Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego
Państwo

 Polska

Adres

ul. Mostowa 27
Poznań

Data założenia

2014

Zakres zbiorów

pamiątki biograficzne

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego”
Ziemia52°24′18,80″N 16°56′19,94″E/52,405222 16,938872

Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiegomuzeum biograficzne poświęcone politykowi Krzysztofowi Skubiszewskiemu, zlokalizowane w Poznaniu na Grobli, w siedzibie Instytutu Zachodniego, które zostało otwarte 12 grudnia 2014 roku.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Gromadzi zbiory biograficzne związane z postacią Krzysztofa Skubiszewskiego – dokumenty, przemówienia czy traktaty z odręcznymi notatkami. Wiernie odtworzono także pokój pracy profesora – są tu m.in. autentyczne meble (biurko, fotel i portrety rodziców). W uroczystości otwarcia placówki uczestniczył m.in. Władysław Bartoszewski (współinicjator utworzenia muzeum), który odczytał list od premier Ewy Kopacz. Wręczono podczas niej medal Europejskiej Nagrody Obywatelskiej Annie Wolff-Powęskiej, byłej dyrektorce Instytutu Zachodniego. Krzysztof Skubiszewski przedstawił w Poznaniu pierwszą koncepcję współpracy polsko-niemieckiej po upadku komunizmu w Polsce, co dało asumpt do ulokowania gabinetu w Instytucie Zachodnim. Drugą przyczyną była troska ówczesnego ministra o placówkę i podjęcie działań ratujących ją przed likwidacją. Skubiszewski pozostawił po sobie obfite archiwum osobiste i zawodowe, będące cennym materiałem źródłowym dla badaczy współczesnych stosunków polsko-niemieckich. Dokumenty te przekazał Instytutowi brat profesora – Piotr. Wcześniej, tego samego dnia, nadano imię Skubiszewskiego rondu u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Smoluchowskiego na Junikowie[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznan.pl
  2. Karolina Koziołek, Profesor ma swoje rondo i gabinet, w: Głos Wielkopolski, 13-14.12.2014, s.4