zawód chemik
Alma Mater Columbia University

Roald Hoffmann (Roald Safran, przybrał nazwisko ojczyma) (ur. 18 lipca 1937 w Złoczowie[1]) – polsko-amerykański chemik żydowskiego pochodzenia[2], laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (1981).

Urodził się w żydowskiej rodzinie Hillela Safrana i Clary Rosen w Złoczowie, który wówczas znajdował się na terytorium II Rzeczypospolitej, a zatem był obywatelem Polski. Hoffman otrzymał imię na cześć norweskiego badacza Roalda Amundsena[1]. Jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1949 roku, gdzie w 1955 roku ukończył naukę w Stuyvesant High School, a w 1958 roku Uniwersytet Columbia[1]. W 1962 roku uzyskał stopień naukowy doktora chemii, pracując pod kierunkiem innego laureata Nagrody Nobla, Williama N. Lipscomba[1].

Zajmował się chemią teoretyczną. Od 1968 był profesorem Uniwersytetu Cornella w Ithaca w USA, gdzie do dzisiaj wykłada[1]. Jest członkiem m.in. Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie i Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie. Prowadził prace w zakresie teorii reakcji chemicznych – wraz z R.B. Woodwardem opracował reguły dotyczące reakcji pericyklicznych (tzw. reguły Woodwarda-Hoffmanna) i rozszerzył je na reakcje jonowe.

W 1981 roku otrzymał (niezależnie od Ken’ichiego Fukuia) Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii[2]. Odznaczony Medalem im. Włodzimierza Kołosa.

Hoffmann jest też pisarzem i poetą, autorem zbiorów poezji „The Metamict State” (1987)[2] i „Gaps and Verges” (1990) oraz książek popularnonaukowych z dziedziny chemii. Współprowadził program The World of Chemistry prod. PBS, wyświetlany między innymi w programie TVP Telewizja Edukacyjna.

Żonaty z Evą Börjesson. Ma z nią syna Hillela Jana i córkę Ingrid Helen[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Roald Hoffmann - Biographical, www.nobelprize.org [dostęp 2018-03-25].
  2. a b c d Long Biography, www.roaldhoffmann.com [dostęp 2018-03-25] (ang.).