Chłopiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chłopiec (2007)
Henry Scott Tuke, Kąpiący się, 1889

Chłopiec (także: chłopak; dawniej chłopię, otrok) – młody człowiek płci męskiej. Wiek, w którym chłopiec staje się mężczyzną, jest różny w różnych społeczeństwach. Zwykle przejście z okresu dojrzewania do dojrzałości następuje w wieku kilkunastu lat.

W mowie potocznej słowo „chłopak” (zwykle w wyrażeniu: mój/czyjś chłopak) jest często używane w znaczeniu młodego nieżonatego mężczyzny związanego z kimś uczuciowo, z kim stanowi parę[1]. W znaczeniu historycznym był to młody pracownik wykonujący zwykle prace pomocnicze (np. chłopak na posyłki)[2].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Rzeczowniki „chłopiec”, „chłopię”, „chłopak” są pokrewne z wyrazami chłop i pacholę. Każde z tych słów zachowuje się nieco inaczej pod względem gramatycznym: forma „chłopiec” jest regularna, „chłopię” należy do rodzaju nijakiego i przez to łączy się z liczebnikami zbiorowymi, wreszcie pochodzący z dialektu mazowieckiego „chłopak” odmienia się w liczbie mnogiej dwojako: męsko- i niemęskoosobowo[3].

Sztuka[edytuj | edytuj kod]

Chłopcy są bohaterami wielu utworów literackich, spośród których znane na całym świecie są m.in.:

Sport[edytuj | edytuj kod]

W wielu dyscyplinach sportowych istnieją osobne rozgrywki dla chłopców. Przykładowo, w tenisie każdy turniej wielkoszlemowy zawiera gry pojedyncze i podwójne chłopców (definiowanych jako osoby płci męskiej w wieku rocznikowym najwyżej 18 lat).

Męskie konkurencje na olimpijskim festiwalu młodzieży Europy są określane jako konkurencje chłopców[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chłopiec. [w:] Słownik języka polskiego [on-line]. PWN. [dostęp 2009-03-06].
  2. Chłopiec. [w:] Słownik języka polskiego [on-line]. PWN. [dostęp 2009-04-08].
  3. Kłopoty ze słowem chłopak – Polszczyzna od ręki Pana Literki [online], Obcy język polski, 29 grudnia 2014 [dostęp 2019-02-12] (pol.).
  4. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2019-02-12].
  5. 15- i 16-latkowie w Festiwalu EYOF. pzla.pl, 6 lutego 2013. [dostęp 2019-02-14].