Odznaki górskie w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zestawienie odznak związanych z turystyką górską dostępnych w Polsce, w podziale na odznaki ogólne, odznaki związane ze szlakami długodystansowymi, korony ogólnopolskie, korony makroregionalne oraz odznaki regionalne.

Odznaki ogólne[edytuj | edytuj kod]

Odznaki natury ogólnej, niepowiązane z żadnym pasmem górskim, łańcuchem ani regionem.

Górska Odznaka Turystyczna PTTK[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Górska Odznaka Turystyczna PTTK.

Odznaka wielostopniowa, obliczona na zdobywanie w okresie wielu lat. We wszystkich stopniach oprócz dużych opiera się na ewidencjonowaniu pokonywania odległości oraz podejść w górach. Odznaki w stopniach dużych wymagają odbycia wycieczek w różnych pasmach górskich z uwzględnieniem wskazanych punktów startu i mety, jak również punktów pośrednich[1]. Obszar: góry w Polsce i nieodległe pasma górskie w krajach ościennych. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: po rozpoczęciu 5. roku życia. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze[2].

„W góry”[edytuj | edytuj kod]

W ramach GOT PTTK przewidziano również trzy stopnie specjalnej odznaki „W góry” przeznaczonej dla dzieci. Odznakę można zdobywać po rozpoczęciu 5. i do zakończenia 7. roku życia[1].

Górska Odznaka Turystyczna PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wielostopniowa, obliczona na zdobywanie w okresie wielu lat. Wszystkie stopnie odznaki wymagają ewidencjonowania tak zwanych „dni wycieczkowych”. Na jeden „dzień wycieczkowy” składa się 6 godzin wędrówki w Sudetach, Karpatach lub Górach Świętokrzyskich liczonych według czasu przewodnikowego. Poszczególne stopnie odznaki wymagają odbywania wycieczek częściowo w różnych obszarach górskich. Obszar: góry w Polsce i nieodległe pasma górskie w krajach ościennych. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[3][4].

„Ku Wierchom”[edytuj | edytuj kod]

Odmianą dziecięcą odznaki GOT PTT jest odznaka „Ku Wierchom”, przeznaczona dla dzieci do 14 lat[3][5].

Każdemu jego Everest – 8848[edytuj | edytuj kod]

Czterostopniowa odznaka przyznawana za sumę dokonanych podejść przekraczającą ustalone wielokrotności 8848 m, która to liczba stanowi wysokość nad poziomem morza najwyższego szczytu na Ziemi. Obszar: góry w Polsce i za granicą. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[6]. Wydawca: PTTK oddział Wadowice[7].

Górska Odznaka Narciarska[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wielostopniowa, obliczona na zdobywanie w okresie wielu lat. We wszystkich stopniach odznaki punktowane są: czas wędrówki na nartach, suma podejść i pokonana odległość. Dodatkowo odznaki w stopniach dużych wymagają zrealizowania odpowiedniej liczby kilkudniowych wycieczek lub rajdów[8]. Obszar: nie określono. Dopuszczalny sposób poruszania się: na nartach. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze[9].

Zimowa Odznaka Górska[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Zimowa Odznaka Górska.

Trzystopniowa odznaka przeznaczona dla turystów górskich poruszających się na rakietach śnieżnych. We wszystkich stopniach odznaki punktowane są: pokonana odległość oraz suma podejść. Obszar: góry Polski oraz przygraniczne pasmach górskie Karpat i Sudetów w krajach ościennych. Dopuszczalny sposób poruszania się: na nartach. Ograniczenia wiekowe: nie określono[10]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze[11].

Górska Odznaka Abstynencka[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Górska Odznaka Abstynencka.

Wielostopniowa odznaka, której warunkiem zdobycia jest odbycie ustalonej liczby wycieczek górskich bez picia alkoholu. We wszystkich stopniach odznaki liczy się dni wycieczek. Obszar: dowolne góry świata. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[12]. Wydawca: PTTK oddział Wędrowiec w Zabrzu[13].

Odznaki szlaków górskich[edytuj | edytuj kod]

Honorujące przejście fragmentów lub całości turystycznych szlaków długodystansowych.

Główny Szlak Sudecki PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Głównego Szlaku Sudeckiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 440 km[14]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[15]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Sudecki PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Sudeckiego w odcinkach (stopnie brązowy, srebrny i złoty) i maksymalnie w czasie 18 dni (stopień diamentowy). Długość szlaku ok. 440 km[14]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[16]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Odcinek Sudecki Szlaku EB-E3[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana jest za przejście sudeckiego odcinka Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E3. Istnieją dwa warianty krajowe odznaki: polski (z otokiem niebieskim) i czeski (z otokiem czerwonym) – za przejście części szlaku odpowiednio w Polsce lub Czechach. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo, na rakietach lub na nartach. Ograniczenia wiekowe: nie określono[17]. Wydawca: PTTK oddział Wrocław. Więcej w regulaminie odznaki.

Szlak Grybów – Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa przyznawana za przejście w całości szlaku Grybów – Rzeszów przez obszary Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego oraz Pogórza Dynowskiego. Szlak ten zwany jest też Niebieskim Szlakiem Karpackim[18] i stanowi karpacki fragment Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3[19]. Długość szlaku ok. 426 km. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[20]. Wydawca: Oddział PTT w Tarnowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Beskidzki PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Głównego Szlaku Beskidzkiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 500 km[21]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[22]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Beskidzki PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Beskidzkiego w odcinkach (stopnie brązowy, srebrny i złoty) i maksymalnie w czasie 21 dni (stopień diamentowy). Długość szlaku ok. 500 km[21]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[23]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Mały Szlak Beskidzki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Małego Szlaku Beskidzkiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 137 km[24]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[25]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Małopolski Szlak Papieski[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za przejście Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II, trasą główną z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza (stopień biało-żółty) lub jego ustalonymi wariantami (stopnie brązowy, srebrny i złoty). Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo, na nartach, na rakietach śnieżnych. Ograniczenia wiekowe: nie określono[26]. Wydawca: PTTK oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II w Krakowie. Więcej w opisie oraz regulaminie odznaki.

Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego w odcinkach lub całości (stopnie srebrny i złoty) i w czasie 16 dni ciągłej wędrówki (stopień diamentowy). Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[27]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Więcej w regulaminie odznaki.

Szlak Tarnów – Wielki Rogacz[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa przyznawana za przejście w całości szlaku Tarnów – Wielki Rogacz przez obszary Pogórza Ciężkowickiego, Pogórza Rożnowskiego oraz Beskidów. Długość szlaku ok. 191 km. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[28]. Wydawca: Oddział PTT w Tarnowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Świętokrzyski PTT[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, przyznawana za przejście całego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego w odcinkach lub podczas jednej wycieczki, w dowolnym kierunku. Długość szlaku ok. 105 km[29]. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Główny Szlak Świętokrzyski PTTK[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa, przyznawana za przejście w dowolnym kierunku Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Długość szlaku ok. 105 km[29]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Więcej w regulaminie odznaki.

Korony ogólnopolskie[edytuj | edytuj kod]

Odznaki, których celem jest uhonorowanie zdobycia określonych szczytów rozmieszczonych na całym obszarze górskim Polski.

Diadem Polskich Gór[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 80 najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce w randze mezoregionów oraz wybranych mikroregio­nów[30]. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: PTTK oddział Wrocław. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Gór Polski[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: siłą własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: powyżej 7 roku życia[31]. Wydawca: Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Więcej w opisie Korony Gór Polski oraz w regulaminie klubu.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 50 szczytów w Sudetach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich wybranych metodą określenia ich wybitności. Odznaka czterostopniowa, stopnie uzyskuje się poprzez zdobycie kolejnej ustalonej regulaminem liczby szczytów. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni[32]. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie korony.

Duża Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu wszystkich 50 szczytów z listy oraz – dodatkowo – zdobyciu Korony Najwybitniejszych Szczytów Sudetów Polskich i Korony Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich, co łącznie daje 80 szczytów, otrzymuje się Dużą Koronę Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[33].

Dziecięca i Młodzieżowa Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczone dla dzieci i młodzieży – należy zdobyć odpowiednio 10 lub 20 szczytów z listy 80 najwybitniejszych szczytów polskich gór[33].

Korony makroregionalne[edytuj | edytuj kod]

Odznaki będące potwierdzeniem zdobycia szczytów górskich na obszarze Sudetów oraz Karpat, w Polsce i poza jej granicami.

Korona Sudetów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za wejście na 22 szczytów w Sudetach polskich, czeskich i niemieckich, będących najwyższymi wzniesieniami sudeckich pasm górskich. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: PTTK Oddział Wrocław. Więcej w opisie Korona Sudetów oraz regulaminie odznaki.

Sudecki Włóczykij[edytuj | edytuj kod]

Rozszerzenie odznaki Korona Sudetów. Aby otrzymać odznakę Sudecki Włóczykij należy zdobyć Koronę Sudetów oraz wejść na 100 szczytów dodatkowych wskazanych w regulaminie odznaki, leżących na terytorium Polski, Niemiec i Czech. Odznaka trzystopniowa, poszczególne stopnie zależą od liczby zdobytych szczytów z listy. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: PTTK Oddział Wrocław. Więcej w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Sudetów Polskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 31 szczytów i wzniesień w polskich Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim oraz na Pogórzu Zachodniosudeckim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 8 roku życia. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej” w Wałbrzychu. Więcej w opisie Korona Sudetów Polskich oraz regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Sudetów Czeskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 23 szczytów i wzniesień w czeskich Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim oraz na Pogórzu Zachodniosudeckim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 8 roku życia. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej” w Wałbrzychu. Więcej w opisie Korona Sudetów Czeskich i w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Sudetów Niemieckich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka przyznawana za zdobycie 6 szczytów i wzniesień w niemieckich Sudetach i na Pogórzu Zachodniosudeckim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej” w Wałbrzychu. Więcej w opisie Korona Sudetów Niemieckich i w regulaminie odznaki.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Sudetów Polskich[edytuj | edytuj kod]

Czterostopniowa odznaka przyznawana za wejście na szczyty z listy 30 najwybitniejszych szczytów Sudetów polskich. Kolejne stopnie odznaki wymagają zaliczenia innej podanej liczby szczytów. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie korony.

Korona Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich[edytuj | edytuj kod]

Czterostopniowa odznaka przyznawana za wejście na szczyty z listy 50 najwybitniejszych szczytów Karpat polskich. Kolejne stopnie odznaki wymagają zaliczenia innej podanej liczby szczytów. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie korony.

Mała Korona Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka powiązana z obszarem Beskidów Śląskiego, Małego i Żywieckiego. Aby ją zdobyć należy w okresie 3 lat wejść na 15 szczytów wskazanych w regulaminie odznaki. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 10 roku życia[34]. Wydawca: PTTK Oddział Bielsko-Biała. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Polskich Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wymagająca zdobycia 10 szczytów w polskich Beskidach, z których każdy położony jest w innym paśmie górskim. Odznaka jednostopniowa. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo lub rowerem. Ograniczenia wiekowe: nie określono[35]. Wydawca: PTTK Oddział Bochnia. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka wymagająca zdobycia 27 najwyższych szczytów pasm w Beskidach na terenie Czech (1 szczyt), Słowacji (6 szczytów), Polski (8 szczytów) i Ukrainy (12 szczytów) według listy w regulaminie odznaki[36]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Wielka Korona Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Odznakę uzyskuje się poprzez zdobycie czterech odznak podrzędnych: Korona Beskidów Polskich (9 szczytów), Korona Beskidów Czeskich (6 szczytów), Korona Beskidów Słowackich (9 szczytów) oraz Korona Beskidów Ukraińskich (11 szczytów)[37]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Tysięczniki Trzech Narodów[edytuj | edytuj kod]

Odznakę uzyskuje się poprzez zdobycie 90 szczytów w pasmach górskich leżących w Polsce, Czechach i na Słowacji, których wysokość nad poziomem morza przekracza 1000 m lecz jest mniejsza niż 2000 m. Odznaka jest trzystopniowa, kolejne stopnie zdobywa się po zdobyciu określonej liczby szczytów w określonych państwach i pasmach górskich. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: dzieci do 15 lat muszą odbywać wycieczki pod opieką doświadczonych pełnoletnich turystów górskich. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Moja Korona Europy[edytuj | edytuj kod]

Odznaka „Korona Europy” posiada cztery stopnie: brązowy, srebrny, złoty i diamentowy. Wyznacznikiem do ubiegania się o przyznanie konkretnego stopnia odznaki jest suma wysokości bezwzględnych zdobytych szczytów (wg wartości podanych w książeczce). Dla kolejnych stopni odznaki obowiązują następujące minimalne sumaryczne wysokości wszystkich dotąd zdobytych szczytów: odznaka brązowa 10000 m, odznaka srebrna 30000 m, odznaka złota 50000 m. Odznaka diamentowa przyznawana jest po zdobyciu 46 szczytów leżących na terytorium 47 państw Europy. Do odznaki dołączany jest certyfikat odznaki. Szczyty można zdobywać w dowolnej kolejności. Zaliczyć można również te, które zostały zdobyte wcześniej, zanim powstał regulamin i projekt „Moja Korona Europy”. Równolegle z odznaką prowadzony jest brązowy, srebrny, złoty i diamentowy panteon zdobywców Korony Europy[38]. Autorzy projektu: Dorota Szala, Marek Szala. Wydawca: „Dorota Szala NA WYCIECZKĘ” z siedzibą w Krakowie.

Odznaki regionalne[edytuj | edytuj kod]

Dotyczą pojedynczych pasm górskich lub regionów górskich. Ujęto tutaj zarówno korony górskie, jak i odznaki krajoznawcze.

Tatry[edytuj | edytuj kod]

Turystyczna Korona Tatr[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jest trzystopniowa, bazuje na liście 60 głównych szczytów i wybitnych przełęczy w Tatrach polskich i słowackich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów i przełęczy wymaganej dla danego stopnia, w tym wszystkie 60 na stopień najwyższy (złoty). Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: brak[39]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Więcej w regulaminie odznaki.

Tatrzańskie Dwutysięczniki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa, bazuje na liście 55 polskich i słowackich szczytów tatrzańskich mających ponad 2000 m n.p.m. wysokości, na które prowadzi szlak turystyczny, oraz przełęczy będących najwyższym punktem na szlaku. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów i przełęczy wymaganej dla danego stopnia, w tym wszystkie 55 na stopień najwyższy (złoty)[40]. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Polskich Tatr[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Opiera się na liście 35 szczytów w polskich Tatrach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia, przy czym do uzyskania najwyższego stopnia odznaki (złoty) trzeba zdobyć tylko 30 szczytów z listy, a 5 szczytów może pozostać niezdobytych. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[41]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w regulaminie odznaki.

Szlaki Tatr Polskich[edytuj | edytuj kod]

Trzystopniowa odznaka bazująca na liście 190 odcinków szlaków, podanych w książeczce odznaki. Przejście pierwszych 50 odcinków pozwala na otrzymanie odznaki I. stopnia. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po przejściu kolejnych odcinków szlaków z listy. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo (wędrowanie)[42]. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 14-tego roku życia. Wydawca: Oddział Tatrzański PTTK w Zakopanem. Więcej w regulaminie odznaki.

Tatrzańskie Stawy[edytuj | edytuj kod]

Dwustopniowa odznaka przyznawana za dotarcie do 21 (niższy, II stopień odznaki) oraz kolejnych 42 (wyższy, I stopień odznaki) stawów położonych w obrębie Tatr, do których można dojść znakowanymi szlakami turystycznymi. Regulamin odznaki zawiera listę 71 stawów[43]. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Schroniska Tatrzańskie[edytuj | edytuj kod]

Jednostopniowa odznaka, przyznawana za odwiedzenie 28 tatrzańskich schronisk górskich. W regulaminie odznaki wymieniono schroniska po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Wydawca: Hutniczo-Miejski Oddział PTTK Krakowie. Więcej w regulaminie odznaki.

Beskidy[edytuj | edytuj kod]

Korona Beskidu Śląskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 30 szczytów w Beskidzie Śląskim. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[44]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Małego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 20 szczytów w Beskidzie Małym. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[45]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Żywieckiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 20 szczytów Beskidu Żywieckiego. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[46]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Makowskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Beskidzie Makowskim. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[47]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Wyspowego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 20 szczytów Beskidu Wyspowego. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[48]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gorców[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Do zdobycia jest 15 szczytów w Gorcach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[49]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Pienin[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w polskich Pieninach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[50]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Sądeckiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 35 szczytów w Beskidzie Sądeckim. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[51]. Wydawca: Oddział PTTK „Beskid” w Nowym Sączu. Więcej w regulaminie odznaki.

Zdobywca Korony Beskidu Sądeckiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 20 szczytów Beskidu Sądeckiego. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[52]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Beskidu Niskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 18 szczytów w Beskidzie Niskim. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: od 7 roku życia[53]. Wydawca: Oddział PTTK w Jaśle. Więcej w regulaminie odznaki

Zdobywca Korony Beskidu Niskiego[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 20 szczytów w Beskidzie Niskim. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[54]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Sanocko-Turczańskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich po polskiej stronie granicy. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[55]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Bieszczad[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 30 szczytów w polskich Bieszczadach. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[56]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Bieszczadów[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 15 szczytów w polskiej części Bieszczadów. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: od 7 roku życia[57]. Wydawca: Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku. Więcej w regulaminie odznaki

Odznaka Czterech Pogórzy Karpackich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czteroczęściowa. Każda z części odznaki odpowiada jednemu z Pogórzy: Przemyskiemu, Ciężkowickiemu, Rożnowskiemu, Dynowsko-Strzyżowskiemu. Poszczególne części odznaki otrzymuje się za przejście odcinków szlaków podanych w regulaminie odznaki. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: brak[58]. Wydawca: PTTK w Jaśle. Więcej w regulaminie odznaki.

Sudety[edytuj | edytuj kod]

Korona Gór Izerskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 15 szczytów w polskiej części Gór Izerskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[59]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Kaczawskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Kaczawskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[60]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Kaczawska[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa. Wymaga zdobycia 30 szczytów w paśmie Gór Kaczawskich. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: nie określono[61]. Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Legnicy. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Karkonoszy[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 20 szczytów w polskiej części Karkonoszy. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[62]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Rudaw Janowickich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Rudaw Janowickich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[63]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Kamiennych[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Opiera się na liście 20 szczytów w Górach Kamiennych. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[64]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Wałbrzyskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Wałbrzyskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[65]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Sowich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Obejmuje 15 szczytów w paśmie Gór Sowich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[66]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Znam Góry Sowie[edytuj | edytuj kod]

Dwustopniowa odznaka skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. Opiera się na liście 30 szczytów i atrakcji turystycznych z obszaru Gór Sowich. Do zdobycia odznaki w stopniu małym potrzeba odwiedzić 10 szczytów bądź atrakcji z listy, natomiast na stopień złoty konieczne jest odwiedzenie pozostałych. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: po ukończeniu 5 roku życia[67]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Bardzkich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w paśmie Gór Bardzkich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[68]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Stołowych[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Górach Stołowych. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[69]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Orlickich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa. Obejmuje 5 szczytów w polskiej części Gór Orlickich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[70]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Bystrzyckich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Górach Bystrzyckich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[71]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Ziemi Kłodzkiej[edytuj | edytuj kod]

Jednostopniowa odznaka, której celem jest zachęcenie do poznawania Ziemi Kłodzkiej. Odznakę zdobywa się poprzez wejście na 12 szczytów w pasmach górskich znajdujących się w obszarze Ziemi Kłodzkiej – wykaz szczytów znajduje się w regulaminie. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: brak[72]. Wydawca: Oddział PTTK w Międzygórzu. Więcej w opisie Korony Ziemi Kłodzkiej oraz w regulaminie odznaki.

Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej[edytuj | edytuj kod]

Jednostopniowa odznaka, której celem jest zachęcenie do poznawania Ziemi Kłodzkiej. Odznakę zdobywa się poprzez wejście na 32 szczyty w pasmach górskich znajdujących się w obszarze Ziemi Kłodzkiej – wykaz szczytów znajduje się w regulaminie. Dopuszczalny sposób poruszania się: brak informacji. Ograniczenia wiekowe: powyżej 7 lat. Wydawca: Oddział PTTK w Kłodzku. Więcej w opisie Tysięcznikach Ziemi Kłodzkiej oraz w regulaminie odznaki.

Korona Masywu Śnieżnika[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Opiera się na liście 10 szczytów w Masywie Śnieżnika. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[73]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Bialskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa. Obejmuje 5 szczytów w Górach Bialskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[74]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Złotych[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Obejmuje 10 szczytów w Górach Złotych. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[75]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Gór Opawskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka trzystopniowa. Opiera się na liście 10 szczytów w Górach Opawskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[76]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Korona Masywu Ślęży[edytuj | edytuj kod]

Odznaka dwustopniowa. Obejmuje 5 szczytów w Masywie Ślęży. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[77]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Znam Ślężę[edytuj | edytuj kod]

Trzystopniowa odznaka krajoznawcza rejonu Ślęży. Kolejne stopnie odznaki zdobywa się dzięki przejściu wskazanych w regulaminie tras. Dopuszczalny sposób poruszania się: wycieczki piesze, kolarskie, motorowe i inne. Ograniczenia wiekowe: brak[78]. Wydawca: Oddział PTTK Wrocław Fabryczna. Więcej w regulaminie odznaki.

Góry Świętokrzyskie[edytuj | edytuj kod]

Korona Gór Świętokrzyskich[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jednostopniowa, której otrzymanie jest uwarunkowane zdobyciem 28 szczytów na obszarze Gór Świętokrzyskich. Dopuszczalny sposób poruszania się: pieszo. Ograniczenia wiekowe: nie określono[79]. Wydawca: PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach. Więcej w regulaminie odznaki.

Korona Świętokrzyska[edytuj | edytuj kod]

Odznaka czterostopniowa. Bazuje na liście 15 szczytów na obszarze Gór Świętokrzyskich. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: przy pomocy siły własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: brak[80]. Wydawca: Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Więcej w opisie odznaki.

Inne odznaki[edytuj | edytuj kod]

Krzyż na górskim szlaku[edytuj | edytuj kod]

Trzystopniowa odznaka turystyczna, przyznawana za zdobycie 10 (popularna dla dzieci między 4-10 rokiem życia), 17 (I stopnia srebrna) i 30 (II stopnia złota) szczytów, na których znajduje się krzyż drewniany lub metalowy. Lista szczytów znajduje się w załączniku do regulaminu odznaki. Dopuszczalny sposób poruszania się: siłą własnych mięśni. Ograniczenia wiekowe: od 4 lat[81]. Wydawca: Przewodnik Beskidzki Kornatka Łukasz. Więcej w regulaminie odznaki.

Wieże widokowe gór i pogórzy[edytuj | edytuj kod]

Pięciostopniowa odznaka turystyczna, przyznawana za odwiedzenie obiektów widokowych w Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich, na których znajdują wieże, platformy i tarasy widokowe. Lista obiektów znajduje się w załączniku do regulaminu odznaki. Kolejne stopnie odznaki uzyskuje się po zdobyciu liczby szczytów/miejsc wymaganej dla danego stopnia. Dopuszczalny sposób poruszania się: nie określono. Ograniczenia wiekowe: od chwili ukończenia 2 lat[82]. Więcej w regulaminie odznaki.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK, Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej, ktg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17].
 2. Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK, 2016 [dostęp 2019-07-09].1 stycznia
 3. a b PTT Nowy Sącz, Górska Odznaka Turystyczna, www.pttns.pl [dostęp 2018-04-17].
 4. Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej PTT, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu [dostęp 2019-07-09].
 5. Górska Odznaka Turystyczna PTT „Ku Wierchom", Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu [dostęp 2019-07-09].
 6. PTTK Wadowice - Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział "Ziemia Wadowicka", www.wadowice.pttk.pl [dostęp 2018-04-17].
 7. Regulamin Odznaki Turystycznej PTTK „Każdemu jego Everest – 8848”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Ziemia Wadowicka” [dostęp 2019-07-09].
 8. PTTK, Regulamin Narciarskich Odznak Turystycznych, 17 kwietnia 2018.
 9. Górska Odznaka Narciarska PTTK, Koło PTTK nr 24 „Młodzi Silni Weseli” im. prof. Romana Kobendzy w Warszawie [dostęp 2019-07-09].
 10. PTTK, Górska Odznaka Zimowa - regulamin.
 11. Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Regulamin Zimowej Odznaki Górskiej Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, 22 października 2007.
 12. PTTK Zabrze, Górska Odznaka Abstynencka - regulamin [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 13. Regulamin: Górska Odznaka Abstynencka, KTG Oddziału Wędrowiec w Zabrzu [dostęp 2019-07-09].
 14. a b Główny Szlak Sudecki, Wikipedia, wolna encyklopedia, 19 lutego 2018 [dostęp 2018-04-17] (pol.).wiki?
 15. Oddział PTT w Bielsku-Białej, Główny Szlak Sudecki, www.bielsko.ptt.org.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 16. Główny Szlak Sudecki - PTTK COTG, www.cotg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 17. Komisja Turystyki Górskiej, Odcinek Sudecki Szlaku EB-E3 - regulamin, www.ktg.wroclaw.pl [dostęp 2018-04-17].
 18. Niebieskie Wyzwanie: 450 km w 150 godzin. Niebieski szlak na szybkości – Napieraj.pl, napieraj.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 19. Niebieski szlak karpacki, www.mojebieszczady.com [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 20. PTT Tarnów, Regulamin Odznaki PTT „Szlak Grybów - Rzeszów”, www.ptt.tarnow.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 21. a b Główny Szlak Beskidzki, Wikipedia, wolna encyklopedia, 12 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-17] (pol.).wiki?
 22. PTT Nowy Sącz, Główny Szlak Beskidzki - regulamin, www.pttns.pl [dostęp 2018-04-17].
 23. Główny Szlak Beskidzki - PTTK COTG, www.cotg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 24. Mały Szlak Beskidzki, Wikipedia, wolna encyklopedia, 16 stycznia 2018 [dostęp 2018-04-17] (pol.).wiki?
 25. PTT Nowy Sącz, Mały Szlak Beskidzki - regulamin, www.pttns.pl [dostęp 2018-04-17].
 26. Szczotka Grzegorz, Małopolski Szlak Papieski, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 27. Beskidzkie Wyspy - PTTK COTG, www.cotg.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 28. PTT Tarnów, Regulamin Odznaki PTT „Szlak Tarnów – Wielki Rogacz”, www.ptt.tarnow.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 29. a b Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, Wikipedia, wolna encyklopedia, 14 listopada 2017 [dostęp 2018-04-17] (pol.).wiki?
 30. Komisja Turystyki Górskiej, www.ktg.wroclaw.pl [dostęp 2018-04-17].
 31. Regulamin Klubu - Korona Gór Polski, „Korona Gór Polski” [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 32. Koronygor.pl, Regulamin KZKG RP, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 33. a b Koronygor.pl, KNSGP, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 34. http://bielsko.pttk.pl/mala-korona-beskidow/ [dostęp 2018-04-17] (pol.)
 35. PTTK Oddział w Bochni, „PTTK Oddział w Bochni” [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 36. Szczotka Grzegorz, Korona Beskidów, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 37. Oddział PTT w Bielsku-Białej, Wielka Korona Beskidów, www.bielsko.ptt.org.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 38. Regulamin – Moja Korona Europy (My Crown of Europe) [dostęp 2019-12-23] (pol.).
 39. Oddział PTT w Bielsku-Białej, Turystyczna Korona Tatr, www.bielsko.ptt.org.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 40. Szczotka Grzegorz, Regulamin Odznaki „TATRZAŃSKIE DWUTYSIĘCZNIKI”, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 41. Zdobywca Korony Polskich Tatr, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 42. Szlaki Tatr Polskich, Oddział Tatrzański PTTK, 7 lipca 2016 [dostęp 2019-02-14] (pol.).
 43. Tatrzańskie Stawy, www.pttkhts.hg.pl [dostęp 2019-02-14].
 44. Korona Beskidu Śląskiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 45. Korona Beskidu Małego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 46. Korona Beskidu Żywieckiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 47. Korona Beskidu Makowskiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 48. Korona Beskidu Wyspowego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 49. Korona Gorców, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 50. Korona Pienin, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 51. PTTK Oddział "Beskid" w Nowym Sączu, Regulamin odznaki Korona Beskidu Sądeckiego, beskid.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 52. Zdobywca Korony Beskidu Sądeckiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 53. Korona Beskidu Niskiego - PTTK Oddział Jasło, „PTTK Oddział Jasło” [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 54. Zdobywca Korony Beskidu Niskiego, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 55. Korona Gór Sanocko-Turczańskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 56. Korona Bieszczad, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 57. PTTK Oddział "Ziemia Sanocka", Odznaka "Korona Bieszczadów", www.pttk.avx.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 58. Odznaka Czterech Pogórzy Karpackich, PTTK Oddział Jasło [dostęp 2019-01-21] (pol.).
 59. Korona Gór Izerskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 60. Korona Gór Kaczawskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 61. Korona Kaczawska, ktpzg.pttk.pl [dostęp 2019-09-22] (pol.).
 62. Korona Karkonoszy, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 63. Korona Rudaw Janowickich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 64. Korona Gór Kamiennych, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 65. Korona Gór Wałbrzyskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 66. Korona Gór Sowich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 67. Góry Sowie - Oficjalny Portal - Odznaka Turystyczna "Znam Góry Sowie" [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 68. Korona Gór Bardzkich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 69. Korona Gór Stołowych, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 70. Korona Gór Orlickich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 71. Korona Gór Bystrzyckich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 72. Oddział PTTK im dr M. Orłowicza w Międzygórzu, Korona Ziemi Kłodzkiej - regulamin, www.pttkmiedzygorze.ta.pl [dostęp 2018-04-17].
 73. Korona Masywu Śnieżnika, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 74. Korona Gór Bialskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 75. Korona Gór Złotych, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 76. Korona Gór Opawskich, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 77. Korona Masywu Ślęży, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 78. Oddział PTTK Wrocław Fabryczna, Odznaka „Znam Ślężę”, www.wroclawfabryczna.pttk.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 79. PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach, Korona Gór Świętokrzyskich, www.pttkkielce.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 80. Korona Świętokrzyska, www.koronygor.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 81. Odznaka Turystyczna „Krzyż na górskim szlaku”, www.msw-pttk.org.pl [dostęp 2019-01-21].
 82. Regulamin – Wieże widokowe gór i pogórzy [dostęp 2019-11-25] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]