Medal „W upamiętnieniu 1500-lecia Kijowa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal „W upamiętnieniu 1500-lecia Kijowa”
Медаль "В память 1500-летия Киева"
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

10 maja 1982

Wielkość

średnica – 32 mm

Kruszec

mosiądz

Wydano

ok. 780 tys.

Powyżej

Medal „W upamiętnieniu 250-lecia Leningradu”

Poniżej

Medal „Za nienaganną służbę”

Medal „W upamiętnieniu 1500-lecia Kijowa” (ros. Медаль «В память 1500-летия Киева») – radziecki order cywilny ustanowiony dla uczczenia 1500-lecia powstania Kijowa.

Medal został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 10 maja 1982 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione w celu nagrodzenia:

  • robotników, pracowników gospodarki narodowej, pracowników nauki i kultury, instytucji rządowych, organizacji społecznych, żołnierzy, emerytów i innych osób, które wniosły wkład w gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój miasta, mieszkając w Kijowie lub jego okolicy co najmniej 10 lat;
  • uczestników obrony Kijowa w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nagrodzonych Medalem „Za obronę Kijowa”, partyzantów i działaczy ruchu oporu, którzy walczyli w Kijowie lub jego okolicy, żołnierzy Armii Czerwonej i Floty Czerwonej, którzy uczestniczyli w wyzwoleniu Kijowa, bez względu na miejsce zamieszkania.

Medal nadawany był w imieniu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR przez Komitet Wykonawczy Rady Deputowanych Kijowa.

Łącznie nadano ponad 780 tys. medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi owalny krążek o średnicy 32 mm wykonany z mosiądzu.

Na awersie na tle dwóch flag i rozchodzących się za nimi promieni jest przedstawiony rysunek pomnika Rewolucji Październikowej w Kijowie[1]. W górnej części medalu na obwodzie odznaki jest napis В ПАМЯТЬ 1500-ЛЕТИЯ КИЕВА (pol. „Na pamiątkę 1500-lecia Kijowa”).

Na rewersie w górnej części jest widoczna Złota Gwiazda, a pod nią napis ГОРОДУ-ГЕРОЮ СЛАВА (pol. „Chwała Miastu-bohaterowi!”), w dolnej części wizerunek gmachu Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR, a z tyłu wizerunek XI-wiecznego gmachu Soboru Sofijskiego[2].

Medal zawieszony był na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką o szerokości 24 mm koloru zielonego, wzdłuż krawędzi z jednej strony pasek koloru czerwonego z drugiej zielonego o szer. 2 mm, w środku pasek koloru czerwonego o szer. 8 mm, po bokach wąskie paski koloru złotego, czerwonego i złotego, pasek złoty o szer. 0,5 mm, czerwony o szer. 1 mm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomnik Rewolucji Październikowej w Kijowie został zbudowany w 1977 roku na pl. Rewolucji Październikowej w centrum miasta, w 1991 roku pomnik został rozebrany a plac na którym stał został nazwany pl. Niepodległości (Majdan).
  2. W okresie ZSRR w budynku umieszczono muzeum.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • (ros. • ang.) Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 – 1991. T. 2. Ворон, 1996, s. 269-271.