Paris FC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paris FC
Pełna nazwa Paris Football Club
Przydomek PFC
Data założenia 1969
Liga Ligue 2
Stadion Stade Sébastien Charléty
Prezes Guy Cortet
Trener Alexandre Monier
Stroje
domowe

Paris FCfrancuski klub piłkarski, z siedzibą w Paryżu.

Klub obecnie występuje w Ligue 2, a jego stadionem jest Stade Sébastien Charléty o pojemności 20 000 miejsc.

Historia[edytuj]

Klub został założony w 1969 roku w Paryżu jako inicjatywa ponownego odtworzenia zawodowego futbolu w stolicy Francji. W 1970 zespół Paris FC po raz pierwszy awansował do Ligue 1, jednak po nieudanej fuzji z CS Sedan drużyna rozpoczęła następny sezon w Ligue 2. Wówczas doszło do fuzji drużyny Paris FC z ekipą Stade Saint-Germain, po której utworzony został zespół Paris Saint-Germain F.C. W 1972 roku doszło do rozłamu klubu na Paris FC, występujący w pierwszej lidze wraz z zawodnikami zawodowymi, oraz na dzisiejszy klub PSG, który rozpoczął kolejny sezon, występując w rozgrywkach Championnat National wraz z piłkarzami amatorskimi.

W sezonie 1972-1973 roku Paris FC występował w Ligue 1, rozgrywając swoje mecze na nowym Parc des Princes. Jednakże rok później drużyna spadła do niższej klasy rozgrywkowej, przy czym PSG uzyskało awans do Ligue 1. Mimo walki o powrót do I ligi, w ciągu następnych lat najlepszym rezultatem osiągniętym przez paryżan było zajęcie drugiego miejsca w sezonie 1977-1978. Następny sezon był bardzo słaby, co spowodowało zajęcie 19. miejsca i spadek do Championnat National. W pierwszym sezonie po spadku zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz doszedł do półfinału Pucharu Francji, gdzie ekipa Paris FC uległa w dwumeczu 3:4 zespołowi US Orléans.

Od 1983 roku drużyna regularnie występowała w trzeciej lub czwartej lidze, występując w pewnym momencie nawet w piątej klasie rozgrywkowej. W 2006 roku Paris FC wygrało rozgrywki w Championnat de France amateur w grupie D. W 2015 klub awansował do Ligue 2.

Linki zewnętrzne[edytuj]