Płyn nienewtonowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkolny pokaz płynu nienewtonowskiego

Płyn nienewtonowski − każdy płyn, który nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. W przeciwieństwie do płynu newtonowskiego, lepkość płynów nienewtonowskich nie jest wartością stałą w warunkach izobarycznych, lecz jej wartość zmienia się w czasie. Krzywa płynięcia takiego płynu nie jest funkcją liniową.

Krzywa płynięcia (wykres zależności naprężeń stycznych od szybkości ścinania) nie spełnia liniowej zależności. W przypadku kiedy naprężenie styczne wzrasta mniej niż proporcjonalnie do wzrostu szybkości ścinania, jest to płyn nienewtonowski rozrzedzany ścinaniem. Natomiast kiedy naprężenie styczne wzrasta bardziej niż proporcjonalnie do wzrostu szybkości ścinania, jest to płyn nienewtonowski zagęszczany ścinaniem.

Oddzielnym rodzajem płynów nienewtonowskich są tzw. plastycznolepkie płyny binghamowskie, czyli płyny o krzywych płynięcia opisanych funkcją liniową przecinającą oś rzędnych w punkcie o wartości dodatniej. W przypadku tych płynów istnieje minimalne naprężenie, poniżej którego płyn nie może płynąć i zachowuje się jak sprężyste ciało stałe. Jeśli krzywa płynięcia nie przecina osi rzędnych w środku układu współrzędnych i nie jest liniowa, to odpowiadający jej płyn zwany jest plastycznolepkim płynem niebinghamowskim.

Przykładowa mieszanina: 100 g mąki kukurydzianej i 70 ml wody po dokładnym wymieszaniu wykazuje cechy płynu nienewtonowskiego zagęszczanego ścinaniem[1].

Mieszanina 0.5-3g Gumy ksantanowej na 100ml wody wykaże cechy płynu nienewtonowskiego rozrzedzanego ścinaniem.


Przypisy

  1. CIECZE NIENEWTONOWSKIE (pol.). Uniwersytet Warszawski. Wydział Fizyki. [dostęp 2013-02-02].