Michel Ancel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michel Ancel
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1972
Monako
Zawód projektant gier komputerowych

Michel Ancel (ur. 1972 w Monako) − francuski projektant gier komputerowych firmy Ubisoft, znany ze stworzenia gier Rayman i Beyond Good & Evil. Ancel jest kierownikiem studia Ubisoft Montpellier.[1]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy tytuł Ancela, Mechanic Warriors, został stworzony dla firmy Lankhor. Ancel następnie dołączył do firmy Ubisoft jako artysta graficzny w wieku siedemnastu lat, gdzie pracował na grafiką do gier, takich jak The Intruder czy The Teller. W 1992 rozpoczął pracę nad grą Rayman, jego debiutem projektanckim. Początkowo gra wydana została w 1995 na Atari Jaguar, a następnie w 1996 na PlayStation i Sega Saturn.

Ancel był również zaangażowany mocno w tworzenie gry Rayman 2: The Great Escape, lecz przy tworzeniu następnej części, Rayman 3: Hoodlum Havoc, miał już jedynie rolę doradczą. Pomimo że chwalił zespół tworzący grę, mówił, że osobiście „zrobiłby grę inaczej”[2].

W 2003 wydana została gra Beyond Good & Evil, która otrzymała wysokie noty i grupę wielu fanów, mimo czego okazała się finansową porażką.

Podziw dla tej gry od reżysera filmowego, Petera Jacksona (oraz jego frustracji wynikającej z nieodpowiedniego jego zdaniem potraktowania przez Electronic Arts licencji filmów Władca Pierścieni), spowodowała, że Ancel został wybrany do stworzenia gry na podstawie filmu Peter Jackson’s King Kong. Z powodu niechęci firmy Ubisoft do stworzenia następnej części gry Beyond Good and Evil, Ancel wyraził jasno, że ma zamiar ją zrobić w przyszłości[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

13 marca 2006 Michel Ancel razem z Shigeru Miyamoto i Frederickiem Raynalem zostali odznaczeni przez francuskiego Ministra Kultury, Renauda Donnedieu de Vabres, jako rycerze sztuki i literatury. Było to pierwsze odznaczenie tego typu przyznane producentom gier komputerowych.

Filozofia projektowania[edytuj | edytuj kod]

Ancel zamierza umieszczać w swoich grach „duży stopień wolności”. Krytykuje gry, które nazywane są dającymi wolność, a w rzeczywistości ograniczają gracza za pomocą niewidzialnych barier, gdzie gracz się ich nie spodziewa.

Przy tworzeniu gry Peter Jackson’s King Kong Ancel zdecydował się nie umieszczać żadnych informacji na ekranie w celu zwiększenia identyfikacji gracza z bohaterem. Na przykład mała ilość zdrowia bohatera objawia się nie zmniejszonym paskiem zdrowia, lecz przez rozmyty obraz i dźwięk ciężkiego oddechu.

Ancel odrzuca często podtrzymywane przekonanie, że francuskie gry komputerowe są bardziej oryginalne od pozostałych, mówiąc, że problem nie leży w procesie tworzenia gry, lecz w niechęci do ryzykowania amerykańskich wydawców.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista gier, nad którymi pracował Michel Ancel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anette Gonzalez: Rayman Origins: Ubisoft Montpellier Studio Tour (pol.). 10.05.2011. [dostęp 2011-05-31]. s. Game Informer.
  2. GameSpy: PC Games, Reviews, News, Previews, Demos, Mods & Patches, archive.gamespy.com [dostęp 2017-11-25].
  3. Making Kong: interview with designer Michel Ancel, www.joystiq.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]