Piotr Klawer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Piotr Klawer SJ
Pedro Claver Corberó
apostoł Murzynów amerykańskich
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1580
Verdú (Katalonia)

Data i miejsce śmierci

8 września 1654
Cartagena (Kolumbia)

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

16 lipca 1851
przez Piusa IX

Kanonizacja

15 stycznia 1888
przez Leona XIII

Wspomnienie

9 września

Piotr Klawer (ur. 25 czerwca 1580 w Verdú w Katalonii, zm. 8 września 1654 w Cartagenie w obecnej Kolumbii) – hiszpański jezuita (SJ), misjonarz, opiekun niewolników, apostoł Murzynów amerykańskich[1], święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzicami byli Piotr Klawer i Anna Korbero. Uczył się w kolegium jezuickim w Barcelonie. W wieku 22 lat Piotr wstąpił do zakonu jezuitów w Tarragonie. Studiował filozofię w Palma de Mallorca. Tam też zaprzyjaźnił się z furtianem klasztoru św. Alfonsem Rodríguezem, który rozbudził w nim zapał do pracy misyjnej. Następnie studiował teologię w Barcelonie, gdzie uzyskał stopień doktora w 1610 r. Po studiach udał się do Sewilli, gdzie przygotowywał się do podjęcia pracy misyjnej. Otrzymał zgodę na wyjazd do Ameryki Południowej. 15 kwietnia 1610 r. wyruszył do Nowej Granady (obecnie Kolumbia). Otrzymał święcenia kapłańskie 19 marca 1616 r. jako pierwszy jezuita wyświęcony w Cartagenie. Również w Cartagenie podjął pracę duszpasterską wśród czarnoskórych niewolników przywożonych z Afryki. Robił wszystko, co mógł, aby ulżyć ich doli. Czekał w porcie na ich przybycie, opiekował się nimi, karmił głodnych wyżebranym wcześniej chlebem, pocieszał, uczył katechizmu i udzielał sakramentów. W czasie swojej działalności ochrzcił wiele tysięcy niewolników. Ponadto opiekował się trędowatymi w leprozoriach.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Patronat

Leon XIII ogłosił go patronem „misji wśród Murzynów w 1896. W 1894 r. bł. Maria Teresa Ledóchowska założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, która została następnie przekształcona w zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (potocznie klawerianki), zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w roku 1910.

Beatyfikacja i kanonizacja

Do grona błogosławionych zaliczył go Pius IX w dniu 16 lipca 1851, a do świętych papież Leon XIII w dniu 15 stycznia 1888.

Relikwie

Relikwie Piotra Klawera znajdują się w kryształowym relikwiarzu pod głównym ołtarzem kościoła pod jego wezwaniem w Cartagenie.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 września.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Święty Alfons Rodriguez. Internetowa liturgia Godzin, www.brewiarz.katolik.pl. [dostęp 2011-10-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]