Paprocka (Paprotna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Paprotna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paprotna
Ilustracja
Jeden z wierzchowinowych twardzieli skalnych na szczycie Paprotnej
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie
powiat bocheński
gmina Lipnica Murowana
Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

Pasmo

Pogórze Wiśnickie

Wysokość

441 m n.p.m.

Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Paprotna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Paprotna”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Paprotna”
Ziemia49°50′48,2″N 20°28′16,7″E/49,846722 20,471306
Cmentarz z I wojny światowej

Paprocka, Paprocka Góra (441 m n.p.m.[1]) lub Paprotna[2] – wzniesienie na Pogórzu Wiśnickim w województwie małopolskim, na północny zachód od Rajbrotu. Znajduje się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z najwyższych wzniesień Pogórza Wiśnickiego i typowym wzniesieniem pogórza – jego partie wierzchołkowe są płaskie i rozległe, a zbocza łagodne, przecięte jednak głębokimi parowami potoków[3]. Przebiega przez nią dział wodny. Potoki ze zboczy wschodnich i północnych spływają do rzeki Uszwicy (zlewnia Wisły), ze zboczy zachodnich do Saneczki (dopływ Trzciańskiego Potoku, zlewnia Raby)[1].

Znaczną część Paprockiej Góry porasta las mieszan, z przewagą sosny. Dawniej jej zalesienie było znacznie mniejsze, były tu pola uprawne, o czym świadczą miedze i wyraźne ślady ugorów na zalesionych obecnie miejscach. Na wzniesieniach Paprotnej znajdują się liczne ostańce skalne. Największe z nich to Kamienie Brodzińskiego upamiętniające poetę Kazimierza Brodzińskiego z doby romantyzmu z pobliskiej Królówki[3]. Druga grupa większych skał to Nowa Muchówka, położona na południowy zachód od Kamieni Brodzińskiego[4].

Przez północną część Paprotnej prowadzi droga wojewódzka nr 966. W miejscu, gdzie przecina ją szlak turystyczny, znajduje się parking i restauracja „Pod Kamieniem”. Idąc dalej w stronę Muchówki, w lesie dołącza droga lokalna do Rajbrotu. Przy niej, na skraju lasu i pól uprawnych, na płaskim w tym miejscu grzbiecie Paprotnej znajduje się dobrze utrzymany cmentarz wojenny nr 303 – Rajbrot z okresu I wojny światowej[2].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski BochniaNowy WiśniczKamień Grzyb – Paprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – RajbrotŁopuszePrzełęcz RozdzieleWidoma – góra KamionnaPasierbiecka GóraTymbark

Paprotna, widok z Muchówki. W prawym górnym rogu w oddali widoczne jest Łopusze
Paprotna, widok z Muchówki. W prawym górnym rogu w oddali widoczne jest Łopusze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna [dostęp 2022-06-21].
  2. a b Bocheński i Wielicki. Mapa turystyczna powiatów. Skala 1:70 000, Kraków: Małopolska Organizacja Turystyczna, 2004, ISBN 83-89007-41-X.
  3. a b Ziemia bocheńska, Kraków: Wyd. Artystyczno-Graficzne, 1967.
  4. Grzegorz Rettinger, Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-2-8.