Otfinów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otfinów
Kościół śś. Piotra i Pawła
Kościół śś. Piotra i Pawła
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat tarnowski
Gmina Żabno
Liczba ludności (2007) 800
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 33-250
Tablice rejestracyjne KTA
SIMC 0838097
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Otfinów
Otfinów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Otfinów
Otfinów
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Otfinów
Otfinów
Ziemia 50°11′04″N 20°48′39″E/50,184444 20,810833

Otfinówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Żabno. W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Otfinów. Wieś otacza kilka przysiółków: Diament, Kaluga, Górki-Klepki, Gęsia Krzywda oraz Zakanale. W Otfinowie znajduje się przeprawa promowa przez Dunajec, łącząca lewobrzeżną wieś Pasiekę Otfinowską.

Wieś został wymieniona po raz pierwszy w rachunkach świętopietrza w 1326 roku. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

W Otfinowie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. W latach 1909 do 1914 wybudowano nową świątynię, która w kilka miesięcy później została zniszczona w czasie I wojny światowej. Obecny kościół został wybudowany w latach 1922 – 1928, jednak urządzanie wnętrza trwało jeszcze przez wiele lat. Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny.

Przy kościele wzniesiono pomnik upamiętniający ofiary wojen 1914-1920 r. oraz obelisk ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Przy głównej drodze znajduje się cmentarz z pierwszej wojny światowej, gdzie spoczywa prawie 500 żołnierzy austriackich, węgierskich oraz rosyjskich.

W miejscowości znajduje się park ze starym dworkiem, w którym przed II wojną światową mieszkała szlachecka rodzina Jordan-Stojowskich herbu Trąby. Aktualnie dworek ten należy do spółdzielni produkcji rolnej "Diament".

Edukacja, sport i kultura[edytuj]

We wsi znajduje się Zespół Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Publicznego i Przedszkola.

Otfinów posiada "stadion" sportowy z naturalnymi trybunami w postaci wału przeciwpowodziowego.

Niedaleko centrum znajduje się Dom Ludowy z biblioteką publiczną, przy którym działa zespół folklorystyczny "Otfinowianie".

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Otfinowianie" powstał w 1999 r. z inicjatywy Bożeny Koziary. Po 10 latach działalności liczy ok. 100 osób. Należy do niego młodzież z Otfinowa, Pierszyc, Goruszowa i Kłyża. Repertuar zespołu obejmuje tańce Powiśla Dąbrowskiego oparte na obrzędach i zwyczajach wsi powiślańskich, tańce lubelskie, górali żywieckich, Lachów Sądeckich, rzeszowskie oraz tańce narodowe[1]. Zespół bierze udział w festiwalach i przeglądach zespołów tańca ludowego w kraju i za granicą. W 2009 r. otrzymał nagrodę "Uskrzydlony" Tarnowskiej Fundacji Kultury.

Kościół w Otfinowie, widok znad Dunajca

Przypisy

  1. Folder Zespołu "Otfinowianie"