Odznaki górskie w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zestawienie odznak związanych z turystyką górską dostępnych w Polsce, w podziale na odznaki ogólne, odznaki związane ze szlakami długodystansowymi, korony ogólnopolskie, korony makroregionalne oraz odznaki regionalne.

Spis treści

Odznaki ogólne[edytuj | edytuj kod]

Odznaki natury ogólnej, niepowiązane z żadnym pasmem górskim, łańcuchem ani regionem.

Górska Odznaka Turystyczna PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wielostopniowa, obliczona na zdobywanie w okresie wielu lat. We wszystkich stopniach oprócz dużych opiera się na ewidencjonowaniu pokonywania odległości oraz podejść w górach. Odznaki w stopniach dużych wymagają odbycia wycieczek w różnych pasmach górskich z uwzględnieniem wskazanych punktów startu i mety, jak również punktów pośrednich[1]. Obszar: góry w Polsce i nieodległe pasma górskie w krajach ościennych. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: po rozpoczęciu 5. roku życia. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w opisie Górskiej Odznaki Turystycznej oraz w regulaminie odznaki.

"W góry"[edytuj | edytuj kod]

W ramach GOT PTTK przewidziano również trzy stopnie specjalnej odznaki "W góry" przeznaczonej dla dzieci. Odznakę można zdobywać po rozpoczęciu 5. i do zakończenia 7. roku życia[1].

Górska Odznaka Turystyczna PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wielostopniowa, obliczona na zdobywanie w okresie wielu lat. Wszystkie stopnie odznaki wymagają ewidencjonowania tak zwanych "dni wycieczkowych". Na jeden "dzień wycieczkowy" składa się 6 godzin wędrówki w Sudetach, Karpatach lub Górach Świętokrzyskich liczonych według czasu przewodnikowego. Poszczególne stopnie odznaki wymagają odbywania wycieczek częściowo w różnych obszarach górskich. Obszar: góry w Polsce i nieodległe pasma górskie w krajach ościennych. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[2]. Więcej w regulaminie odznaki.

"Ku Wierchom"[edytuj | edytuj kod]

Odmianą dziecięcą odznaki GOT PTT jest odznaka "Ku Wierchom", przeznaczona dla dzieci do 14 lat[2]. Więcej w regulaminie odznaki.

Każdemu jego Everest - 8848[edytuj | edytuj kod]

Czterostopniowa odznaka przyznawana za sumę dokonanych podejść przekraczającą ustalone wielokrotności 8848 m, która to liczba stanowi wysokość nad poziomem morza najwyższego szczytu na Ziemi. Obszar: góry w Polsce i za granicą. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[3]. Wydawca: PTTK oddział Wadowice. Więcej w regulaminie odznaki.

Górska Odznaka Narciarska[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wielostopniowa, obliczona na zdobywanie w okresie wielu lat. We wszystkich stopniach odznaki punktowane są: czas wędrówki na nartach, suma podejść i pokonana odległość. Dodatkowo odznaki w stopniach dużych wymagają zrealizowania odpowiedniej liczby kilkudniowych wycieczek lub rajdów[4]. Obszar: nie określono. Dopuszczalny sposób poruszania się: na nartach. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Zimowa Odznaka Górska[edytuj | edytuj kod]

Trzystopniowa odznaka przeznaczona dla turystów górskich poruszających się na rakietach śnieżnych. We wszystkich stopniach odznaki punktowane są: pokonana odległość oraz suma podejść. Obszar: góry Polski oraz przygraniczne pasmach górskie Karpat i Sudetów w krajach ościennych. Dopuszczalny sposób poruszania się: na nartach. Ograniczenia wiekowe: nie określono[5]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w opisie Zimowa Odznaka Górska oraz w regulaminie odznaki.

Górska Odznaka Abstynencka[edytuj | edytuj kod]

Wielostopniowa odznaka, której warunkiem zdobycia jest odbycie ustalonej liczby wycieczek górskich bez picia alkoholu. We wszystkich stopniach odznaki liczy się dni wycieczek. Obszar: dowolne góry świata. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[6]. Wydawca: PTTK oddział Wędrowiec w Zabrzu. Więcej w opisie Górska Odznaka Abstynencka oraz w regulaminie odznaki.

Odznaki szlaków górskich[edytuj | edytuj kod]

Honorujące przejście fragmentów lub całości turystycznych szlaków długodystansowych.

Główny Szlak Sudecki PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Głównego Szlaku Sudeckiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 440 km[7]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[8]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Sudecki PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Sudeckiego w odcinkach (stopnie brązowy, srebrny i złoty) i maksymalnie w czasie 18 dni (stopień diamentowy). Długość szlaku ok. 440 km[7]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[9]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Odcinek Sudecki Szlaku EB-E3[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana jest za przejście sudeckiego odcinka Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E3. Istnieją dwa warianty krajowe odznaki: polski (z otokiem niebieskim) i czeski (z otokiem czerwonym) - za przejście części szlaku odpowiednio w Polsce lub Czechach. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo, na rakietach lub na nartach. Ograniczenia wiekowe: nie określono[10]. Wydawca: PTTK oddział Wrocław. Więcej w regulaminie odznaki.

Szlak Grybów - Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa przyznawana za przejście w całości szlaku Grybów - Rzeszów przez obszary Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego oraz Pogórza Dynowskiego. Szlak ten zwany jest też Niebieskim Szlakiem Karpackim[11] i stanowi karpacki fragment Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3[12]. Długość szlaku ok. 426 km. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[13]. Wydawca: Oddział PTT w Tarnowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Beskidzki PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Głównego Szlaku Beskidzkiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 500 km[14]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[15]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Beskidzki PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Beskidzkiego w odcinkach (stopnie brązowy, srebrny i złoty) i maksymalnie w czasie 21 dni (stopień diamentowy). Długość szlaku ok. 500 km[14]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[16]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Mały Szlak Beskidzki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Małego Szlaku Beskidzkiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 137 km[17]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[18]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Małopolski Szlak Papieski[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za przejście Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II, trasą główną z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza (stopień biało-żółty) lub jego ustalonymi wariantami (stopnie brązowy, srebrny i złoty). Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo, na nartach, na rakietach śnieżnych. Ograniczenia wiekowe: nie określono[19]. Wydawca: PTTK oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II w Krakowie. Więcej w opisie oraz regulaminie odznaki.

Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy"[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego w odcinkach lub całości (stopnie srebrny i złoty) i w czasie 16 dni ciągłej wędrówki (stopień diamentowy). Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[20]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Więcej w regulaminie odznaki.

Szlak Tarnów – Wielki Rogacz[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa przyznawana za przejście w całości szlaku Tarnów - Wielki Rogacz przez obszary Pogórza Ciężkowickiego, Pogórza Rożnowskiego oraz Beskidów. Długość szlaku ok. 191 km. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[21]. Wydawca: Oddział PTT w Tarnowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Świętokrzyski PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 105 km[22]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Świętokrzyski PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Długość szlaku ok. 105 km[22]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Korony ogólnopolskie[edytuj | edytuj kod]

Odznaki, których celem jest uhonorowanie zdobycia określonych szczytów rozmieszczonych na całym obszarze górskim Polski.

Diadem Polskich Gór[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 80 najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce w randze mezoregionów oraz wybranych mikroregio­nów[23]. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: PTTK oddział Wrocław. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Gór Polski[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: siłą własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: powyżej 7 roku życia[24]. Wydawca: Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Więcej w opisie Korony Gór Polski oraz w regulaminie klubu.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 50 szczytów w Sudetach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich wybranych metodą określenia ich wybitności. Odznaka czterostopniowa, stopnie uzyskuje się poprzez zdobycie kolejnej ustalonej regulaminem liczby szczytów. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni[25]. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie korony.

Duża Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu wszystkich 50 szczytów z listy oraz - dodatkowo - zdobyciu Korony Najwybitniejszych Szczytów Sudetów Polskich i Korony Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich, co łącznie daje 80 szczytów, otrzymuje się Dużą Koronę Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[26].

Dziecięca i Młodzieżowa Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczone dla dzieci i młodzieży - należy zdobyć odpowiednio 10 lub 20 szczytów z listy 80 najwybitniejszych szczytów polskich gór[26].

Korony makroregionalne[edytuj | edytuj kod]

Odznaki będące potwierdzeniem zdobycia szczytów górskich na obszarze Sudetów oraz Karpat, w Polsce i poza jej granicami.

Korona Sudetów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za wejście na 22 szczytów w Sudetach polskich, czeskich i niemieckich, będących najwyższymi wzniesieniami sudeckich pasm górskich. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: PTTK Oddział Wrocław. Więcej w opisie Korona Sudetów oraz regulaminie odznaki.

Sudecki Włóczykij[edytuj | edytuj kod]

Rozszerzenie odznaki Korona Sudetów. Aby otrzymać odznakę Sudecki Włóczykij należy zdobyć Koronę Sudetów oraz wejść na 100 szczytów dodatkowych wskazanych w regulaminie odznaki, leżących na terytorium Polski, Niemiec i Czech. Odznaka trzystopniowa, poszczególne stopnie zależą od liczby zdobytych szczytów z listy. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: PTTK Oddział Wrocław. Więcej w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Sudetów Polskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 31 szczytów i wzniesień w polskich Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim oraz na Pogórzu Zachodniosudeckim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 8 roku życia. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej” w Wałbrzychu. Więcej w opisie Korona Sudetów Polskich oraz regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Sudetów Czeskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 23 szczytów i wzniesień w czeskich Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim oraz na Pogórzu Zachodniosudeckim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 8 roku życia. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej” w Wałbrzychu. Więcej w opisie Korona Sudetów Czeskich i w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Sudetów Niemieckich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 6 szczytów i wzniesień w niemieckich Sudetach i na Pogórzu Zachodniosudeckim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej” w Wałbrzychu. Więcej w opisie Korona Sudetów Niemieckich i w regulaminie odznaki.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Sudetów Polskich[edytuj | edytuj kod]

Czterostopniowa odznaka przyznawana za wejście na szczyty z listy 30 najwybitniejszych szczytów Sudetów polskich. Kolejne stopnie odznaki wymagają zaliczenia innej podanej liczby szczytów. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie korony.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich[edytuj | edytuj kod]

Czterostopniowa odznaka przyznawana za wejście na szczyty z listy 50 najwybitniejszych szczytów Karpat polskich. Kolejne stopnie odznaki wymagają zaliczenia innej podanej liczby szczytów. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie korony.

Mała Korona Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka powiązana z obszarem Beskidów Śląskiego, Małego i Żywieckiego. Aby ją zdobyć należy w okresie 3 lat wejść na 15 szczytów wskazanych w regulaminie odznaki. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 10 roku życia[27]. Wydawca: PTTK Oddział Bielsko-Biała. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Polskich Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wymagająca zdobycia 10 szczytów w polskich Beskidach, z których każdy położony jest w innym paśmie górskim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo lub rowerem. Ograniczenia wiekowe: nie określono[28]. Wydawca: PTTK Oddział Bochnia. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wymagająca zdobycia 27 najwyższych szczytów pasm w Beskidach na terenie Czech (1 szczyt), Słowacji (6 szczytów), Polski (8 szczytów) i Ukrainy (12 szczytów) według listy w regulaminie odznaki[29]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Wielka Korona Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznakę uzyskuje się poprzez zdobycie czterech odznak podrzędnych: Korona Beskidów Polskich (9 szczytów), Korona Beskidów Czeskich (6 szczytów), Korona Beskidów Słowackich (9 szczytów) oraz Korona Beskidów Ukraińskich (11 szczytów)[30]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Tysięczniki Trzech Narodów[edytuj | edytuj kod]

Odznakę uzyskuje się poprzez zdobycie 90 szczytów w pasmach górskich leżących w Polsce, Czechach i na Słowacji, których wysokość nad poziomem morza przekracza 1000 m lecz jest mniejsza niż 2000 m. Odznaka jest trzystopniowa, kolejne stopnie zdobywa się po zdobyciu określonej liczby szczytów w określonych państwach i pasmach górskich. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: dzieci do 15 lat muszą odbywać wycieczki pod opieką doświadczonych pełnoletnich turystów górskich. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Odznaki regionalne[edytuj | edytuj kod]

Dotyczą pojedynczych pasm górskich lub regionów górskich. Ujęto tutaj zarówno korony górskie, jak i odznaki krajoznawcze.

Tatry[edytuj | edytuj kod]

Turystyczna Korona Tatr[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jest trzystopniowa, bazuje na liście 60 głównych szczytów i wybitnych przełęczy w Tatrach polskich i słowackich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów i przełęczy wymaganej dla danego stopnia, w tym wszystkie 60 na stopień najwyższy (złoty). Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[31]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Tatrzańskie Dwutysięczniki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa, bazuje na liście 55 polskich i słowackich szczytów tatrzańskich mających ponad 2000 m n.p.m. wysokości, na które prowadzi szlak turystyczny, oraz przełęczy będących najwyższym punktem na szlaku. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów i przełęczy wymaganej dla danego stopnia, w tym wszystkie 55 na stopień najwyższy (złoty)[32]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Polskich Tatr[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Opiera się na liście 35 szczytów w polskich Tatrach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia, przy czym do uzyskania najwyższego stopnia odznaki (złoty) trzeba zdobyć tylko 30 szczytów z listy, a 5 szczytów może pozostać niezdobytych. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[33]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w regulaminie odznaki.

Szlaki Tatr Polskich[edytuj | edytuj kod]

Trzystopniowa odznaka bazująca na liście 190 odcinków szlaków, podanych w książeczce odznaki. Przejście pierwszych 50 odcinków pozwala na otrzymanie odznaki I-go stopnia. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po przejściu kolejnych odcinków szlaków z listy. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo (wędrowanie)[34]. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 14-tego roku życia. Wydawca: Oddział Tatrzański PTTK w Zakopanem. Więcej w regulaminie odznaki.

Tatrzańskie Stawy[edytuj | edytuj kod]

Dwustopniowa odznaka przyznawana za dotarcie do 21 (niższy, II stopień odznaki) oraz kolejnych 42 (wyższy, I stopień odznaki) stawów położonych w obrębie Tatr, do których można dojść znakowanymi szlakami turystycznymi. Regulamin odznaki zawiera listę 71 stawów[35]. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Schroniska Tatrzańskie[edytuj | edytuj kod]

Jednostopniowa odznaka, przyznawana za odwiedzenie 28 tatrzańskich schronisk górskich. W regulaminie odznaki wymieniono schroniska po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Beskidy[edytuj | edytuj kod]

Korona Beskidu Śląskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 30 szczytów w Beskidzie Śląskim. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[36]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Małego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 20 szczytów w Beskidzie Małym. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[37]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Żywieckiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 20 szczytów Beskidu Żywieckiego. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[38]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Makowskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Beskidzie Makowskim. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[39]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Wyspowego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 20 szczytów Beskidu Wyspowego. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[40]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gorców[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Do zdobycia jest 15 szczytów w Gorcach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[41]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Pienin[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w polskich Pieninach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[42]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Sądeckiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 35 szczytów w Beskidzie Sądeckim. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[43]. Wydawca: Oddział PTTK „Beskid” w Nowym Sączu. Więcej w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Beskidu Sądeckiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 20 szczytów Beskidu Sądeckiego. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[44]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Niskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 18 szczytów w Beskidzie Niskim. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: od 7 roku życia[45]. Wydawca: Oddział PTTK w Jaśle. Więcej w regulaminie odznaki

Zdobywca Korony Beskidu Niskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 20 szczytów w Beskidzie Niskim. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[46]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Sanocko-Turczańskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich po polskiej stronie granicy. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[47]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Bieszczad[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 30 szczytów w polskich Bieszczadach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[48]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Bieszczadów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 15 szczytów w polskiej części Bieszczadów. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: od 7 roku życia[49]. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku. Więcej w regulaminie odznaki

Odznaka Czterech Pogórzy Karpackich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czteroczęściowa. Każda z części odznaki odpowiada jednemu z Pogórzy: Przemyskiemu, Ciężkowickiemu, Rożnowskiemu, Dynowsko-Strzyżowskiemu. Poszczególne części odznaki otrzymuje się za przejście odcinków szlaków podanych w regulaminie odznaki. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: brak[50]. Wydawca: PTTK w Jaśle. Więcej w regulaminie odznaki.

Sudety[edytuj | edytuj kod]

Korona Gór Izerskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 15 szczytów w polskiej części Gór Izerskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[51]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Kaczawskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Kaczawskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[52]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Karkonoszy[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 20 szczytów w polskiej części Karkonoszy. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[53]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Rudaw Janowickich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Rudaw Janowickich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[54]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Kamiennych[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Opiera się na liście 20 szczytów w Górach Kamiennych. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[55]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Wałbrzyskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Wałbrzyskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[56]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Sowich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 15 szczytów w paśmie Gór Sowich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[57]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Znam Góry Sowie[edytuj | edytuj kod]

Dwustopniowa odznaka skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. Opiera się na liście 30 szczytów i atrakcji turystycznych z obszaru Gór Sowich. Do zdobycia odznaki w stopniu małym potrzeba odwiedzić 10 szczytów bądź atrakcji z listy, natomiast na stopień złoty konieczne jest odwiedzenie pozostałych. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 5 roku życia[58]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Bardzkich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Bardzkich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[59]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Stołowych[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Górach Stołowych. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[60]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Orlickich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa. Obejmuje 5 szczytów w polskiej części Gór Orlickich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[61]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Bystrzyckich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Górach Bystrzyckich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[62]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Ziemi Kłodzkiej[edytuj | edytuj kod]

Jednostopniowa odznaka, której celem jest zachęcenie do poznawania Ziemi Kłodzkiej. Odznakę zdobywa się poprzez wejście na 12 szczytów w pasmach górskich znajdujących się w obszarze Ziemi Kłodzkiej - wykaz szczytów znajduje się w regulaminie. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: brak[63]. Wydawca: Oddział PTTK w Międzygórzu. Więcej w opisie Korony Ziemi Kłodzkiej (odznaka) oraz w regulaminie odznaki.

Korona Masywu Śnieżnika[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Opiera się na liście 10 szczytów w Masywie Śnieżnika. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[64]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Bialskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa. Obejmuje 5 szczytów w Górach Bialskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[65]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Złotych[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Górach Złotych. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[66]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Opawskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Opiera się na liście 10 szczytów w Górach Opawskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[67]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Masywu Ślęży[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa. Obejmuje 5 szczytów w Masywie Ślęży. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[68]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Znam Ślężę[edytuj | edytuj kod]

Trzystopniowa odznaka krajoznawcza rejonu Ślęży. Kolejne stopnie odznaki zdobywa się dzięki przejściu wskazanych w regulaminie tras. Dopuszczalny sposób poruszania się: wycieczki piesze, kolarskie, motorowe i inne. Ograniczenia wiekowe: brak[69]. Wydawca: Oddział PTTK Wrocław Fabryczna. Więcej w regulaminie odznaki.

Góry Świętokrzyskie[edytuj | edytuj kod]

Korona Gór Świętokrzyskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 28 szczytów na obszarze Gór Świętokrzyskich. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[70]. Wydawca: PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Świętokrzyska[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 15 szczytów na obszarze Gór Świętokrzyskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[71]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Inne odznaki[edytuj | edytuj kod]

Krzyż na górskim szlaku[edytuj | edytuj kod]

Dwustopniowa odznaka turystyczna, przyznawana za zdobycie 17 (I stopień) i 47 (II stopień) szczytów, na których znajduje się krzyż drewniany lub metalowy. Lista szczytów znajduje się w załączniku do regulaminu odznaki. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: od 4 lat[72]. Wydawca: Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej. Więcej w regulaminie odznaki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK, Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej, ktg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17].
 2. a b PTT Nowy Sącz, Górska Odznaka Turystyczna, www.pttns.pl [dostęp 2018-04-17].
 3. PTTK Wadowice - Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział "Ziemia Wadowicka", www.wadowice.pttk.pl [dostęp 2018-04-17].
 4. PTTK, Regulamin Narciarskich Odznak Turystycznych, 17 kwietnia 2018.
 5. PTTK, Górska Odznaka Zimowa - regulamin.
 6. PTTK Zabrze, Górska Odznaka Abstynencka - regulamin [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 7. a b Główny Szlak Sudecki, Wikipedia, wolna encyklopedia, 19 lutego 2018 [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 8. Oddział PTT w Bielsku-Białej, Główny Szlak Sudecki, www.bielsko.ptt.org.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 9. Główny Szlak Sudecki - PTTK COTG, www.cotg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 10. Komisja Turystyki Górskiej, Odcinek Sudecki Szlaku EB-E3 - regulamin, www.ktg.wroclaw.pl [dostęp 2018-04-17].
 11. Niebieskie Wyzwanie: 450 km w 150 godzin. Niebieski szlak na szybkości – Napieraj.pl, napieraj.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 12. Niebieski szlak karpacki, www.mojebieszczady.com [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 13. PTT Tarnów, Regulamin Odznaki PTT „Szlak Grybów - Rzeszów”, www.ptt.tarnow.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 14. a b Główny Szlak Beskidzki, Wikipedia, wolna encyklopedia, 12 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 15. PTT Nowy Sącz, Główny Szlak Beskidzki - regulamin, www.pttns.pl [dostęp 2018-04-17].
 16. Główny Szlak Beskidzki - PTTK COTG, www.cotg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 17. Mały Szlak Beskidzki, Wikipedia, wolna encyklopedia, 16 stycznia 2018 [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 18. PTT Nowy Sącz, Mały Szlak Beskidzki - regulamin, www.pttns.pl [dostęp 2018-04-17].
 19. Szczotka Grzegorz, Małopolski Szlak Papieski, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 20. Beskidzkie Wyspy - PTTK COTG, www.cotg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 21. PTT Tarnów, Regulamin Odznaki PTT „Szlak Tarnów – Wielki Rogacz”, www.ptt.tarnow.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 22. a b Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, Wikipedia, wolna encyklopedia, 14 listopada 2017 [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 23. Komisja Turystyki Górskiej, www.ktg.wroclaw.pl [dostęp 2018-04-17].
 24. Regulamin Klubu - Korona Gór Polski, „Korona Gór Polski” [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 25. Koronygor.pl, Regulamin KZKG RP, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 26. a b Koronygor.pl, KNSGP, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 27. http://bielsko.pttk.pl/mala-korona-beskidow/, bielsko.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 28. PTTK Oddział w Bochni, „PTTK Oddział w Bochni” [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 29. Szczotka Grzegorz, Korona Beskidów, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 30. Oddział PTT w Bielsku-Białej, Wielka Korona Beskidów, www.bielsko.ptt.org.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 31. Oddział PTT w Bielsku-Białej, Turystyczna Korona Tatr, www.bielsko.ptt.org.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 32. Szczotka Grzegorz, Regulamin Odznaki „TATRZAŃSKIE DWUTYSIĘCZNIKI”, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 33. Zdobywca Korony Polskich Tatr, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 34. Szlaki Tatr Polskich, Oddział Tatrzański PTTK, 7 lipca 2016 [dostęp 2019-02-14] (pol.).
 35. Tatrzańskie Stawy, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2019-02-14].
 36. Korona Beskidu Śląskiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 37. Korona Beskidu Małego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 38. Korona Beskidu Żywieckiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 39. Korona Beskidu Makowskiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 40. Korona Beskidu Wyspowego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 41. Korona Gorców, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 42. Korona Pienin, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 43. PTTK Oddział "Beskid" w Nowym Sączu, Regulamin odznaki Korona Beskidu Sądeckiego, beskid.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 44. Zdobywca Korony Beskidu Sądeckiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 45. Korona Beskidu Niskiego - PTTK Oddział Jasło, „PTTK Oddział Jasło” [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 46. Zdobywca Korony Beskidu Niskiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 47. Korona Gór Sanocko-Turczańskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 48. Korona Bieszczad, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 49. PTTK Oddział "Ziemia Sanocka", Odznaka "Korona Bieszczadów", www.pttk.avx.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 50. Odznaka Czterech Pogórzy Karpackich, PTTK Oddział Jasło [dostęp 2019-01-21] (pol.).
 51. Korona Gór Izerskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 52. Korona Gór Kaczawskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 53. Korona Karkonoszy, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 54. Korona Rudaw Janowickich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 55. Korona Gór Kamiennych, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 56. Korona Gór Wałbrzyskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 57. Korona Gór Sowich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 58. Góry Sowie - Oficjalny Portal - Odznaka Turystyczna "Znam Góry Sowie" [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 59. Korona Gór Bardzkich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 60. Korona Gór Stołowych, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 61. Korona Gór Orlickich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 62. Korona Gór Bystrzyckich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 63. Oddział PTTK im dr M. Orłowicza w Międzygórzu, Korona Ziemi Kłodzkiej - regulamin, www.pttkmiedzygorze.ta.pl [dostęp 2018-04-17].
 64. Korona Masywu Śnieżnika, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 65. Korona Gór Bialskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 66. Korona Gór Złotych, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 67. Korona Gór Opawskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 68. Korona Masywu Ślęży, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 69. Oddział PTTK Wrocław Fabryczna, Odznaka „Znam Ślężę”, www.wroclawfabryczna.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 70. PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach, Korona Gór Świętokrzyskich, www.pttkkielce.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 71. Korona Świętokrzyska, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 72. Odznaka Turystyczna „Krzyż na górskim szlaku”, www.msw-pttk.org.pl [dostęp 2019-01-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]