Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Garbary 22

Data założenia

1971

Zakres zbiorów

pamiątki historyczne, etnografia, misje

Powierzchnia ekspozycji

160 m²

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum franciszkańskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum franciszkańskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum franciszkańskie”
Ziemia52°24′12,59″N 16°56′15,50″E/52,403497 16,937639

Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżumuzeum franciszkańskie, prowadzone przez Prowincję św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu (Kościół św. Franciszka Serafickiego).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Powstało w 1971 na bazie eksponatów zebranych przez ojca Teofila Zawieję i przekazanych na ręce ojca Salezego Tomczaka[1]. Zbiory zajmują dwie sale dawnej zakrystii o łącznej powierzchni 160 m²[2].

Sala pierwsza (im. Franciszka z Asyżu) prezentuje eksponaty dotyczące zakonu franciszkańskiego, w tym jego historii w Poznaniu. Znajdują się tu m.in. znaczki pocztowe, medale, starodruki, wydawnictwa tematyczne. Oprócz tego umieszczono tu gabloty ilustrujące przebieg pontyfikatu Jana Pawła II. Całość uzupełniają obrazy o tematyce franciszkańskiej i wytwory rzemiosła artystycznego, np. dwie pary potężnych lichtarzy z przełomu XVIII i XIX wieku[2].

W sali drugiej (na piętrze, im. Benedykta Afrykańczyka), zgromadzono zbiory misyjne – artystyczne i etnograficzne w liczbie około 400 sztuk (znaczki, publikacje, ubiory, dzwonki buddyjskie, wachlarze, czy przekłady Pisma Świętego na różne języki). Najliczniejsze i najcenniejsze eksponaty pochodzą z Boliwii i dawnego Zairu. Misjonarze przywozili je głównie w latach 70. i 80. XX wieku. Są to m.in. monety z VII wieku wydobyte przez belgijskich archeologów w Katandze, krzyże katangijskie, figurki z kości słoniowej, drewniane fetysze, laski przywódców wioskowych, maski rytualne, broń, wyroby malachitowe, banknoty, okazy fauny i flory, czy instrumenty muzyczne Indian andyjskich[1][2].

Kraje Dalekiego Wschodu są reprezentowane przez Chiny i Japonię – tradycyjne miejsca działalności misyjnej zakonu. Cenne jest w tym przypadku Pismo Święte w języku chińskim, przetłumaczone i wydane przez franciszkanów (współtwórcą był ojciec Gabriel Maria Allegra). Inne znaczące eksponaty to malowane lub haftowane na jedwabiu wizerunki świętych, czy Matka Boska w kimonie[1].

Muzeum organizuje wystawy czasowe[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Muzeum. Franciszkanie. Prowincja św. Franciszka z Asyżu Braci Mniejszych w Poznaniu, 2009-02-23. [dostęp 2017-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-18)]. (pol.).
  2. a b c d Janusz Jaskulski. Perełka u Bernardynów. „Głos Wielkopolski”. 16-17.01.1993. s. 9.