Medaliści igrzysk olimpijskich w jeździectwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista medalistów letnich igrzysk olimpijskich w jeździectwie.

Konkurencje obecnie rozgrywane[edytuj | edytuj kod]

Ujeżdżenie[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Sztokholm 1912 Szwecja Carl Bonde (Emperor) Szwecja Gustaf Adolf Boltenstern (Neptun) Szwecja Hans von Blixen-Finecke (Maggie)
Antwerpia 1920 Szwecja Janne Lundblad (Uno) Szwecja Bertil Sandström (Sabel) Szwecja Hans von Rosen (Running Sister)
Paryż 1924 Szwecja Ernst Linder (Piccolomini) Szwecja Bertil Sandström (Sabel) Francja Xavier Lesage (Plumarol)
Amsterdam 1928 Carl-Friedrich von Langen (Draufgänger) Francja Charles Marion (Linon) Szwecja Ragnar Olsson (Günstling)
Los Angeles 1932 Francja Xavier Lesage (Taine) Francja Charles Marion (Linon) Stany Zjednoczone Hiram Tuttle (Olympic)
Berlin 1936 III Rzesza Heinz Pollay (Kronos) III Rzesza Friedrich Gerhard (Absinth) Alois Podhajsky (Nero)
Londyn 1948 Szwajcaria Hans Moser (Hummer) Francja André Jousseaume (Harpagon) Szwecja Gustaf Adolf Boltenstern (Trumpf)
Helsinki 1952 Szwecja Henri Saint Cyr (Master Rufus) Dania Lis Hartel (Jubilee) Francja André Jousseaume (Harpagon)
Melbourne 1956 Szwecja Henri Saint Cyr (Juli) Dania Lis Hartel (Jubilee) Liselott Linsenhoff (Adular)
Rzym 1960 Siergiej Fiłatow (Absent) Szwajcaria Gustav Fischer (Wald) Josef Neckermann (Asbach)
Tokio 1964 Szwajcaria Henri Chammartin (Woermann) Harry Boldt (Remus) Siergiej Fiłatow (Absent)
Meksyk 1968 Iwan Kizimow (Ichor) Josef Neckermann (Mariano) Reiner Klimke (Dux)
Monachium 1972 Liselott Linsenhoff (Piaff) Jelena Pietuszkowa (Pepel) Josef Neckermann (Venetia)
Montreal 1976 Szwajcaria Christine Stückelberger (Granat) Harry Boldt (Woycek) Reiner Klimke (Mehmed)
Moskwa 1980 Austria Elisabeth Theurer (Mon Cherie) Jurij Kowszow (Igrok) Wiktor Ugriumow (Shkwal)
Los Angeles 1984 Reiner Klimke (Ahlerich) Dania Anne Jensen-Tornblad (Marzog) Szwajcaria Otto Hofer (Limandus)
Seul 1988 Nicole Uphoff (Rembrandt) Francja Margit Otto-Crépin (Corlandus) Szwajcaria Christine Stückelberger (Gauguin de Lully)
Barcelona 1992 Niemcy Nicole Uphoff (Rembrandt) Niemcy Isabell Werth (Gigolo FRH) Niemcy Klaus Balkenhol (Goldstern)
Atlanta 1996 Niemcy Isabell Werth (Gigolo FRH) Holandia Anky van Grunsven (Bonfire) Holandia Sven Rothenberger (Weyden)
Sydney 2000 Holandia Anky van Grunsven (Bonfire) Niemcy Isabell Werth (Gigolo FRH) Niemcy Ulla Salzgeber (Rusty)
Ateny 2004 Holandia Anky van Grunsven (Salinero) Niemcy Ulla Salzgeber (Rusty) Hiszpania Beatriz Ferrer-Salat (Beauvalais)
Pekin 2008 Holandia Anky van Grunsven (Salinero) Niemcy Isabell Werth (Satchmo) Niemcy Heike Kemmer (Bonaparte)
Londyn 2012 Wielka Brytania Charlotte Dujardin (Valegro) Holandia Adelinde Cornelissen (Parzival) Wielka Brytania Laura Bechtolsheimer (Mistral Hojris)

Ujeżdżenie drużynowo[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Amsterdam 1928  Rzesza Niemiecka
Carl-Friedrich von Langen (Draufgänger)
Hermann Linkenbach (Gimpel)
Eugen von Lotzbeck (Caracalla)
 Szwecja
Carl Bonde (Ingo)
Janne Lundblad (Blackmar)
Ragnar Olson (Günstling)
 Holandia
Gerard le Heux (Valérine)
Jan van Reede (Hans)
Pierre Versteegh (His Excellence)
Los Angeles 1932  Francja
André Jousseaume (Sorelta)
Xavier Lesage (Taine)
Charles Marion (Linon)
 Szwecja
Gustaf Adolf Boltenstern (Ingo)
Thomas Byström (Gulliver)
Bertil Sandström (Kreta)
 Stany Zjednoczone
Isaac Kitts (American Lady)
Alvin Moore (Water Pat)
Hiram Tuttle (Olympic)
Berlin 1936  III Rzesza
Friedrich Gerhard (Absinth)
Heinz Pollay (Kronos)
Hermann von Oppeln-Bronikowski (Gimpel)
 Francja
Gérard de Ballorre (Debaucheur)
Daniel Gillois (Nicolas)
André Jousseaume (Favorite)
 Szwecja
Gregor Adlercreutz (Teresina)
Sven Colliander (Kål XX)
Folke Sandström (Pergola)
Londyn 1948  Francja
Maurice Buret (Saint Quen)
André Jousseaume (Harpagon)
Jean Saint-Fort Paillard (Sous les Ceps)
 Stany Zjednoczone
Robert Borg (Klingson)
Frank Henry (Reno Overdo)
Earl Foster Thomson (Pancraft)
 Portugalia
Luís Mena e Silva (Fascinante)
Fernando Silva Paes (Matamas)
Francisco Valadas (Felitiço)
Helsinki 1952  Szwecja
Gustaf Adolf Boltenstern (Krest)
Gehnäll Persson (Knaust)
Henri Saint Cyr (Master Rufus)
 Szwajcaria
Henri Chammartin (Woehler)
Gustav Fischer (Soliman)
Gottfried Trachsel (Kursus)
 RFN
Heinz Pollay (Adular)
Fritz Thiedemann (Chronist XX)
Ida von Nagel (Afrika)
Melbourne 1956  Szwecja
Gustaf Adolf Boltenstern (Krest)
Gehnäll Persson (Knaust)
Henri Saint Cyr (Juli)
 Niemcy
Liselott Linsenhoff (Adular)
Anneliese Küppers (Afrika)
Hannelore Weygand (Perkunos)
 Szwajcaria
Henri Chammartin (Woehler)
Gustav Fischer (Vasello)
Gottfried Trachsel (Kursus)
Tokio 1964  Niemcy
Harry Boldt (Remus)
Reiner Klimke (Dux)
Josef Neckermann (Antoinette)
 Szwajcaria
Henri Chammartin (Woermann)
Gustav Fischer (Wald)
Marianne Gossweiler (Stephan)
 ZSRR
Sergei Filatow (Absent)
Iwan Kisimow (Ichor)
Iwan Kalita (Moar)
Meksyk 1968  RFN
Liselott Linsenhoff (Piaff)
Reiner Klimke (Dux)
Josef Neckermann (Mariano)
 ZSRR
Iwan Kalita (Absent)
Iwan Kisimow (Ichor)
Jelena Petuschkowa (Pepel)
 Szwajcaria
Henri Chammartin (Wolfdietrich)
Gustav Fischer (Wald)
Marianne Gossweiler (Stephan)
Monachium 1972  ZSRR
Iwan Kalita (Tarif)
Iwan Kisimow (Ichor)
Jelena Petuschkowa (Pepel)
 RFN
Liselott Linsenhoff (Piaff)
Josef Neckermann (Venetia)
Karin Schlüter (Liostro)
 Szwecja
Ulla Håkansson (Ajax)
Ninna Swaab (Casanova)
Maud von Rosen (Lucky Boy)
Montreal 1976  RFN
Harry Boldt (Woycek)
Gabriela Grillo (Ultimo)
Reiner Klimke (Mehmed)
 Szwajcaria
Ulrich Lehmann (Widin)
Doris Ramseier (Roch)
Christine Stückelberger (Granat)
 Stany Zjednoczone
Hilda Gurney (Keen)
Edith Master (Dahlwitz)
Dorothy Morkis (Monaco)
Moskwa 1980  ZSRR
Juri Kowschow (Igrok)
Wera Misewitsch (Plot)
Wiktor Ugrumow (Schkwal)
 Bułgaria
Petr Mandadschiew (Stschibor)
Swetoslaw Iwanow (Aleko)
Georgi Gadschew (Wnimatelen)
 Rumunia
Anghelache Donescu (Dor)
Petre Roşca (Derbist)
Dumitru Velicu (Decebal)
Los Angeles 1984  RFN
Reiner Klimke (Ahlerich)
Herbert Krug (Muscadeur)
Uwe Sauer (Montevideo)
 Szwajcaria
Amy-Catherine de Bary (Aintree)
Otto Hofer (Limandus)
Christine Stückelberger (Tansanit)
 Szwecja
Ingamay Bylund (Aleks)
Ulla Håkansson (Flamingo)
Louise Nathhorst (Inferno)
Seul 1988  RFN
Ann Kathrin Linsenhoff (Courage 10)
Reiner Klimke (Ahlerich)
Monica Theodorescu (Ganimedes)
Nicole Uphoff (Rembrandt)
 Szwajcaria
Otto Hofer (Andiamo)
Daniel Ramseier (Random)
Samuel Schatzmann (Rochus)
Christine Stückelberger
(Gauguin de Lully)
 Kanada
Cynthia Ishoy (Dynasty)
Ashley Nicoll (Reipo)
Eva Maria Pracht (Emirage)
Gina Smith (Malte)
Barcelona 1992  Niemcy
Klaus Balkenhol (Goldstern)
Monica Theodorescu (Grunox)
Nicole Uphoff (Rembrandt)
Isabell Werth (Gigolo FRH)
 Holandia
Tineke Bartels (Courage)
Ellen Bontje (Larius)
Annemarie Sanders (Montreux)
Anky van Grunsven (Bonfire)
 Stany Zjednoczone
Charlotte Bredahl (Monsieur)
Robert Dover (Lectron)
Carol Lavell (Gifted)
Michael Poulin (Graf George)
Atlanta 1996  Niemcy
Klaus Balkenhol (Goldstern)
Martin Schaudt (Durgo 2)
Monica Theodorescu (Grunox)
Isabell Werth (Gigolo FRH)
 Holandia
Tineke Bartels (Barbria)
Gonnelien Rothenberger (Dondolo)
Sven Rothenberger (Weyden)
Anky van Grunsven (Bonfire)
 Stany Zjednoczone
Robert Dover (Metallic)
Michelle Gibson (Peron)
Steffen Peters (Udon)
Guenter Seidel (Graf George)
Sydney 2000  Niemcy
Nadine Capellmann (Farbenfroh)
Ulla Salzgeber (Rusty)
Alexandra Simons (Chacomo)
Isabell Werth (Gigolo FRH)
 Holandia
Ellen Bontje (Silvano)
Arjen Teeuwissen (Goliath)
Coby van Baalen (Ferro)
Anky van Grunsven (Bonfire)
 Stany Zjednoczone
Susan Blinks (Flim Flam)
Robert Dover (Ranier)
Guenter Seidel (Foltaire)
Christine Traurig (Etienne)
Ateny 2004  Niemcy
Heike Kemmer (Bonaparte)
Ulla Salzgeber (Rusty)
Martin Schaudt (Weltall)
Hubertus Schmidt (Wansuela Suerte)
 Hiszpania
Beatriz Ferrer-Salat (Beauvalais)
Juan Antonio Jimenez (Guizo)
Ignacio Rambla (Oleaje)
Rafael Soto Andrade (Invasor)
 Stany Zjednoczone
Robert Dover (Kennedy)
Deborah McDonald (Brentina)
Guenter Seidel (Aragon)
Lisa Wilcox (Relevant 5)
Pekin 2008  Niemcy
Heike Kemmer (Bonaparte)
Nadine Capellmann (Elvis VA)
Isabell Werth (Satchmo)
 Holandia
Hans Peter Minderhoud (Nadine)
Imke Schellekens-Bartels (Sunrise)
Anky van Grunsven (Salinero)
 Dania
Anne van Olst (Clearwater)
Nathalie zu Sayn-Wittgenstein (Digby)
Andreas Helgstrand (Don Schufro)
Londyn 2012  Wielka Brytania
Charlotte Dujardin (Valegro)
Carl Hester (Uthopia)
Laura Bechtolsheimer (Mistral Hojris)
 Niemcy
Dorothee Schneider (Diva Royal)
Kristina Sprehe (Desperados)
Helen Langehanenberg (Damon Hill)
 Holandia
Anky van Grunsven (Salinero)
Edward Gal (Undercover)
Adelinde Cornelissen (Parzival)

Skoki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Paryż 1900 Belgia Aimé Haegeman (Benton II) Belgia Georges van de Poele (Windsor Squire) Francja Louis de Champsavin (Terpsichore)
Sztokholm 1912 Francja Jean Cariou (Mignon) Cesarstwo Niemieckie Rabod von Kröcher (Dohna) Belgia Emanuel de Blommaert (Clonmore)
Antwerpia 1920 Tommaso Lequio di Assaba (Trebecco) Alessandro Valerio (Cento) Szwecja Carl Gustaf Lewenhaupt (Mon Coeur)
Paryż 1924 Szwajcaria Alphonse Gemuseus (Lucette) Tommaso Lequio di Assaba (Trebecco) Polska Adam Królikiewicz (Picador)
Amsterdam 1928 Pierwsza Republika Czechosłowacka František Ventura (Eliot) Francja Pierre Bertran de Balanda (Papillon) Szwajcaria Charles-Gustave Kuhn (Pepita)
Los Angeles 1932 Japonia Takeichi Nishi (Uranus) Stany Zjednoczone Harry Chamberlin (Show Girl) Szwecja Clarence von Rosen (Empire)
Berlin 1936 III Rzesza Kurt Hasse (Tora) Henri Rang (Delfis) József Platthy (Sellő)
Londyn 1948 Meksyk Humberto Mariles (Arete) Meksyk Rubén Uriza (Harvey) Francja Jean-François d’Orgeix (Sucre de Pomme)
Helsinki 1952 Francja Pierre Jonquères d’Oriola (Ali Baba) Chile Óscar Cristi (Bambi) Niemcy Fritz Thiedemann (Meteor)
Melbourne 1956 Hans Günter Winkler (Halla) Włochy Raimondo D’Inzeo (Merano) Włochy Piero D’Inzeo (Uruguay)
Rzym 1960 Włochy Raimondo D’Inzeo (Posillipo) Włochy Piero D’Inzeo (The Rock) Wielka Brytania David Broome (Sunsalve)
Tokio 1964 Francja Pierre Jonquères d’Oriola (Lutteur B) Hermann Schridde (Dozent II) Wielka Brytania Peter Robeson (Firecrest)
Meksyk 1968 Stany Zjednoczone William Steinkraus (Snowbound) Wielka Brytania Marion Coakes (Stroller) Wielka Brytania David Broome (Mr. Softee)
Monachium 1972 Włochy Graziano Mancinelli (Ambassador) Wielka Brytania Ann Moore (Psalm) Stany Zjednoczone Neal Shapiro (Sloopy)
Montreal 1976 Alwin Schockemöhle (Warwick Rex) Kanada Michel Vaillancourt (Branch Country) Belgia François Mathy (Gai Luron)
Moskwa 1980 Polska Jan Kowalczyk (Artemor) Nikołaj Korolkow (Espadron) Meksyk Joaquín Pérez (Alymony)
Los Angeles 1984 Stany Zjednoczone Joseph Fargis (Touch of Class) Stany Zjednoczone Conrad Homfeld (Abdullah) Szwajcaria Heidi Robbiani (Jessica V)
Seul 1988 Francja Pierre Durand (Jappeloup) Stany Zjednoczone Gregory Best (Gem Twist) Karsten Huck (Nepomuk 8)
Barcelona 1992 Niemcy Ludger Beerbaum (Classic Touch) Holandia Piet Raijmakers (Ratina Z) Stany Zjednoczone Norman Dello Joio (Irish)
Atlanta 1996 Niemcy Ulrich Kirchhoff (Jus de Pommes) Szwajcaria Willi Melliger (Calvaro V) Francja Alexandra Ledermann (Rochet M)
Sydney 2000 Holandia Jeroen Dubbeldam (De Sjiem) Holandia Albert Voorn (Lando) Arabia Saudyjska Khaled Al-Eid (Kashm Al Aan)
Ateny 2004 Brazylia Rodrigo Pessoa (Baloubet du Rouet) Stany Zjednoczone Chris Kappler (Royal Kaliber) Niemcy Marco Kutscher (Montender)
Pekin 2008 Kanada Eric Lamaze (Hickstead) Szwecja Rolf-Göran Bengtsson (Ninja) Stany Zjednoczone Beezie Madden (Authenitic)
Londyn 2012 Szwajcaria Steve Guerdat (Nino des Buissonnets) Holandia Gerco Schröder (London) Irlandia Cian O’Connor (Blue Loyd 12)

Skoki drużynowo[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Sztokholm 1912  Szwecja
Gustaf Lewenhaupt (Medusa)
Gustaf Kilman (Gåtan)
Hans von Rosen (Lord Iron)
Fredrik Rosencrantz (Drabant)
 Francja
Jean Cariou (Mignon)
Michel Dufourt (Amazone)
Bernard Meyer (Allons-y)
Albert Seigner (Cocotte)
 Cesarstwo Niemieckie
Ernst Deloch (Hubertus)
Sigismund Freyer (Ultimus)
Wilhelm von Hohenau (Pretty Girl)
Friedrich Karl von Preußen (Gibson Boy)
Antwerpia 1920  Szwecja
Claës König (Tresor)
Frank Martin (Kohort)
Daniel Norling (Eros II)
Hans von Rosen (Poor Boy)
 Belgia
André Coumans (Lisette)
Henri Laame (Biscuit)
Herman de Gaiffier d'Hestroy (Miss)
Herman d'Oultromont (Lord Kitchener)
 Włochy
Alessandro Alvisi (Reggio di Sole)
Carlo Asinari (Varone)
Ettore Caffaratti (Tradittore)
Giulio Cacciandra (Fortunello)
Paryż 1924  Szwecja
Åge Lundström (Anvers)
Axel Ståhle (Cecil)
Åke Thelning (Loke)
 Szwajcaria
Hans Bühler (Sailor Boy)
Alphonse Gemuseus (Lucette)
Werner Stuber (Girandole)
 Portugalia
António Borges (Reginald)
José Mouzinho (Hertugo)
Hélder de Souza (Avro)
Amsterdam 1928  Hiszpania
José Navarro Morenes (Zapatazo)
José Álvarez de Bohórquez (Zalamero)
Julio García Fernández (Revistade)
 Polska
Michał Woysym-Antoniewicz (Readgleadt)
Kazimierz Gzowski (Mylord)
Kazimierz Szosland (Ali)
 Szwecja
Carl Björnstjerna (Kornett)
Ernst Hallberg (Loke)
Karl Hansén (Gerold)
Los Angeles 1932  III Rzesza
Heinz Brandt (Alchimist)
Kurt Hasse (Tora)
Marten von Barnekow (Nordland)
 Holandia
Johan Greter (Ernica)
Henri van Schaik (Santa Bell)
Jan de Bruine (Trixie)
 Portugalia
José Beltrão (Biscuit)
Luís Mena e Silva (Fossette)
Domingos de Sousa (Merle Blanc)
Londyn 1948  Meksyk
Humberto Mariles (Arete)
Rubén Uriza (Harvey)
Alberto Valdés (Chihuahua)
 Hiszpania
Marcellino Gavilán (Forajido)
Jaime García (Bizarro)
José Navarro Morenes (Quórum)
 Wielka Brytania
Arthur Carr (Monty)
Harry Llewellyn (Foxhunter)
Henry Nicoll (Kilgeddin)
Helsinki 1952  Wielka Brytania
Harry Llewellyn (Foxhunter)
Douglas Stewart (Aherlow)
Wilfred White (Nizefela)
 Chile
Óscar Cristi (Bambi)
Ricardo Echeverria (Lindo Peal)
César Mendoza (Pillán)
 Stany Zjednoczone
Arthur McCashin (Miss Budweiser)
John Russell (Democrat)
William Steinkraus (Hollandia)
Melbourne 1956  Niemcy
Alfons Lütke-Westhues (Ala)
Fritz Thiedemann (Meteor)
Hans Günter Winkler (Halla)
 Włochy
Piero D’Inzeo (Uruguay)
Raimondo D’Inzeo (Merano)
Salvatore Oppes (Pagoro)
 Wielka Brytania
Peter Robeson (Scorchin)
Patricia Smythe (Flanagan)
Wilfred White (Nizefela)
Rzym 1960  Niemcy
Alwin Schockemöhle (Ferdl)
Fritz Thiedemann (Meteor)
Hans Günter Winkler (Halla)
 Stany Zjednoczone
Frank Chapot (Trail Guide)
George Morris (Sinjon)
William Steinkraus (Ksar d’Esprit)
 Włochy
Piero D’Inzeo (The Rock)
Raimondo D’Inzeo (Posillipo)
Antonio Oppes (The Scholar)
Tokio 1964  Niemcy
Kurt Jarasinski (Toro)
Hermann Schridde (Dozent II)
Hans Günter Winkler (Fidelita)
 Francja
Pierre Jonquères d’Oriola (Lutteur B)
Guy Lefrant (Monsieur de Littry)
Janou Lefèbvre (Kernavo D)
 Włochy
Piero D’Inzeo (Sunbeam)
Raimondo D’Inzeo (Posillipo)
Graziano Mancinelli (Rockette)
Meksyk 1968  Kanada
James Day (Canadian Club)
James Elder (The Immigrant)
Thomas Gayford (Big Dee)
 Francja
Pierre Jonquères d’Oriola (Nagir)
Janou Lefébvre (Rocket)
Jean Rozier (Quo Vadis)
 RFN
Alwin Schockemöhle (Donald Rex)
Hermann Schridde (Dozent II)
Hans Günter Winkler (Enigk)
Monachium 1972  RFN
Fritz Ligges (Robin)
Hartwig Steenken (Simona)
Gerd Wiltfang (Askan)
Hans Günter Winkler (Trophy)
 Stany Zjednoczone
Frank Chapot (White Lightning)
Kathryn Kusner (Fleet Apple)
Neal Shapiro (Sloopy)
William Steinkraus (Main Spring)
 Włochy
Piero D’Inzeo (Easter Light)
Raimondo D’Inzeo (Fiorello)
Graziano Mancinelli (Ambassador)
Vittorio Orlandi (Fulmer Feather)
Montreal 1976  Francja
Hubert Parot (Rivage)
Michel Roche (Un Espoir)
Marc Roguet (Belle de Mars)
Jean-Marcel Rozier (Bayard de Maupas)
 RFN
Alwin Schockemöhle (Warwick Rex)
Paul Schockemöhle (Agent)
Sönke Sönksen (Kwept)
Hans Günter Winkler (Trophy)
 Belgia
Edgar-Henri Cuepper (Le Champion)
François Mathy (Gai Luron)
Eric Wauters (Gute Sitte)
Stanny Van Paesschen (Porsche)
Moskwa 1980  ZSRR
Wiktor Asmajew (Reis)
Nikołaj Korolkow (Espadron)
Wiktor Poganowski (Topski)
Wiaczesław Czukanow (Gepatit)
 Polska
Janusz Bobik (Szampan)
Wiesław Hartman (Norton)
Jan Kowalczyk (Artemor)
Marian Kozicki (Bremen)
 Meksyk
Jesús Gómez (Massacre)
Joaquín Pérez (Alymony)
Gerardo Tazzer (Caribe)
Alberto Valdés (Lady Mirka)
Los Angeles 1984  Stany Zjednoczone
Leslie Burr (Albany)
Joe Fargis (Touch of Class)
Conrad Homfeld (Abdullah)
Melanie Smith (Calypso)
 Wielka Brytania
Timothy Grubb (Linky)
John Whitaker (Ryans Son)
Michael Whitaker (Overton Amanda)
Steven Smith (Shining Example)
 RFN
Fritz Ligges (Ramzes)
Peter Luther (Livius)
Paul Schockemöhle (Deister)
Franke Sloothaak (Farmer)
Seul 1988  RFN
Ludger Beerbaum (The Freak)
Wolfgang Brinkmann (Pedro)
Dirk Hafemeister (Orchidee)
Franke Sloothaak (Walzerkönig)
 Stany Zjednoczone
Gregory Best (Gem Twist)
Joe Fargis (Mill Pearl)
Lisa Ann Jacquin (For the Moment)
Anne Kursinski (Starman)
 Francja
Hubert Bourdy (Morgat)
Pierre Durand (Jappeloup)
Frédéric Cottier (Flambeau C)
Michel Robert (La Fayette)
Barcelona 1992  Holandia
Jos Lansink (Egano)
Piet Raijmakers (Ratina Z)
Bert Romp (Waldo E)
Jan Tops (Top Gun)
 Austria
Boris Boor (Love Me Tender)
Thomas Frühmann (Genius)
Jörg Münzner (Graf Grande)
Hugo Simon (Apricot D)
 Francja
Hubert Bourdy (Razzia)
Hervé Godignon (Quidam de Revel)
Éric Navet (Quito de Baussy)
Michel Robert (Nonix)
Atlanta 1996  Niemcy
Ludger Beerbaum (Ratina Z)
Ulrich Kirchhoff (Jus de Pommes)
Lars Nieberg (For Pleasure)
Franke Sloothaak (Joli Coeur)
 Stany Zjednoczone
Leslie Burr (Extreme)
Anne Kursinski (Eros)
Peter Leone (Legato)
Michael Matz (Rhum)
 Brazylia
Luiz Felipe de Azevedo (Cassiana)
Andre Johannpeter (Calei)
Álvaro Affonso de Miranda Neto (Aspen)
Rodrigo Pessoa (Tomboy)
Sydney 2000  Niemcy
Otto Becker (Dobel’s Cento)
Ludger Beerbaum (Goldfever)
Marcus Ehning (For Pleasure)
Lars Nieberg (Esprit FRH)
 Szwajcaria
Markus Fuchs (Tinka’s Boy)
Beat Mändli (Pozitano)
Lesley McNaught (Dulf)
Willi Melliger (Calvaro V)
 Brazylia
Luiz Felipe de Azevedo (Ralph)
Andre Johannpeter (Calei)
Álvaro Affonso de Miranda Neto (Aspen)
Rodrigo Pessoa (Baloubet du Rouet)
Ateny 2004  Stany Zjednoczone
Chris Kappler (Royal Kaliber)
Beezie Madden (Authentic)
McLain Ward (Sapphire)
Peter Wylde (Fein Cera)
 Szwecja
Malin Baryard-Johnsson (Butterfly Flip)
Rolf-Göran Bengtsson (MacKinley)
Peter Eriksson (Cardento)
Peder Fredericson (Magic Bengtsson)
 Niemcy
Christian Ahlmann (Cöster)
Otto Becker (Dobel’s Cento)
Marco Kutscher (Montender)
Pekin 2008  Stany Zjednoczone
McLain Ward (Sapphire)
Laura Kraut (Cedric)
Will Simpson (Carlson vom Dach)
Beezie Madden (Authentic)
 Kanada
Jill Henselwood (Special Ed)
Eric Lamaze (Hickstead)
Ian Millar (In Style)
Mac Cone (Ole)
 Szwajcaria
Christina Liebherr (No Mercy)
Pius Schwizer (Nobless M)
Niklaus Schurtenberger (Cantus)
Steve Guerdat (Jalisca Solier)
Londyn 2012  Wielka Brytania
Nick Skelton (Big Star)
Ben Maher (Tripple X)
Scott Brash (Hello Sanctos)
Peter Charles (Vindicat)
 Holandia
Gerco Schröder (London)
Maikel van der Vleuten (Verdi)
Jur Vrieling (Bubalu)
Marc Houtzager (Tamino)
 Arabia Saudyjska
Ramzy Al-Duhami (Bayard van de Villa There)
Abdullah bin Mutaib (Davos)
Kamal Bahamdan (Noblesse des Tess)
Abdullah asch-Scharbatly (Sultan)

WKKW indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Sztokholm 1912 Szwecja Axel Nordlander (Lady Artist) Cesarstwo Niemieckie Friedrich von Rochow (Idealist) Francja Jean Cariou (Cocotte)
Antwerpia 1920 Szwecja Helmer Mörner (Germania) Szwecja Åge Lundström (Ysra) Ettore Caffaratti (Caniche)
Paryż 1924 Holandia Adolf van der Voort van Zijp (Silver Piece) Dania Frode Kirkebjerg (Meteor) Stany Zjednoczone Sloan Doak (Pathfinder)
Amsterdam 1928 Holandia Charles Pahud de Mortanges (Marcroix) Holandia Gerard de Kruijff (Va-T’en) Bruno Neumann (Ilja)
Los Angeles 1932 Holandia Charles Pahud de Mortanges (Marcroix) Stany Zjednoczone Earl Foster Thomson (Jenny Camp) Szwecja Clarence von Rosen (Sunnyside Maid)
Berlin 1936 III Rzesza Ludwig Stubbendorff (Nurmi) Stany Zjednoczone Earl Foster Thomson (Jenny Camp) Dania Hans Lunding (Jason)
Londyn 1948 Francja Bernard Chevallier (Aiglonne) Stany Zjednoczone Frank Henry (Swing Low) Szwecja Robert Selfelt (Claque)
Helsinki 1952 Szwecja Hans von Blixen-Finecke (Jubal) Francja Guy Lefrant (Verdun) Wilhelm Büsing (Hubertus)
Melbourne 1956 Szwecja Petrus Kastenman (Iluster) August Lütke-Westhues (Trux von Kamax) Wielka Brytania Francis Weldon (Kilbarry)
Rzym 1960 Australia Lawrence Morgan (Salad Days) Australia Neale Lavis (Mirrabooka) Szwajcaria Anton Bühler (Gay Spark)
Tokio 1964 Włochy Mauro Checcoli (Surbean) Argentyna Carlos Alberto Moratorio (Chalan) Fritz Ligges (Donkosak)
Meksyk 1968 Francja Jean-Jacques Guyon (Pitou) Wielka Brytania Derek Allhusen (Lochinvar) Stany Zjednoczone Michael Page (Foster)
Monachium 1972 Wielka Brytania Richard Meade (Laurieston) Włochy Alessandro Argenton (Woodland) Szwecja Jan Jönsson (Sarajevo)
Montreal 1976 Stany Zjednoczone Edmund Coffin (Bally-Cor) Stany Zjednoczone John Michael Plumb (Better & Better) Karl Schultz (Madrigal)
Moskwa 1980 Włochy Federico Roman (Rossinan) Aleksandr Blinow (Galzun) Jurij Salnikow (Pinzet)
Los Angeles 1984 Nowa Zelandia Mark Todd (Charisma) Stany Zjednoczone Karen Stives (Ben Arthur) Wielka Brytania Virginia Holgate (Priceless)
Seul 1988 Nowa Zelandia Mark Todd (Charisma) Wielka Brytania Ian Stark (Sir Wattie) Wielka Brytania Virginia Holgate (Master Craftsman)
Barcelona 1992 Australia Matthew Ryan (Kibah Tic Toc) Niemcy Herbert Blöcker (Feine Dame) Nowa Zelandia Blyth Tait (Messiah)
Atlanta 1996 Nowa Zelandia Blyth Tait (Ready Teady) Nowa Zelandia Sally Clark (Squirrel Hill) Stany Zjednoczone Kerry Millikin (Out and About)
Sydney 2000 Stany Zjednoczone David O’Connor (Custom Made) Australia Andrew Hoy (Swizzle In) Nowa Zelandia Mark Todd (Eyespy II)
Ateny 2004 Wielka Brytania Leslie Law (Shear L’Eau) Stany Zjednoczone Kimberly Severson (Winsome Adante) Wielka Brytania Philippa Funnell (Primmore’s Pride)
Pekin 2008 Niemcy Hinrich Romeike (Marius) Stany Zjednoczone Gina Miles (Mickinlaigh) Wielka Brytania Kristina Cook (Miners Frolic)
Londyn 2012 Niemcy Michael Jung (Sam) Szwecja Sara Algotsson Ostholt (Wega) Niemcy Sandra Auffarth (Opgun Louvo)

WKKW drużynowo[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Sztokholm 1912  Szwecja
Nils Adlercreutz (Atout)
Ernst Casparsson (Irmelin)
Henric Horn af Åminne (Omen)
Axel Nordlander (Lady Artist)
 Cesarstwo Niemieckie
Eduard von Lütcken (Blue Boy)
Carl von Moers (May-Queen)
Friedrich von Rochow (Idealist)
Richard von Schaesberg-Tannheim (Grundsee)
 Stany Zjednoczone
Ephraim Graham (Connie)
Guy Henry (Chriswell)
Benjamin Lear (Poppy)
John Montgomery (Deceive)
Antwerpia 1920  Szwecja
Gustaf Dyrsch (Salamis)
Åge Lundström (Ysra)
Helmer Mörner (Germania)
Georg von Braun (Diana)
 Włochy
Carlo Asinari (Savari)
Giulio Cacciandra (Facetto)
Ettore Caffaratti (Caniche) Garibaldi Spighi (Otello)
 Belgia
Jules Bonvalet (Weppelghem)
Oswald Lints (Martha)
Jacques Misonne (Gaucho)
Roger Moeremans d'Emaüs (Sweet Girl)
Paryż 1924  Holandia
Antonius Colenbrander (King of Hearts)
Gerard de Kruijff (Addio)
Charles Pahud de Mortanges (Johnny Walker)
Adolf van der Voort van Zijp (Silver Piece)
 Szwecja
Gustaf Hagelin (Varius)
Claës König (Bojar)
Carl Gustaf Lewenhaupt (Canter)
Torsten Sylvan (Anita)
 Włochy
Alessandro Alvisi (Capiligio)
Emanuele Beraudo (Mount Felix)
Tommaso Lequio di Assaba (Torena)
Alberto Lombardi (Pimpolo)
Amsterdam 1928  Holandia
Charles Pahud de Mortanges (Marcroix)
Gerard de Kruijff (Va-T’en)
Adolf van der Voort van Zijp (Silver Piece)
 Norwegia
Wilhelm Eugen Johansen (Baby)
Arthur Qvist (Hidalgo)
Bjart Ording (And Over)
 Polska
Michał Woysym-Antoniewicz (Moja Miła)
Karol Rómmel (Doneuse)
Józef Trenkwald (Lwi Pazur)
Los Angeles 1932  Stany Zjednoczone
Edwin Argo (Honolulu Tomboy)
Harry Chamberlin (Pleasant Smiles)
Earl Foster Thomson (Jenny Camp)
 Holandia
Aernout van Lennep (Henk)
Charles Pahud de Mortanges (Marcroix)
Karel Schummelketel (Duiveltje)
Berlin 1936  III Rzesza
Rudolf Lippert (Fasan)
Ludwig Stubbendorff (Nurmi)
Konrad von Wangenheim (Kurfürst)
 Polska
Zdzisław Kawecki (Bambino)
Seweryn Kulesza (Tósca)
Henryk Leliwa-Roycewicz (Arlekin III)
 Wielka Brytania
Richard Fanshawe (Bowie Knife)
Edward Howard-Vyse (Blue Steel)
Alec Scott (Bob Clive)
Londyn 1948  Stany Zjednoczone
Charles Anderson (Reno Palisade)
Earl Foster Thomson (Reno Rhythm)
Frank Henry (Swing Low)
 Szwecja
Robert Selfelt (Claque)
Olof Stahre (Komet)
Sigurd Svensson (Dust)
 Meksyk
Raúl Campero (Tarahumara)
Humberto Mariles (Parral)
Joaquín Solano (Malinche)
Helsinki 1952  Szwecja
Hans von Blixen-Finecke (Jubal)
Folke Frölén (Fair)
Olof Stahre (Komet)
 RFN
Wilhelm Büsing (Hubertus)
Otto Rothe (Trux von Kamax)
Klaus Wagner (Dachs)
 Stany Zjednoczone
Charles Hough (Cassivellannus)
Walter Staley (Craigwood Park)
John Wolford (Benny Grimes)
Melbourne 1956  Wielka Brytania
Albert Hill (Countryman III)
Arthur Rook (Wild Venture)
Francis Weldon (Kilbarry)
 Niemcy
August Lütke-Westhues (Trux von Kamax)
Otto Rothe (Sissi)
Klaus Wagner (Prinzeß)
 Kanada
Jim Elder (Colleen)
Brian Herbinson (Tara)
John Rumble (Cilroy)
Rzym 1960  Australia
Neale Lavis (Mirrabooka)
Lawrence Morgan (Salad Days)
Bill Roycroft (Our Solo)
 Szwajcaria
Anton Bühler (Gay Spark)
Rudolf Günthardt (Atbara)
Hans Schwarzenbach (Burn Trout)
 Francja
Jack Le Goff (Image)
Guy Lefrant (Nicias)
Jehan Le Roy (Garden)
Tokio 1964  Włochy
Paolo Angioni (King)
Mauro Checcoli (Surbean)
Giuseppe Ravano (Royal Love)
 Stany Zjednoczone
Kevin Freeman (Gallopade)
Michael Page (Grasshopper)
John Michael Plumb (Bold Minstrel)
 Niemcy
Horst Karsten (Condora)
Fritz Ligges (Donkosak)
Gerhard Schulz (Balza X)
Meksyk 1968  Wielka Brytania
Derek Allhusen (Lochinvar)
Reuben Jones (The Poacher)
Richard Meade (Cornishman V)
 Stany Zjednoczone
Michael Page (Foster)
John Michael Plumb (Plain Sailing)
James Wofford (Kilkenny)
 Australia
Brian Cobcroft (Depeche)
Wayne Roycroft (Schiwago)
Bill Roycroft (Warrathoola)
Monachium 1972  Wielka Brytania
Mary Gordon-Watson (Cornishman V)
Richard Meade (Laurieston)
Bridget Parker (Cornish Gold)
Mark Phillips (Great Ovation)
 Stany Zjednoczone
Bruce Davidson (Plain Sailing)
Kevin Freeman (Good Mixture)
John Michael Plumb (Free and Easy)
James Wofford (Kilkenny)
 RFN
Lutz Goessing (Chicago)
Horst Karsten (Sioux)
Harry Klugmann (Christopher Robert)
Karl Schultz (Pisco)
Montreal 1976  Stany Zjednoczone
Edmund Coffin (Bally-Cor)
Bruce Davidson (Irish-Cap)
John Michael Plumb (Beter & Better)
Mary Anne Tauskey (Marcus Aurelius)
 RFN
Otto Ammermann (Volturno)
Herbert Blöcker (Albrant)
Helmut Rethemeier (Pauline)
Karl Schultz (Madrigal)
 Australia
Mervyn Bennet (Regal Reign)
Dennis Pigott (Hillstead)
Wayne Roycroft (Laurenson)
Bill Roycroft (Version)
Moskwa 1980  ZSRR
Aleksandr Blinow (Galzun)
Siergiej Rogożin (Gelespont)
Jurij Salnikow (Pinzet)
Walerij Wołkow (Tschketi)
 Włochy
Anna Casagrande (Daleye)
Mauro Roman (Dourakine 4)
Federico Roman (Rossinan)
Marina Sciocchetti (Rohan de Lechereo)
 Meksyk
David Bárcena (Bombona)
Manuel Mendívil (Remember)
José Luis Pérez (Quelite)
Fabián Vázquez (Cocaleco)
Los Angeles 1984  Stany Zjednoczone
Bruce Davidson (JJ Babu)
Torrance Fleischmann (Finwarra)
John Michael Plumb (Blue Stone)
Karen Stives (Ben Arthur)
 Wielka Brytania
Diana Clapham (Windjammer)
Lucinda Green (Regal Realm)
Virginia Holgate (Priceless)
Ian Stark (Oxford Blue)
 RFN
Claus Erhorn (Fair Lady)
Dietmar Hogrefe (Foliant)
Bettina Overesch (Peacetime)
Burkhard Tesdorpf (Freedom)
Seul 1988  RFN
Matthias Baumann (Shamrock 11)
Ralf Ehrenbrink (Uncle Todd)
Claus Erhorn (Justyn Thyme)
Thies Kaspareit (Sherry 42)
 Wielka Brytania
Virginia Holgate (Master Craftsman)
Mark Phillips (Cartier)
Ian Stark (Sir Wattie)
Karen Straker (Get Smart)
 Nowa Zelandia
Andrew Bennie (Grayshott)
Margaret Knighton (Enterprise)
Tinks Pottinger (Volunteer)
Mark Todd (Charisma)
Barcelona 1992  Australia
David Green (Duncan II)
Andrew Hoy (Kiwi)
Gillian Rolton (Peppermint Grove)
Matthew Ryan (Kibah Tic Toc)
 Nowa Zelandia
Victoria Latta (Chief)
Andrew Nicholson (Spinning Rhombus)
Blyth Tait (Messiah)
Mark Todd (Welton Greylag)
 Niemcy
Matthias Baumann (Alabaster)
Herbert Blöcker (Feine Dame)
Ralf Ehrenbrink (Kildare II)
Cord Mysegaes (Ricardo)
Atlanta 1996  Australia
Phillip Dutton (True Blue Girdwood)
Andrew Hoy (Darien Powers)
Gillian Rolton (Peppermint Grove)
Wendy Schaeffer (Sunburst)
 Stany Zjednoczone
Bruce Davidson (Heyday)
Jill Henneberg (Nirvana)
David O’Connor (Giltedge)
Karen O’Connor (Biko)
 Nowa Zelandia
Victoria Latta (Broadcast News)
Vaughn Jefferis (Bounce)
Andrew Nicholson (Jägermeister II)
Blyth Tait (Chesterfield)
Sydney 2000  Australia
Phillip Dutton (House Doctor)
Andrew Hoy (Darien Powers)
Matthew Ryan (Kibah Sandstone)
Stuart Tinney (Jeepster)
 Wielka Brytania
Jeanette Brakewell (Over to You)
Philippa Funnell (Supreme Rock)
Leslie Law (Shear L’Eau)
Ian Stark (Jaybee)
 Stany Zjednoczone
Nina Fout (3 Magic Beans)
David O’Connor (Giltedge)
Karen O’Connor (Prince Panache)
Linden Wiesman (Anderoo)
Ateny 2004  Francja
Arnaud Boiteau (Expo du Moulin)
Didier Courrèges (Débat d’Estruval)
Cédric Lyard (Fine Merveille)
Jean Teulère (Espoir de la Mière)
Nicolas Touzaint (Galan de Sauvagère)
 Wielka Brytania
Jeanette Brakewell (Over to You)
William Fox-Pitt (Tamarillo)
Philippa Funnell (Primmore’s Pride)
Mary King (King Solomon III)
Leslie Law (Shear L’Eau)
 Stany Zjednoczone
Darren Chiacchia (Windfall II)
Julie Richards (Jacob Two Two)
Kimberly Severson (Winsome Adante)
Amy Tryon (Poggio II)
John Williams (Carrick)
Pekin 2008  Niemcy
Peter Thomsen (The Gost of Hamish)
Frank Ostholt (Mr. Medicott)
Andreas Dibowski (Butts Leon)
Ingrid Klimke (Abraxxas)
Hinrich Romeike (Marius)
 Australia
Shane Rose (All Luck)
Sonja Johnson (Ringwould Jaguar)
Lucinda Fredericks (Headley Britannia)
Clayton Fredericks (Ben Along Time)
Megan Jones (Irish Jester)
 Wielka Brytania
Sharon Hunt (Takers Town)
Daisy Dick (Spring Along)
William Fox-Pitt (Parkmore Ed)
Kristina Cook (Miners Frolic)
Mary King (Call Again Cavalier)
Londyn 2012  Niemcy
Peter Thomsen (Barny)
Dirk Schrade (King Artus)
Ingrid Klimke (Butts Abraxxas)
Sandra Auffarth (Opgun Louvo)
Michael Jung (Sam)
 Wielka Brytania
Mary King (Imperial Cavalier)
Nicola Wilson (Opposition Buzz)
Zara Phillips (High Kingdom)
Kristina Cook (Miners Frolic)
William Fox-Pitt (Cool Mountain)
 Nowa Zelandia
Jonelle Richards (Flintstar)
Caroline Powell (Lenamore)
Andrew Nicholson (Nereo)
Jonathan Paget (Clifton Promise)
Mark Todd (Campino)

Konkurencje nierozgrywane[edytuj | edytuj kod]

Skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Paryż 1900 Francja Dominique Gardères (Canéla)
Giangiorgio Trissino (Oreste)
Belgia Georges van de Poele (Ludlow)

Skok w dal[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Paryż 1900 Belgia Constant van Langhendonck (Extra Dry) Giangiorgio Trissino (Oreste) Francja Pierre de Bellegarde

Woltyżerka indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Antwerpia 1920 Belgia Jos Bouckaert Francja Charles Field Belgia Paul Finet

Woltyżerka drużynowo[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
Antwerpia 1920  Belgia
Jos Bouckaert
Paul Finet
? van Ranst
 Francja
? Cauchy
Charles Field
? Salins
 Szwecja
Carl Green
Anders Mårtensson
Oskar Nilsson

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]