Nebiwolol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nebiwolol
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C22H25F2NO4
Masa molowa 405,44 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 99200-09-6
PubChem 71301[1]
Klasyfikacja medyczna
ATC C07AB12 C07BB12 C07FB12 C09DX05
Stosowanie w ciąży kategoria C

Nebiwolol (łac. nebivololum) – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek beta-adrenolityczny III generacji o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne, charakteryzujący się wysoką kardioselektywnością (powinowactwo do receptora β2 jest 321-krotnie mniejsze niż do receptora β1[2]). Nebiwolol jest racemiczną mieszaniną dwóch enancjomerów: D-nebiwololu i L-nebiwololu. D-nebiwolol jest formą aktywną (stukrotnie większe powinowactwo do receptora β1 niż L-nebiwolol).

Cechą odróżniającą nebiwolol od pozostałych leków beta-adrenolitycznych jest jego zdolność do rozkurczu naczyń krwionośnych, zarówno tętnic, jak i żył, co uzależnione jest od wpływu na syntezę tlenku azotu.

Lek jest podawany drogą doustną, a metabolizowany przez układ CYP 2D6 poprzez aromatyczną hydroksylację. Wydalanie z organizmu odbywa się z moczem i kałem.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazania do stosowania nebiwololu[6]:

 • blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia
 • bradykardia
 • wstrząs kardiogenny
 • jawne objawy zaburzeń krążenia obwodowego
 • ciąża (kategoria C)
 • łuszczyca
 • należy zachować ostrożność w cukrzycy
 • nie badano działań leku u dzieci

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Generalnie można zauważyć, że w literaturze przypisuje się nebiwololowi działania niepożądane, charakterystyczne dla wszystkich beta-adrenolityków. Jednakże badania wykonywane bezpośrednio z użyciem nebiwololu, nie potwierdzają jego niekorzystnych badań w cukrzycy, zaburzeniach erekcji, depresji[7], co wiązane jest z działaniem zależnym od uwalniania tlenku azotu. Obecnie nebiwolol jest lekiem, z którym wiąże się największe nadzieje, spośród wszystkich beta-adrenolityków, na skuteczną terapię, która jednocześnie będzie pozbawiona większości działań niepożądanych charakterystycznych dla całej grupy leków β-adrenolitycznych.

Nebiwolol jest dostępny na rynku pod nazwami Nebilet, Ebivol, Nebispes, Nedal, Nebinad, Nebilenin, Nebivolek i Nebicard[8]. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nebiwolol (CID: 71301) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
 2. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Thomas Münzel, Tommaso Gori, Nebivolol: The Somewhat-Different β-Adrenergic Receptor Blocker, „Journal of the American College of Cardiology”, 54 (16), 2009, s. 1491–1499, DOI10.1016/j.jacc.2009.05.066, PMID19815121.
 3. Nebiwolol – czwarty beta-adrenolityk do stosowania w niewydolności serca?. W: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne [on-line]. [dostęp 2014-06-25].
 4. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać M.D. Flather, M.C. Shibata, A.J. Coats, D.J. Van Veldhuisen i inni. Randomized trial to determine the effect of nebivolol on mortality and cardiovascular hospital admission in elderly patients with heart failure (SENIORS). . 26 (3), s. 215–225, 2005. DOI: 10.1093/eurheartj/ehi115. PMID: 15642700. 
 5. Michael Doumas Beneficial effects of switching from β-blockers to nebivolol on the erectile function of hypertensive patients.
 6. Nadciśnienie – Podstawowe leki: nebivolol. W: Serwis Edukacyjny PTNT [on-line]. [dostęp 2014-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-10)].
 7. Nebivolol Lowers Blood Pressure In Mild-To-Moderate Hypertensive Patients AS Demonstrated In A Study Published In The Journal Of Clinical Hypertension. Medicinenewstoday.com.
 8. Index Leków Medycyna Praktyczna.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.