Nebiwolol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nebiwolol
Nebiwolol
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C22H25F2NO4
Masa molowa 405,44 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 99200-09-6
PubChem 71301[1]
Klasyfikacja
ATC C07AB12
Stosowanie w ciąży kategoria C

Nebiwolol (ATC C07AB12) – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek beta-adrenolityczny III generacji o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne, charakteryzujący się wysoką kardioselektywnością (powinowactwo do receptora β2 jest 50-krotnie mniejsze niż do receptora β1). Nebiwolol jest racemiczną mieszaniną dwóch enancjomerów - d-nebiwololu i l-nebiwololu, z których d-nebiwolol jest formą aktywną (stukrotnie większe powinowactwo do receptora β1 , niż l-nebiwolol). Cechą odróżniającą nebiwolol od pozostałych leków beta-adrenolitycznych jest jego zdolność do rozkurczu naczyń krwionośnych, zarówno tętnic jak i żył, co uzależnione jest od wpływu na syntezę tlenku azotu.

Lek jest podawany drogą doustną, metabolizowany jest przez układ CYP 2D6 poprzez aromatyczną hydroksylację. Wydalanie z organizmu odbywa się z moczem i kałem.

Wskazania[edytuj]

Działania niepożądane[edytuj]

Przeciwwskazania[edytuj]

Przeciwwskazania do stosowania nebiwololu[5]:

Uwagi[edytuj]

Generalnie można zauważyć, że w literaturze przypisuje się nebiwololowi działania niepożądane, charakterystyczne dla wszystkich beta-adrenolityków. Jednakże badania wykonywane bezpośrednio z użyciem nebiwololu, nie potwierdzają jego niekorzystnych badań w cukrzycy, zaburzeniach erekcji, depresji[6], co wiązane jest z działaniem zależnym od uwalniania tlenku azotu. Obecnie nebiwolol jest lekiem, z którym wiąże się największe nadzieje, spośród wszystkich beta-adrenolityków, na skuteczną terapię, która jednocześnie będzie pozbawiona większości działań niepożądanych charakterystycznych dla całej grupy leków β-adrenolitycznych.

Nebiwolol jest dostępny na rynku pod nazwami Nebilet, Ebivol, Nebispes, Nedal, Nebinad, Nebilenin, Nebivolek oraz Nebicard[7]. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.