Rayman 2: The Great Escape

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rayman 2: The Great Escape
Producent Ubisoft Montpellier
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor CD Projekt
Projektant Michel Ancel
Data wydania Nintendo 64
8 listopada 1999[1]
PC
4 listopada 1999[2]
PlayStation
1 września 2000[3]
Dreamcast
17 marca 2000[4]
Gatunek gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone (E)
Język angielski, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo 64, PC, PlayStation, Dreamcast, Game Boy Color, PlayStation 2, Nintendo DS, Nintendo 3DS, iOS

Rayman 2: The Great Escapekomputerowa gra platformowa stworzona i wydana przez firmę Ubisoft 8 listopada 1999 na konsolę Nintendo 64[1]. W późniejszym okresie wydano konwersje na następujące platformy: PC, PlayStation, Dreamcasta, Game Boy Color, PlayStation 2, Nintendo DS, Nintendo 3DS oraz urządzenia z systemem iOS. 22 grudnia 2000 roku wydano remake na PlayStation 2 o nazwie Rayman 2 Revolution[5].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Baśniowy świat Raymana po raz kolejny został zaatakowany, tym razem przez nieobliczalnych Robo-Piratów, których liderem jest podstępny Admirał Brzytwobrody. Zdołał uwięzić większość mieszkańców krainy - Teensienów, Ly, Globoxa, w tym samego Raymana - na Dowódczym Statku Więziennym. Raymanowi i Globoxowi jednak udaje się z niego uciec, lecz niestety, Globoxa po raz kolejny porywają najeźdźcy. Rayman postanawia pomóc przyjaciołom wyrwać się z niewoli i ocalić całą krainę. Żeby to zrobić musi odnaleźć 4 maski Polokusa i zbudzić go.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Pozytywne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rayman (postać).
 • Rayman – główny bohater gry, nieposiadający ani szyi, ani ramion. Po raz drugi postanawia ocalić swoją krainę.
 Osobny artykuł: Globox.
 • Globox - największy przyjaciel Raymana; to dzięki niemu bohater uciekł z Dowódczego Statku Więziennego.
 • Ly – przyjazna wróżka, której moce osłabły po ataku Robo-Piratów. Postanawia ona pomóc Raymanowi, obdarowując bohatera co jakiś czas coraz to nowymi mocami. W wersji na PS1 Ly stara się również przekonać telepatycznie Strażników Masek do pomocy Raymanowi.
 • Murfy – mały, latający stworek, pomagający Raymanowi w różnych rzeczach. Uznany został za "latającą encyklopedię". Jednakże w takiej roli występuje tylko w wersji na PC i PS2. Z kolei w wersji na PSX Murfych jest masa - są zamknięci w klatkach i nic nie robią.
 • Polokus – stwórca świata i wszystkich postaci. Niestety, jego sny tworzyły także złe rzeczy, dlatego zamknął je wszystkie w Jaskini Złych Snów, a on sam podzielił swoją moc w cztery magiczne maski i zapadł w wieczny sen.
 • Clark – wielki osiłek o potężnej masie. Pomimo swojej postury, jest bardzo łagodny, ale w starciu z Piratami jest bezwzględny. Raz wrogowie zdołali go porwać i sterować jego działaniem, przez co chciał zabić Raymana.
 • Dzieci Globoxa – wiele z nich zostało zamkniętych przez Piratów, na Statku i w kopalniach. To one informują Raymana o porwaniu Ly przez Robo-Piratów. Do tego w wersji na PC i PSX jedno z nich znajduje w kopalni czwartą maskę Polokusa. Jest ich 650.
 • Ssssam – stworzenie wodne, które Robo-Piraci zamknęli na Moczarach Przebudzenia. Pomaga Raymanowi przedostać się przez bagna. Nosi taką samą, czerwoną opaskę co główny bohater. W Rayman 3: Hoodlum Havoc wypchany Ssssam znajduje się w domu hrabiego Razoffa. Ssssam był wzorowany na potworze z Loch Ness.
 • Carmen – wielorybica, która pomaga Raymanowi przepłynąć przez zatokę, wypuszczając bańki powietrza. Jest duża i fioletowa. W wersji PS2 i PC pomaga tylko przedostać się na drugą stronę Zatoki Wielorybów, z kolei w wersji PSX pomaga dopłynąć do wrót Świątyni Wody i Lodu.
 • Uglette – żona Globoxa, która różni się od niego tym, że jest różowa. W płaczu mówi Raymanowi o swoich uwięzionych dzieciach i trzecim porwaniu Globoxa.

Negatywne[edytuj | edytuj kod]

 • Brzytwobrody – główny czarny charakter gry, lider Robo-Piratów. Jest bezwzględny, wciąż wysyła swoich podwładnych do zabicia Raymana i uwięzienia jego przyjaciół.
 Osobny artykuł: Robo-piraci.
 • Robo-piraci – główni przeciwnicy w grze. Jest ich kilka wersji, które różnią się szybkością, ilością życia, wyglądem i stylem strzelania np. Pomocnik 800, Pomocnik 1000, Robo-pirat Ninja, Robo-pirat Beczka, Robo-pirat Goryl.
 • Lokaj Brzytwobrodego – Robo-pirat, który wyglądem różni się od pozostałych Piratów. To on informuje Brzytwobrodego o poczynaniach głównego bohatera, i to on kontroluje Clarka próbując w ten sposób zabić Raymana.
 • Strażnicy Świątyń – jest ich czterech. Mają za zadanie pilnować masek Polokusa. Imiona ich poznajemy głównie w wersji PC i PS2, jednak sami odzywają się tylko w wersji PSX:

- Axel – strażnik Świątyni Wody i Lodu. Wielki, umięśniony i lodowy stwór, co tłumaczy jego jasno-niebieską karnację. Strzela dużymi soplami lodu. W wersji na PS2 ze stoickim spokojem przyjmuje Raymana, ale nie wierzy w jego historię, że potrzebuje tamten maski dla uratowania świata. Uważa, że jeśli ten jest bohaterem, a nie złodziejem, to musi go pokonać, by w ten sposób to udowodnić.
- Colossus, Umber – strażnik Świątyni Kamieni i Ognia. Jest wysoki, chudy, cały ze skał. Pierwsze jego imię poznajemy w wersji PSX, z kolei drugie używane jest w wersji PC i PS2. Pomaga bohaterowi przedostać się do maski bez żadnej walki. W wersji na PSX kontaktuje się z nim Ly i tłumaczy całą sprawę zyskując tym samym jego przychylność Raymanowi. Tłumaczy to brak walki z Umberem oraz fakt, że w wersji PSX ostrzega on Raymana przed ścigającym go Robo-piratem Ninja ścigającym go w tej wersji gry. Potrafi wyczuwać aurę innych istot.
- Foutch – strażnik Świątyni Skał i Lawy. Ma budowę taką samą, jak Axel. Różni się jedynie karnacją - jest żółto-jasno-pomarańczowy przez co przypomina ogień. Jest on bezwzględny i za wszelką cenę chce zabić Raymana. Jak to jest wytłumaczone w wersji na PSX - po zniszczeniu Serca Świata Foutch stał się niestabilny i oszalał. Nie chciał słuchać przekonań Ly. Rzuca się od razu na Raymana nie słuchając jego tłumaczeń i oskarża go o bycie zwykłym złodziejem. Atakuje on ogniem.
- Grolem 13 – strażnik czwartej maski w Żelazowych Górach, która swojej świątyni nie ma. Pojawia się tylko w wersji Rayman Revolution. Wygląda identycznie, jak Axel, lecz jego karnacja jest bardziej blada. Atakuje on piorunami. Nie ma stuprocentowej pewności, że jest on prawdziwym strażnikiem maski ze względu na parę różnic między nimi (m.in inny podpis pod nazwą strażnika).

 • Jano – strażnik Jaskini Złych Snów, w której ukrywa wielki skarb. Potrafi czytać w myślach, i wpuszcza do jaskini tylko tych, którzy znają jej nazwę. Ma wielkie dłonie, ale nie ma nóg, dzięki czemu porusza się skokami. To od niego Rayman wziął Eliksir Życia dla Clarka.
 • Kurczaki Zombie – Kurczaki, które wykluły się z jajek kur wystraszonych przez Robo-piratów.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Dubbing powstał do dwóch wersji gry – Raymana 2 na PlayStation i jego remake'u, Rayman Revolution na PlayStation 2. Osoby, które wzięły w nim udział:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Rayman 2: The Great Escape - Nintendo 64 (ang.). IGN. [dostęp 2015-05-12].
 2. Rayman 2: The Great Escape - PC. IGN. [dostęp 2015-05-13].
 3. Rayman 2: The Great Escape - PlayStation (ang.). IGN. [dostęp 2015-06-26].
 4. Rayman 2: The Great Escape - Dreamcast (ang.). IGN. [dostęp 2015-06-26].
 5. Rayman 2 Revolution PS2 (pol.). Gry-Online. [dostęp 2017-04-02].