Mieczysław Limanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Bolesław Wincenty Limanowski (ur. 6 stycznia 1876 we Lwowie, zm. 25 stycznia 1948 w Toruniu) – polski geolog, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, reżyser teatralny, kierownik literacki Reduty.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem działacza socjalistycznego Bolesława Limanowskiego. W 1897 zdał z odznaczeniem maturę w C. K. Wyższej Szkole Realnej we Lwowie. W latach 1897-1899 studiował inżynierię na Politechnice Lwowskiej (gdzie pod wpływem prof. Juliana Niedźwiedzkiego zainteresował się geologią), a następnie geologię w Lozannie, gdzie uzyskał doktorat. Po powrocie do kraju w 1908 współpracował z Komisją Fizjograficzną Akademii Umiejętności, Muzeum Dzieduszyckich we Lwowie i Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

W czerwcu 1915 wyjechał do Moskwy. W Moskwie pracował w Komisji Kulturalno-Oświatowej przy Domu Polskim. Razem z Juliuszem Osterwą nawiązał kontakt ze słynnym rosyjskim reżyserem i reformatorem teatralnym Konstantym Stanisławskim. W czasie pobytu w Moskwie utrzymywał bliski kontakt z Teatrem Polskim i moskiewską Polonią, był recenzentem teatralnym w polskich gazetach.

W grudniu 1918 wrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie. Założył i prowadził Polskie Studio Sztuki i Teatru oraz rozpoczął wykłady w Warszawskiej Szkole Dramatycznej. Jesienią 1919 razem z Juliuszem Osterwą założył i prowadził teatr Reduta (1919-1927).

W 1919 zaczął pracować w Państwowym Instytucie Geologicznym. Z ramienia Instytutu prowadził badania na Pomorzu, tworząc podwaliny stratygrafii utworów czwartorzędowych w Polsce. Pracował też nad zagadnieniami ogólnymi dotyczącymi tektonicznej budowy Polski.

W 1925 wraz z Redutą przeniósł się do Wilna. Od 1927 pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego – był tam profesorem geografii. Pełnił funkcję kierownika sekcji fizjograficznej Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej.

Po II wojnie światowej wykładał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Grób prof. Mieczysława Limanowskiego na Cmentarzu św. Jerzego w Toruniu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]