Park Narodowy Amboseli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Amboseli
Położenie  Kenia
Data utworzenia 1974
Powierzchnia 392 km²
Położenie na mapie Kenii
Mapa lokalizacyjna Kenii
Park Narodowy Amboseli
Park Narodowy Amboseli
Ziemia2°37′36,12″S 37°15′15,48″E/-2,626700 37,254300
Słonie na bagnach Parku Narodowego Amboseli, w tle góra Kilimandżaro

Park Narodowy Amboseli (ang. Amboseli National Park) - park narodowy w południowej Kenii przy granicy z Tanzanią, obejmuje powierzchnię 392 km². Został założony w 1974 roku w miejsce istniejącego tu wcześniej od 1906 roku rezerwatu przyrody. W 1991 roku organizacja UNESCO uznała park za rezerwat biosfery.

Przyroda nieożywiona[edytuj]

Teren parku obejmuje południowo-zachodnie stoki góry Kilimandżaro. Na jego zachodnich krańcach leży też okresowe Jezioro Amboseli (jezioro istniało tu właściwie w plejstocenie, lecz jego niecka została wypełniona lawą z wulkanu Kilimandżaro - obecnie jest to raczej podmokły, bagnisty teren w porze deszczowej, na którym znajdują się liczne niewielkie pagórki pochodzenia wulkanicznego).

Flora[edytuj]

Roślinność to głównie suche zarośla, sawanny, oraz unikatowe zbiorowiska bagienne (głównie turzycowiska).

Fauna[edytuj]

Park Narodowy Amboseli słynie z dużej różnorodności ptaków (ok. 50 gat.). Są to między innymi pelikany, kaczki, słonki i kormorany. Oprócz tego park zamieszkany jest przez ogromne stada słoni. Ponadto żyją tu między innymi hipopotamy, nosorożce, bawoły, żyrafy, lamparty, pawiany, hieny i szakale. Dawniej występowały tu także lwy, zostały jednak wytrzebione przez Masajów.

Bibliografia[edytuj]

Trillo, Richard & Torbicz, Jacek; Kenia i Tanzania, seria: Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2000, str. 332-333