Przejdź do zawartości

Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Ilustracja
Kolegium Rungego – siedziba placówki
Państwo

 Polska

Adres

ul. Wojska Polskiego 52
Poznań

Data założenia

1989

Zakres zbiorów

pamiątki uniwersyteckie

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”
Ziemia52°25′39,6300″N 16°54′04,6620″E/52,427675 16,901295

Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – muzeum dokumentujące historię Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Placówka jest zlokalizowana w Kolegium Rungego przy ul. Wojska Polskiego[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zbiory zgromadził Wacław Sokołowski – dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu. Od końca lat 70. XX wieku zabiegał on o uruchomienie muzeum Akademii Rolniczej przy bibliotece – bezskutecznie. Po przejściu na emeryturę prowadził dalsze działania w celu uruchomienia ekspozycji. Oficjalną datą uruchomienia placówki był rok 1989, a dokładnie wystawa z okazji 70-lecia studiów rolnych i leśnych w Poznaniu (Collegium Cieszkowskich). Kolekcję przejęło Stowarzyszenie Absolwentów uczelni w połowie lat 90. XX wieku. Wspierali je profesorowie Stefan Alexandrowicz i Mieczysław Rutkowski. Duże zasługi dla ożywienia ekspozycji poniósł prezes Stowarzyszenia – mgr inż. Jan Baier[2]. Z funduszy Stowarzyszenia wykonano 39 gablot, wyposażono salę ekspozycyjną i podręczny magazyn. Od 1999 zapewniono środki na zatrudnienie kustosza[1].

Zbiory

[edytuj | edytuj kod]

W inwentarzu placówki znajduje się 590 jednostek tematycznych, które obejmują 4636 dokumentów. Są to m.in.: zdjęcia różnego rodzaju, portrety, obrazy, medale, dyplomy i odznaczenia, nekrologi i wspomnienia, dokumenty osobowe, opracowania dotyczące osób i wydarzeń. Do najcenniejszych obiektów należą: kopie listów Hipolita Cegielskiego do Augusta Cieszkowskiego w sprawie utworzenia Szkoły Rolniczej w Żabikowie, a także projekt ustawy określającej warunki działania tej szkoły, zdjęcia i dokumenty z lat 20. i 30. XX wieku, zielniki studenckie, operat utworzenia Nadleśnictwa Zielonka (1927) i modlitewnik prof. Józefa Rivolego[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Działalność Muzeum Akademii Rolniczej w latach 1999-2006, w: Wieści Akademickie, nr 5(104)/2006, wyd. AR Poznań, s.21-22, ISSN 1429-3064
  2. Muzeum UPP