Otfinów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otfinów
Kościół śś. Piotra i Pawła
Kościół śś. Piotra i Pawła
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat tarnowski
Gmina Żabno
Liczba ludności (2007) 800
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 33-250
Tablice rejestracyjne KTA
SIMC 0838097
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Otfinów
Otfinów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Otfinów
Otfinów
Ziemia50°11′04″N 20°48′39″E/50,184444 20,810833

Otfinówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Żabno. W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Otfinów. Wieś otacza kilka przysiółków: Diament, Kaluga, Górki-Klepki, Gęsia Krzywda oraz Zakanale. W Otfinowie znajduje się przeprawa promowa przez Dunajec, łącząca lewobrzeżną wieś Pasiekę Otfinowską.

Wieś został wymieniona po raz pierwszy w rachunkach świętopietrza w 1326 roku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

W Otfinowie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. W latach 1909 do 1914 wybudowano nową świątynię, która w kilka miesięcy później została zniszczona w czasie I wojny światowej. Obecny kościół został wybudowany w latach 1922–1928, jednak urządzanie wnętrza trwało jeszcze przez wiele lat. Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny.

Przy kościele wzniesiono pomnik upamiętniający ofiary wojen lat 1914-1920 oraz obelisk ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Przy głównej drodze znajduje się cmentarz z pierwszej wojny światowej, gdzie spoczywa prawie 500 żołnierzy austriackich, węgierskich oraz rosyjskich.

W miejscowości znajduje się park ze starym klasycystycznym dworkiem, w którym przed II wojną światową mieszkała szlachecka rodzina Jordan-Stojowskich herbu Trąby. Dworek znalazł się w posiadaniu spółdzielni produkcji rolnej "Diament".

Edukacja, sport i kultura[edytuj]

We wsi znajduje się Zespół Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Publicznego i Przedszkola.

Otfinów posiada stadion sportowy z naturalnymi trybunami w postaci wału przeciwpowodziowego.

Niedaleko centrum znajduje się Dom Ludowy z biblioteką publiczną, przy którym działa zespół folklorystyczny "Otfinowianie".

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Otfinowianie" powstał w 1999 r. z inicjatywy Bożeny Koziary. Po 10 latach działalności liczy ok. 100 osób. Należy do niego młodzież z Otfinowa, Pierszyc, Goruszowa i Kłyża. Repertuar zespołu obejmuje tańce Powiśla Dąbrowskiego oparte na obrzędach i zwyczajach wsi powiślańskich, tańce lubelskie, górali żywieckich, Lachów Sądeckich, rzeszowskie oraz tańce narodowe[1]. Zespół bierze udział w festiwalach i przeglądach zespołów tańca ludowego w kraju i za granicą. W 2009 r. otrzymał nagrodę "Uskrzydlony" Tarnowskiej Fundacji Kultury.

Kościół w Otfinowie, widok znad Dunajca

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Folder Zespołu "Otfinowianie"