Partia Wolności (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Partia Wolności
Skrót PW
Lider Kornel Morawiecki
Data założenia 7 lipca 1990
Data rozwiązania 1993
Adres siedziby ul. Kotlarska 41,
50-150 Wrocław
Ideologia polityczna antykomunizm
Kornel Morawiecki
Wybory w 1991. Transparent Partii Wolności w Poznaniu

Partia Wolnościpolska partia polityczna Kornela Morawieckiego, powstała 7 lipca 1990 w oparciu o podziemne środowisko Solidarności Walczącej. Była to partia radykalnie antykomunistyczna, jako jedyna w obozie solidarnościowym nie uznająca ustaleń Okrągłego Stołu.

Z listy Komitetu Wyborczego Partii Wolności w wyborach parlamentarnych w 1991 kandydowali:

Ugrupowanie wydawało we Wrocławiu ogólnopolski tygodnik „DNI”.

Partia Wolności weszła w skład Ruchu dla Rzeczypospolitej (w wyborach parlamentarnych w 1993 startowała w ramach Koalicji dla Rzeczypospolitej). Wielu członków dawnej PW znalazło się później w szeregach Ruchu Odbudowy Polski.

Program polityczny[edytuj | edytuj kod]

Partia Wolności postulowała uchwalenie nowej konstytucji i przeprowadzenie na jej mocy wyborów samorządowych i prezydenckich w 1992. Członkami ugrupowania nie mogły być osoby, które po 13 grudnia 1981 nie zrezygnowały z członkostwa w PZPR. PW opowiadała się za zakazem kandydowania w wyborach parlamentarnych i samorządowych oraz pełnienia kierowniczych funkcji przez 10 lat byłym aktywistom PZPR i organizacji satelickich. Była zwolenniczką przystąpienia Polski do NATO. Partia chciała ograniczenia zasiłków dla bezrobotnych i wprowadzenia płatnych robót publicznych. Postulowała też odsunięcie Leszka Balcerowicza z funkcji ministra finansów i zniesienie popiwku.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący:

Wiceprzewodniczący:

Doradca kierownictwa:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]