Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu
Oddział Biblioteki Raczyńskich
Ilustracja
Siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Wroniecka 14
61-763 Poznań

Data założenia

1979

Zakres zbiorów

pamiątki biograficzne

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu”
Ziemia52°24′37,850″N 16°56′03,696″E/52,410514 16,934360
Strona internetowa

Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniumuzeum biograficzne poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Wronieckiej 14. Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych rzemieślnika, wytwórcy sztucznych kwiatów, Mariana Walczaka (1926–1987), który był miłośnikiem artysty i kolekcjonerem pamiątek z nim związanych. Swoje, gromadzone przez 30 lat, zbiory przekazał miastu w dniu 3 maja 1979 (w 150-lecie Biblioteki Raczyńskich). W umowie notarialnej zaznaczył jednak, że kolekcja pozostać musi w Poznaniu i nie może zostać podzielona. Placówkę otwarto w 1986, w specjalnie odnowionej kamienicy. Kolekcja jest na bieżąco uzupełniana.

Zbiory stanowią: prawie 3000 woluminów XIX- i XX-wiecznych edycji utworów Kraszewskiego i oryginalne fotografie obrazujące życie pisarza, a także dzieła sztuki – rzeźby, medale, grafiki oraz artykuły prasowe. Ważnym elementem prezentacji kolekcji jest tzw. Gabinet Kraszewskiego – dary, które artysta otrzymał od rodaków na 50-lecie twórczości (np. haftowany fotel, na obiciach którego wyszyto herby dwunastu miast historycznej Wielkopolski).

Muzeum prowadzi działalność wykładową.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]