Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka
Ilustracja
Budynek szkoły geodezyjno-drogowej, w której mieści się muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Szamotulska 33

Data założenia

1966

Zakres zbiorów

instrumenty i przyrządy geodezyjne

Wielkość zbiorów

ponad 100 przyrządów

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka”
Ziemia52°24′27,7″N 16°52′54,7″E/52,407694 16,881861

Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka w Poznaniu – muzeum mieszczące się w budynku Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu przy ulicy Szamotulskiej 33. W muzeum zgromadzono 105 instrumentów i urządzenia pomiarowe potrzebne w pracach geodezyjnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum powstało w 1966 roku z inicjatywy: inż. Bolesława Indyka, mgr. inż. Stanisława Chmielewicza i mgr. inż. Jana Bausmera. W 2006 roku otrzymało imię inż. Bolesława Indyka w uznaniu zasług dla organizacji tej placówki. W 2017 po raz pierwszy uczestniczyło w programie Noc Muzeów.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Eksponaty muzeum.

W zbiorach muzeum znajdują się 32 niwelatory. Wśród nich przyrządy pochodzące z okresu międzywojennego takich firm jak: Hildebrand-Wichmann-Werke Freiberg Sachsen z Berlina, W. Wiedemann Königsberg z Królewca, Max Wolz z Bonn, Otto Fennel Söhne z Kassel, Gerlach z Warszawy i R. Reiss z Liebenwerdy. Do najstarszych eksponatów należą: niwelatory wyprodukowane w 1884, 1900–1910 przez firmę F. W. Breithaupt & Sohn z Kassel, teodolit firmy Jos & Jan Frič z Pragi z 1890–1900 roku. W swojej kolekcji muzeum posiada 22 teodolity, 3 stereoskopy, 8 busol, 5 goniometrów, 12 arytmometrów, 8 planimetrów, 5 węgielnic, 3 tachimetry, 5 kierownic geodezyjnych i 2 nanośniki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katalog Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych przy Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych im. Rudolfa Modrzewskiego w Poznaniu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]