Pokój namysłowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Korona Królestwa Polskiego w latach 1333-1370

Pokój namysłowski lub pokój w Namysłowie z 22 listopada 1348 roku - układ pokojowy zawarty pomiędzy królem Polski Kazimierzem Wielkim i księciem świdnicko-jaworskim Bolkiem II Małym a królem Czech Karolem IV Luksemburskim. Układ zakończył wojnę rozpoczętą w 1345 roku przez Jana I Luksemburskiego najazdem na Księstwo Świdnickie.

Postanowienia z dokumentu Kazimierza Wielkiego[1]:

  • strony przyrzekły sobie wieczystą miłość i braterską przyjaźń po wieczne czasy
  • Kazimierz III Wielki umorzył długi króla Karola IV wobec niego i oświadczył, że nie będzie łączył się z wrogami Karola, ale też nie będzie zobowiązany do udzielenia mu pomocy, dopóki nie odzyska strat terytorialnych Królestwa Polskiego poniesionych na rzecz Zakonu krzyżackiego lub Marchii Brandenburskiej[2].
  • Karol IV obiecał pomoc wojskową w przypadku wojny Kazimierza Wielkiego z zakonem krzyżackim lub Marchią Brandenburską.
  • Kazimierz Wielki obiecał wynagrodzenie Karolowi IV w zamian za pomoc w rewindykacji w drodze konfiskaty ziem (Pomorza) należących dawniej do Królestwa Polskiego, a utraconych na rzecz Zakonu krzyżackiego i Marchii Brandenburskiej[3]
  • potwierdzono sojusz Kazimierza Wielkiego z królem Węgier.

W zdolnej do odczytu części dokumentu nie ma informacji o zrzeczeniu się roszczeń Polski do Śląska[1][4].

Działania dyplomatyczne Kazimierza III Wielkiego (negocjacje Karola IV z Kazimierzem oraz arcybiskupem gnieźnieńskim Jarosławem Pogorią) zablokowały też zabiegi Karola IV o wyrwanie diecezji wrocławskiej ze struktury polskiej prowincji kościelnej i wcielenie jej do nowej archidiecezji praskiej. Diecezja wrocławska, obejmująca cały Śląsk pozostała (aż do XIX w.) podporządkowana Gnieznu[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b (dokument drugiej strony jest nieznany)
  2. Andrzej Nowak, Dzieje Polski. Tom III. "Królestwo zwycięskiego orła";48, 2017.
  3. Andrzej Nowak, Dzieje Polski. Tom III. "Królestwo zwycięskiego orła"; str. 47- 48, 2017.
  4. Wyrozumski Jerzy: Kazimierz Wielki. Wrocław: Ossolineum 2004, s. 127
  5. Andrzej Nowak, Dzieje Polski. Tom III. "Królestwo zwycięskiego orła"; str. 49, 2017.